ZP Gros
08.10.2012 01:00:42

Şok vurgunda kafa karıştıran sorular

Kamulaştırma yolsuzluğunda 1.8 milyon lira ödenirken, aynı yöntemle ödeme emri çıkarılan 650 bin lira savcılık kararı ile bloke edildi. İmar İşleri Daire Başkanı Ufuk Deveci ,serbest kaldı ama koltuğunu kaybetti.

Şok vurgunda kafa karıştıran sorular

Erzurum Ajans-Orkun ÇİZMELİ ve Cem BAKIRCI’nın haberi-Büyükşehir Belediyesi’nin sarsan ‘kamulaştırma yolsuzluğu’ giderek derinleşiyor. Başkan Ahmet Küçükler’in Kamulaştırma Şube Müdürlüğü çalışanlarından İhsan A., hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından başlatılan savcılık soruşturmasında usulsüz ödemenin 1.8 milyon lirayı bulduğu tespit edilirken, aynı şekilde hayali tapu karşılığında ödeme emri çıkarılan 650 bin lira ise savcılık talimatıyla bloke edildi. Gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İmar İşleri Daire Başkanı Ufuk Deveci, Başkan Küçükler tarafından soruşturmanın sonuna kadar ‘açığa’ alındı.

 

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

 

Başlatılan soruşturma kapsamında İmar İşleri Daire Başkanı Ufuk Deveci ile birlikte ‘yolsuzluğun başı’ olarak gösterilen ve Başkan Küçükler’in bizzat hakkında suç duyurusunda bulunduğu Kamulaştırma Şube Müdürlüğü çalışanlarından İhsan A.’nın da aralarında bulunduğu 13 kişi, gözaltına alındı. İmar İşleri Daire Başkanı  Ufuk Deveci, savcılık ifadesinin ardından tutuklanmak istemiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serbest kalan İmar İşleri Daire Başkanı Deveci, Başkan Ahmet Küçükler tarafından ‘soruşturma bitene kadar’ açığa alındı.

 

ODALARI MÜHÜRLENDİ, TELEFON KAYITLARI İSTENDİ

 

Gözaltına alınan Kıymet Takdir Komisyonu’nda görevli Ş.A.A., B.S., Y.Ç., Ö.K., A.S’nın ise Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde (KOM) sorguları devam ediyor. Haklarında ek gözaltına kararı alınan zanlıların muhtemelen bugün ya da yarın adliyeye sevk edilerek, soruşturma savcısına ifade vermeleri bekleniyor.  Zanlıların, İmar Daire Başkanlığı Kıymet Takdir Komisyonu ile ödemelerin yapıldığı çalışma ofisleri, savcı talimatıyla KOM tarafından mühürlenirken, soruşturma tamamlanıncaya kadar bu odalara girişler de yasaklandı. Çalışanların son iki yıllık tüm cep telefonu konuşmalarının tespiti için de savcılık tarafından BİK’e resmi yazı yazıldı. Ayrıca çalışanların ev ve işyerlerindeki bilgisayarların da imajları alındı.

 

İHSAN A., SUSMA HAKKINI KULLANDI

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in hakkında suç duyurusunda bulunduğu Kamulaştırma Şube Müdürlüğü çalışanlarından İhsan A., KOM’daki ifadesinde, “Borçlarım vardı, bu yüzden yaptım. Susma hakkımı kullanmak istiyorum” dediği öne sürüldü.  İhsan A.’nun da KOM’da sorgusuna devam ediliyor. İmar Daire Başkanı Ufuk Deveci’nin ise savcılık ifadesinde “Görevimi ihmal etmiş olabilirim. Yapılan kamulaştırmalar, banka ödemelerinde birden fazla yetki imzası bulunmaktadır. Benim devleti dolandırmam söz konusu değildir. İmar İşleri Daire Başkanı olarak benim görevim önüme gelen evrakları imzalamaktır. Ben de bu görevimi yaptım” dediği iddia edildi.

 

1.8 MİLYON ÖDENMİŞ

 

Savcılık soruşturmasıyla birlikte yolsuzluğun boyutu da netleşmeye başladı. Hayali tapular düzenlenerek yapılan vurgunda 1 milyon 800 bin liranın belediyenin kasasından, hayali hak sahiplerine ödendiği tespit edildi. Yine aynı yöntemlerle ödeme emri çıkarılan 650 milyon lira da savcılık emriyle bloke edildi.

 

YAKLAŞIK 30 KİŞİ NEMALANMIŞ

 

‘Hayali kamulaştırma’ Büyükşehir Belediyesi’nin Gavurboğan semtinde yaptığı istimlak çalışmalarında yaşanmış. Söz konusu bölgede ortalama kamulaştırma bedelinin 60 bin lira olduğu ve belediyenin hesaplarından yaklaşık 30-35 kişiye ‘usulsüz ödeme’ yapıldığı tahmin ediliyor. Bu kişilerin kimler olduğu şimdilik belirsiz. Ancak savcılığın soruşturmanın yönünü bu yöne doğru kaydırdığı ve bu kişilerin de kısa bir süre içerisinde gözaltına alınacakları ifade edildi. Bu kişilerin verecekleri bilgiler doğrultusunda soruşturmanın daha da genişletilmesi bekleniyor. (Palandöken)


 

BELEDİYELERDE KAMULAŞTIRMA NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

 

Belediye öncelikle kamulaştırılacak alanın tespitini yapıp, sonrasında belirlenen yerler ilan yoluyla kamuoyuna duyuruluyor. İlanla arsaları veya ev ile işyerlerinin kamulaştırılacağı duyurulan vatandaşlar ‘anlaşma’ için belediyeye davet ediliyor. Anlaşma sağlanan vatandaş ile ‘mutabakat metni’ imzalanıyor. Sonrasında ise ‘yetkili kişi’ ve ‘vatandaş’ Tapu Müdürlüğü’ne giderek, tapu devrini gerçekleştiriyor. (“Yetkili kişi” için belediyenin resmi yazı ve imza sirküsü vermesi zorunlu kılınıyor.)


Tapu devri yapıldıktan sonra belediyenin imar şubesinde evraklar düzenleniyor ve ilgili kişiye ödemenin yapılabilmesi için muhasebeye gönderiliyor. Bu uygulamada muhasebe için “son kontrol noktası’ tanımlaması yapılıyor. Muhasebe,  evrakları tepeden tırnağa inceleyerek, eksik evrak olup olmadığını kontrol ediyor ve sonrasında ödeme gerçekleşiyor. Ödeme şahsın banka hesabına yapılıyor ve asla elden ödeme yapılamıyor.  Ödemenin ardından binanın yıkılması için ilgili birime talimat veriliyor ve yıkım gerçekleşiyor.


 

önceki haber  
Yorumlar
 • mehmet09.10.2012 09:11

  devletin parasını birilerine peşkeş çekmek ne kolay. yeni otogar yapıldı maşallah uzay üstü gibi görüntüsü var ama ihtiyaca cevap veremeyecek kadar küçük.

 • kara dadaş08.10.2012 06:12

  ooooo... bazılarının suyu ısındı, kaynamak üzere.. dikkat edin kış geliyor.. açıkta kalmayasınız..

 • Erzurum Müftüsü'nden bonzai fetvası

  Son zamanlarda birçok gencin ölümüne neden olan uyuşturucu maddesi bonzai konusunda Erzurum İl Müfüsü Hasan Çınar aileleri uyardı.

 • Eşine satırla saldırdı

  Erzurum'da eve gelen sarhoş gelen bir kişi, yemeğini geç hazırlayan eşini satırla yaraladı.

 • Şehir içi ulaşıma neşter

  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şehir içi ulaşımdaki sorunların çözümü noktasında önemli adımlar attıklarını söyledi.

 • Lokantada hesap kavgası

  Erzurum'da bir kişi yemek yediği lokantada garsonun hesabı yanlış getirmesine itiraz edince garson tarafından darp edildi.