ZP Gros
18.12.2013 12:36:51

Yol arkadaşım Oltuda'ydı

TRT Haber'in yayınladığı yol arkadaşım programının konuğu Oltu Taşı oldu.

Yol arkadaşım Oltuda'ydıErzurumajans-TRT Haber'in yayınladığı yol arkadaşım programının konuğu Oltu Taşı oldu.

Program yapımcısı Neşe Uğur Nohutcu ve program sunucusu Nilgün Esin Oltu ilçe merkezinde Oltu Taşı İmalatçısı ustalardan taş hakkında bilgiler alırken program için bir dizi çekim yaptılar.


Tespih Ustası Süleyman Coşkun'dan Oltu Taşının yapılışını hakkında bilgilerin yer aldığı çekimlerde, program ekibi taş işlemecisi Halime Bayındırla da sohbet etti.

Oltu Taşı işlemeciliğinin artık bayanlarca da ayrı bir iş sektörü olarak benimsendiğini aktaran Bayındır, bayanların sektöre olumlu yönde bir ivme kazandırdıklarını anlattı.

Bu arada Oltulu İbrahim Bayındır ve oğullarının Oltu Yöresi Barlarından sundukları bar gösterisi de çekimlere konu oldu.

Daha sonra program ekibi Olur ilçesine bağlı Yeşilbağlar köyündeki Oltu Taşı Ocaklarına gitti.

Çekim ekibine ocaklarda yol arkadaşlığı yapan Osman Aktürk taşın ocaklardan ne tür zorluklarla çıkarılışını anlattı.

Ocak içerisinde çalışmaları görüntüleyen ekip, ilk defa böyle dar bir mekân da çekim yapmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ettiler.

Program yapımcısı Nohutcu "Baba ve oğullarının oynamış oldukları yöresel barlar çok güzeldi. İlk defa böyle barlar gördüm. Doğu Anadolu'da yok olmaya yüz tutmuş birçok kültürler karşılaşıyoruz. Ben ve ekibim bu tür kültürleri kayıt altına almanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.  
önceki haber  
Zebra Perde

Türkiyenin lider perde ürecitisi firmamızın toptan fiyatına perakande satışı ile türkiyenin her noktasına zebra, stor, karartma, jaluzi perde gönderiyoruz.
0216 352 82 82

www.kayastor.com
Yorumlar
 • Ramazan Bayramınız kutlu olsun

  Erzurumajans ailesi olarak; siz değerli okuyucularımızın Ramazan Bayramını kutlar, aileniz ve sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmenizi dileriz.

 • 11 Yıldır fenomen

  Erzurum yerel televizyonlarından Kardelen TV'de gece yarısında yayınlanmasına rağmen reytingleri alt üst eden Tansiyon Programı her ramazanda olduğu gibi bu yılda vazgeçilmez oldu.

 • İbrahim Erkal'in oğlu Eralp'in ilk mürüvetini gördü

  Fantezi müziğin sevilen sanatçısı Erzurumlu İbrahim Erkal oğlu Eralp Erkal'i sünnet ettirdi.

 • Veda Sinan polis radyosuna konuk oldu

  Erzurum Polis Radyosunun bu haftaki konuğu Erzurum Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü'nden Engelliler-Dezavantajlılar Koordinatörü Veda Sinan oldu.