DÜZGÜN
10 Nisan 2020 Cuma
Anasayfa > Türkiye > Erzurum, Türkiye'nin sel rekortmeni!..

Erzurum, Türkiye'nin sel rekortmeni!..

11.09.2009 14:18 12 14 16 18 yazdır
İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan sel afetleri gözleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı verilerine göre, 1950-2008 döneminde en fazla su baskınının yaşandığı il olan Erzurum'a çevirdi.
Erzurum, Türkiye'nin sel rekortmeni!..
İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan sel afetleri, gözleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı verilerine göre,1950-2008 döneminde en fazla su baskınının yaşandığı il olan Erzurum'a çevirdi. Erzurum'da da çarpık kentleşme ve dere yataklarının doldurularak iskana açılması olası sel olaylarında can ve mal güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşıyor.

Sel ve su baskını uyarısı yapılan 14 il arasında bulunan Erzurum'da, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan envantere göre, son 58 yıl içerisinde, ciddi hasarlı toplam 349 su baskının yaşandı.

EN FAZLA SU BASKINI YAŞANAN ŞEHİR

Erzurum, uzun yıllar içerisinde gerçekleşen doğal afetler arasında en fazla su baskınlarından zarar gördü. Çeşitli zamanlarda ve büyüklüklerde meydana gelen deprem, çığ ve heyelanların yaşandığı Erzurum, 'Türkiye'nin Afet Haritası'nda, Su Baskını Rekortmeni olarak yerini aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan envantere göre, Erzurum'da son 58 yıl içerisinde en fazla su baskını yaşandı. Ciddi hasarlı toplam 349 su baskının yaşandığı Erzurum, Kocaeli'nden sonra afete en fazla maruz kalan 10 il arasına girdi.

17 Ağustos depreminde kaybedilenlerle birlikte depremden zarar gören afetzedelerin en fazla bulunduğu kent Kocaeli olurken, Erzurum ise sıralamaya, 11 bin 64 kişiyle girdi. Uzun yıllar içerisinde gerçekleşen su baskını olayları bakımından Türkiye'nin en mağdur ilinin Erzurum olduğu ortaya çıkarken, baskınlar yüzünden mağdur olanların sayısı ise 2 bin 12 olarak açıklandı. (www.erzurumajans.com)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri