DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Erzurum > Mahmut Uçar: Sorumlusu biz değiliz

Mahmut Uçar: Sorumlusu biz değiliz

03.04.2020 22:15 12 14 16 18 yazdır
13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, “Piyasadaki fahiş fiyatın sorumlusu eczacı değildir. Bu ürünleri tüketicisine ulaştıran son nokta eczaneler günah keçisi ilan ediliyor” dedi.
Mahmut Uçar: Sorumlusu biz değiliz
Erzurumajans-13. Bölge Erzurum Eczacı Odası, Ticaret İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin eczanelere yönelik yaptığı hukuksuz denetimi Valiliğe bildirdiklerini açıkladı. 

Ticaret Bakanlığı, Korona Virüs nedeniyle talebi artan ürünlerde fahiş fiyat uygulaması yapan firmaların isimlerini ifşa etmişti. Erzurum’dan da 4 eczanenin listede yer almasından sonra 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası harekete geçti. Ticaret İl Müdürlüğü ve Büyükşehir’e bağlı zabıta ekiplerinin eczanelerde denetim yapamayacağını vurgulayan Oda Başkanı Eczacı Mahmut Uçar, konuyu Valiliğe ilettiklerini, bu hukuksuzluğun durdurulmasını istediklerini bildirdi.

AĞIR İTHAMLARDA BULUNUYORLAR

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, “Salgın başladığından beri kapısını ve gönlünü ardına kadar açan birkaç sağlık kuruluşundan biri biz eczacılarız. Biz ‘risk var eczanemizi açamayız’ demedik, demeyiz de. Çünkü biz tüccar değiliz. Hangi ilacı veya tıbbi malzemeyi kaça satacağımıza ve ne kadar iskonto yapacağımıza Sağlık Bakanlığı karar verir. Son günlerde Ticaret Müdürlüğüne ulaşan şikayetler yüzünden meslektaşlarımıza karşı ağır ithamlarda bulunulmakta adeta linç kampanyası yürütülmektedir. Bu linç kampanyasının konusu maske, dezenfektan ve kolonya gibi hijyenik ürünler. Piyasadaki fahiş fiyatın sorumlusu eczacı değildir. Bu ürünleri tüketicisine ulaştıran son nokta eczaneler olduğu için günah keçisi ilan edilen de eczacılar oluyor” dedi.

SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ 

Başkan Uçar açıklamasında şu ifadeler eyer verdi. “Aralık 2019 da aynı depoda 60 kuruş olan maske, yine aynı depoda 3,90 kuruş,elimizde bu faturalar mevcut, bu fahiş fiyatın sorumlusu biz değiliz, bizim olmadığımızı en iyi de devlet biliyor olmalı ki, şu an maske üreticilerin kapısında polis var. Elimizdeki eskiden kalan maskeyi 60 kuruşa almıştın, 75 kuruşa sat, sonra da git üzerine para koy yeniden 3.90 kuruşa al diyebilir misiniz? TCMB’na şunu diyebilir misiniz; 31 Aralık’ta 5.94 Kuruş’tan döviz almışsın bana ver sen git kendine 6.70 kuruşa yeniden al. Bu ne kadar abes ise 3.90 kuruş olan maskenin 75 kuruşa satılmasını istemekte o kadar abestir. Karaborsacı, fırsatçı ile mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz, bu mücadele de bilgi ve belge olarak yanınızdayız. Ama bunun yeri eczaneler değildir.”

HUKUKSUZ DENETLEME YAPSANIZ DA…

“Lütfen eczaneler Sağlık Müdürlüğü personeli başkanlığında denetlensin. Güçlü devlet ancak ve ancak ‘güçlü hukukuyla vardır.’ Biz eczaneler cansiperane hizmet veriyoruz, hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz bir yemin ettik diploma alırken; “hastanın sağlığını baş kaygım olarak telakki edeceğime” diye. Bu yeminden dönemeyiz. Siz hukuksuz denetleme yapsanız da, bizi günah keçisi ilan etseniz de, bu yemine sadık kalacağımıza namusumuz ve vicdanımız üzerine and içmişiz.”
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri