DÜZGÜN
09 Nisan 2020 Perşembe
Anasayfa > Türkiye > İçişleri Bakanı Atalay 'açılımı' anlattı!..
İçişleri Bakanı Atalay 'açılımı' anlattı!..

İçişleri Bakanı Atalay 'açılımı' anlattı!..

31.08.2009 13:37 12 14 16 18 yazdır
Bir aydır siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşen İçişleri Bakanı Atalay, çalışmalarda gelinen noktayı açıkladı.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Demokratik Açılım” çerçevesinde yaptığı görüşmelerin “sonderece olumlu ve faydalı” olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay, “Demokratik Açılım” çerçevesinde yaptığı görüşmeleri değerlendirdiği basın toplantısına dün şehit olan güvenlik güçlerine “Rahmet dileğiyle” başladı. Atalay, “Şemdinli civarında 4 şehidimiz var. İnşallah yürüttüğümüz çalışmalarımız başarıyla sonuçlanırda. Bu olayları yaşamayız” dedi.

“Demokratik Açılım” süreci çerçevesinde bir aylık süre içinde “çok önemli çok kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirten Atalay, şöyle dedi:

“Toplumumuz çok önemli bir kesimini dinledik. Bu meseleye çok uzun süredir kafa yoran çok kişiyle görüştük. Ayrıca 5 siyasi parti genel başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldik. Sivil toplum kuruluşlarıyla, 11 meslek örgütüyle görüştük. Şehit aileleriyle temsil eden 24 dernek ve bireysel tek tek, görüşlerinin faydalı olacağını düşündüğümüz kişilerle de görüştük.

Yaptığımız görüşmeler son derece olumlu ve faydalı olmuştur. Bizim üslup ve anlayışımızın bir göstergesidir. Bu görüşmelerde pek çok hususlar dile getirilmiştir. Değişik konular gündeme gelmiştir. Daha çok bu çalışmamızın amacını anlattık ve farklı düşünceleri dinledik.

Yaptığım bütün görüşmelerde, toplumda sorunun çözülmesi gerektiği yönünde fikir birliğinde.”

-HERKES TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTİYOR-

Bakan Atalay, görüştüğü tüm kesimlerin ve herkesin terörün bitmesini istediğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Herkes demokratik açılımların artmasını istiyor. Tüm kesimler yakın ilgi gösterdiler. insanımızın sorun paylaşma özelliğini bir daha gördük. Bu sürece kimi işini kimi tatilini keserek katkıda bulundu. Çoğunluğu bana dosya verdi. Daha önce bununla ilgili çalışmışlar.

TOBB sayın başkan ve yöneticileri çok duyarlı davrandılar. Bütün odalarıyla bölge toplantıları yapıyorlar. Bunun sonucunu bütün Türkiye’nin değerlendirmesini verecekler.

21 kuruluşla görüştüm. Bunların içinde çok değişik kurullar var. İnsan hakları kuruluşları, birlik vakfı, kadın kuruluşları var. Tink tank kuruluşları var. Çok değişik kuruluşlar var.

Bu kuruluşlarla yaptığı görüşmelerde şunu gözlemledim. Bu Türkiye’de büyük bir olgunlaşma. Artık kendi sorunlarımızı rahatlıkla tartışabiliyoruz. Bu STK biri ilginç bir şey söyledi. Sizinle paylaşıyorum. “Devlet ilk defa bizim görüş ve önerilerimizi dinliyor ve önemsiyor” dedi.

Görüştüğümüz kuruluşların onlarca rapor hazırladıklarını belirmek isterim. Böylesine geniş bir çalışma, çözüme ilişin beni çok umutlandırdı. Meğer bu kuruluşlar kafa yormuşlar, çalışmışlar. Artık kendi insanımıza güvenelim. Her şeyin arkasında yabancı bir güç aramayalım. Bu güven ve özveriye sahip çıkalım. Yürüttüğümüz çalışmayı yabancılarla irtibatlandırmak siyasi hazımsızlıktır. Bu kendi insanına güvenmemektir.”

Atalay, şöyle dedi: “Kendi insanımıza güveniyoruz. Ben kendi insanımıza güveniyorum. Bizim polisimiz, askerimiz yürüttüğü çalışmalar var. Ben güveniyorum. Çok değerli analizler yayınlandı. Son bir aya baktığımızda ne kadar sağlıklı bir müzakere, değerlendirme ve kendi sorunumuzu tartışma ortamı oluştu. İnanın ben çok keyif aldım. Bunda basının da çok büyük katkısı var.

Milletimiz değişik platformlarda sorunlarını tartışmakta ve çözüm yolu aramakta.

Terörün sona erdirilmesi ve demokratik haklar konusunda ortak görüşümüz var.

Kişilik haklarına saldırmadan, birbirimizi kırmadan, medeni insanlar gibi tartışma ortamının yaratılmasıdır demokratik ortam. Bence bunda başarılıyız. Empati yapılabilmesi, sorunların değerlendirilmesi çok önemli ve demokratik açılım budur.

-KAFALAR KARIŞTIRILMAK İSTENİYOR-

İçişleri Bakanı Atalay, “Demokratik Açılım” çalışmalarının olumlu yürümesine rağmen bazılarının kafaları karıştırmak istediğini gördüklerini söyledi. İsim vermeden muhalefet partilerini eleştiren Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bunlar bizi üzdü. Sayın Başbakanın bu ülkede yaşayan herkesin ama herkesin kendisini özgür ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Refaha doğru atılması gereken adımlar, maalesef yoksulluğa ve yokluğa doğru atılmıştır.

Bazı kesimler bizim söylemediğimiz sözleri bize mal ederek, katılmadığımız toplantılara katılmış gibi göstermek istemiştir. Böyle bir hususun siyasi polemik konusu yapılması hoş değildir. Diğer siyasi partilerimizde paylaşsa, önerilerini dile getirseler böyle sorunlar olmayacak.

Biz herhangi bir paket yada eylem planı çıkarmadık. Biz ortak akıl bularak bunu olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bazıları demokratik açılım ülkeyi böleceğini, üniter yapıyı bozacağını düşünüyorlar. 1000 yıldır iç içe geçmiş bir ülkeyi kimse bölemez. Siyaset yapanların sürekli bölünme gündemi yaratması doğru değildir. Hiç kimse devletin bölünmezliğini, resmi dilinin Türkçe olduğunu, bayrağını tartışmıyor. Bunlar zaten kesin ilkeler kimse bunları tartışmıyor.

Yürüttüğümüz proje milli birlik projesidir. Kardeşlik ve huzur projesidir. Tek bir muhatabımız vardır, o da millettir. Biz millete güveniyoruz.”

Atalay, İç sorunlarını halleden bir Türkiye’nin her açıdan cazibe merkezi haline geleceğini belirtti ve “Yapılan çalışmalar temel hak ve hürriyetlerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu belli bir kesimin değil, bütün Türkiye’nin demokratik açılımıdır. Bunun dışında gizli bir projemiz yoktur. Bu çalışmayla toplumum tüm kesimlerini kucaklamayı başlıyoruz” dedi.

Atalay, “Demokratik Açılım”ın amacını açıkladı. Atalay, “Demokratik açılım amacımız şudur. Akan kan duracak anaların göz yaşı dinecektir. Ülkemizin kalkınması ve insanımızın mutluluğu için daha çok kaynak ayrılması planlamaktadır. Ülkemiz için hayati önem taşıyan DAP, GAP gibi projeler tamamlanacaktır.

Demokrasimizin standardı yükselecektir. Önümüzde bizim yine Kopenhag kriterleri var, ülkemizin standartlarını yükseltmek var” dedi. Atalay konuşmasını şöyle sürdürdü:

-HİÇBİR GİZLİ PROJEMİZ YOK-

“İç sorunlarını halleden bir Türkiye her açıdan cazibe merkezi haline gelecektir. Yapılan çalışmalar temel hak ve hürriyetlerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu belli bir kesimin değil, bütün Türkiye’nin demokratik açılımıdır. Bunun dışında gizli bir projemiz yoktur. Bu çalışmayla toplumum tüm kesimlerini kucaklamayı başlıyoruz. Bunun dışında bir gündemimiz ve siyasi hesabımız yoktur. Ülkenin bütünlüğünün garantisi AK Partidir. Biz beli bir bölgenin partisi değiliz. Biz birliğin beraberliğin ve kardeşliğin adeta garantisiyiz. Buna inanın. Şimdi bunların yapılması daha büyük sorunların ortaya çıkmasına engel olmak içindir. Hükümetler niye vardır. Toplumun sorunları çözmek içindir. Biz pozitif yaklaşıyoruz. Tüm siyasi aktörlere şu çağrıyı yapıyoruz. Sonunun değil, çözümün bir parçası olun. Süreçte yıkıcı değil yapıcı olmak gerekiyor.”

Vatandaşlarının gönüllerinin rahat olmasını isteyen Atalay, “Biz ne yaptığımız biliyoruz. Milli birlik ve beraberlik projesi olarak gündeme getirdik. 25 yıllık terörü bitirmek için ortaya çıktık. Sürecin başarıya ulaşması için mutabakat zemini geniş olması gerekiyor ki, daha fazla memnun olan olsun. Gerçekçi olmayan beklentiler, afaki söylemler toplumsal kabulde uygun olmayan önerilerde zarar verir” dedi.

-DEMOKRASİYE GÜVENMEK GEREK-

Bakan Atalay, “Demokratik Açılım” sürecinin günlük politikalarla ele alınmayacak kadar önemli olduğunu vurguladı. Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Demokratik rejimimiz her türlü sorunu tartışabilecek, çözebilecek unsurlara sahiptir. Bir kısım konuları konuşulamaz tabular haline getirmek, kendimize güvenmemek demektir. Özellikle demokrasiye güvenmek gerekir. Türkiye bölünme parayonasından kurtulmalıdır.

Bu kadar köklü bir sorunun akşamdan sabaha çözülmesi beklenmemelidir. Başlattığımız demokratik açılım süreci de bir uygulamanın başlatılmasıdır. Ülkemiz her bakımdan ileri götürecek her türlü adımları hep attık, yine atacağız. Sorunun ekonomik, güvenlik, sosyal olarak ele aldık. Toplumda güçlü bir mutabakat var. Sürecimiz şöyle işleyecek. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar ve görüşmeler bunlardan elde ettiğimiz bütün detaylarıyla analiz edilecek. Bu değerlendirmeler yaptığımız taslak çalışma orta ve uzun vadeli tekliflerimizi başbakanımıza ileteceğiz. Bu konu hem Bakanlar Kurulu’nda da görüşülmesi gerekiyor. Yine ekip çalışması devam edecektir. Ama bizim amacımız parlamentoya taşımaktır. Bütün bu konulardaki çalışmalarımızı parlamento çatısı altında tartışılmalıdır. Değişik kademelerden kamu ağırlık olmak üzere meclis açılıktan uygun bir zamanda nihai çalışmalar Mecliste yapılacaktır.”

-MEDYAYA TEŞEKKÜR ETTİ-

Bakan Atalay, herkesi sağduyulu olmaya ve çalışmalara katkı sağlamaya çağırdı. Atalay, “Bu fırsat çok önemlidir. Bunun önemini kavrayan bu yönde yayın yapan basın yayın kuruluşlarına teşekkür ederiz. Türkiye çok derin bir sorununu araştırıyor, tartışıyor. Bu fırsatı bir defa daha kaçırmayalım” diye konuştu. (ANKA)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri