23 Şubat 2020 Pazar
Anasayfa > Ekonomi > Erzurum'a tavan, Erzincan'a taban!

Erzurum'a tavan, Erzincan'a taban!

15.01.2020 22:30 12 14 16 18 yazdır
İYİ Partili Naci Cinisli’nin uçak sefer sayıları ve bilet fiyatlarıyla ilgili verdiği yazılı soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının verdiği cevap, Erzurum’da bu sorunun düzelmeyeceğini ortaya koydu.
Erzurum'a tavan, Erzincan'a taban!
Erzurumajans-Onur SAĞSÖZ-Uçak bilet fiyatlarında Erzurum’a uygulanan çifte standartı Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, ‘Erzurum’a gerçekleştirilen uçuş seferlerinin artırılması ve bilet fiyatlarının ucuzlatılması taleplerine ilişkin’ yazılı soru önergesi vermişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen cevapta, “Havayolu işletmeleri serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi v.b. hususlar havayolu işletmelerinin kendi uhdelerindedir. Ancak, havayolu işletmeleri tarafından uçuş başvurusu olması halinde, yapılan başvurular ilgili mevzuat kapsamında Bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır. Havayolu firmaları tarafından Erzurum frekanslarının artırılmasına yönelik olarak Bakanlığımıza ulaşan bir talep bulunmamaktadır. Bilet fiyatları ise serbest piyasa koşulları çerçevesinde uçuş sayısı, uçuş mesafesi, yakıt tüketimi, yolcu talebi v.b. faktörlerin birleşimi sonucunda havayolu işletmelerince belirlenmektedir. Bilet fiyatları ile ilgili tek düzenleme, yurt içi aktarmasız ekonomi sınıfı biletler için yeni belirlenmiş olan 450 TL’lik tavan fiyattır” denildi.

ERZURUM HEP TAVAN

Bakanlığın bu cevabıyla Türk Hava Yolları’nın Erzurum’a uyguladığı bilet fiyat politikası adeta tescillendi. Özellikle son iki yıldır Erzurum’a hep tavan ücret uygulanırken, Erzincan başta olmak üzere bir çok kente yapılan uçuşlarda taban fiyat uygulaması dikkat çekti. Son dönemde de THY aplikasyonundan bakıldığında Erzurum - Ankara seferlerinin 449.99 TL, Erzincan - Ankara seferlerinin de 240,52 TL ya da 290,52 TL olarak fiyatlandırıldığı görülüyor.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri