26 Şubat 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet ŞENER > PDY-KIRKINCI ittifakı çökertildi
Mehmet ŞENER

PDY-KIRKINCI ittifakı çökertildi

04.05.2016 14:09 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet ŞENER
..Ve beklenen "temizlik" sabaha karşı başladı

Operasyonun ayak seslerini aylar önceden duyan bazı abi ve ablalar çoktan tüymüştü!

17-25 Aralık yargı darbe girişiminden önce de sonra da, "devleti ele geçirme ve devlet üzerinden anormal zenginlik edinme" konusunda, hiç bir zaman birbirlerinden farklı düşünmeyen FETÖ'cü ve bazı küçük cemaatler, yaptıkları takiyeye rağmen deşifre olmaktan kurtulamadılar. 

Şirketin asıl sahibi değil, kukla yakalandı

Kırkıncı Grubu'na bağlı Kültür Eğitim Vakfı'nın bünyesinde, "Güneş Özel Eğitim Kurumları" adı altında faaliyet gösteren şirketin yönetim kurulu başkanı Musa Sönmez, FETÖ operasyonunda gözaltına alındı.Şirketin perde arkasındaki gerçek patronun A.Ş.C. adlı cemaat mensubu bir işadamı olmasına rağmen, şirkette hiç bir hissesi olmayan sıradan bir öğretmeni yıllık devasa cirolar yapan şirkete yönetim kurulu başkanı yaptılar. İşte o yönetim kurulu başkanı Musa Sönmez de, geçtiğimiz aylarda paralel yapının Yıldızkent'te yaptığı mal kaçırma işinde, okul binasını devralan kişi olarak kayıtlara geçti.

Erzurum operasyonu büyük ses getirdi

FETÖ'ye finans sağlayan işadamları ve kamu yetkisini kullanarak bu yasadışı örgüte büyük imkânlar sağlayan devlet memurlarını ortaya çıkarmak ve işledikleri suçun hesabını sormak amacıyla somut delillere dayanılarak yapılan Erzurum operasyonu, ülke genelinde büyük ses getirdi. Kimi çevrelerin, "Erzurum FETÖ'nün ana karargâhıdır" şeklindeki yakıştırması, önceki gün yapılan operasyonu diğerlerinden çok daha kritik kılıyor.

Terör örgütüne yardım yataklık da suç

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve dolayısıyla yasalar, FETÖ'yü yasadışı terör örgütü kabul etti ve yapılan soruşturmalar da bu doğrultuda gerçekleşiyor. Dolayısıyla FETÖ mensupları için yasadışı örgüte üye olmak ve suç işlemek üzerinden işlem yapılıyor. Erzurum operasyonunda, işin, Güneş Okulları'na dolayısıyla Kültür Eğitim Vakfı üzerinden Kırkıncı'ya ulaşması gösteriyor ki, terör örgütüne yardım ve yataklık suçunun işlendiği de iddia olunuyor.

Palandöken, 24 Şubat'ta bugünü yazmış ve kirli ittifaka dikkat çekmişti


Paralel yapının Doğu kanadı kırıldı

Önceki gece sabaha karşı Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, merkezi Erzurum olmak üzere 16 ili kapsayan geniş çaplı bir operasyon yapıldı. Paralel Devlet Yapılanması ya da FETÖ'ye yönelik yapılan bu operasyonda toplam 75 kişi için gözaltı kararı çıktı. Ancak bu kişilerden 32'si yerlerinde bulunabildi. Paralel Devlet Yapılanmasına mensup bir çok işadamı ve kamu yöneticisinin de zanlı olarak içinde olduğu operasyonda, örgütün tepe isimlerinin bazılarına ulaşılamadı.

Soruşturmanın kapsamı genişleyebilir

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı resmi açıklamada, yalnızca geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirildiği ve 75 kişi için gözaltı kararı verildiğini duyurdu. 

Operasyonun nereleri ve kimleri kapsadığına dair doyurucu bir açıklama yapılmadı.  Ancak çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, zaten yapılması her an beklenen bu operasyonun sanıldığından daha fazla kirli ilişkileri ortaya çıkaracak. Ayrıca bazı kaynaklar da, operasyonun mevcut şekliyle sınırlı kalmayacağı, soruşturma aşamasında daha da genişleyeceğini bildiriyor.

Dini baskı kurarak halkı sindirmeye çalışıyorlar

Erzurum gibi ekonomisi zayıf ve yoksul bir şehirde, kimi cemaat ve tarikatlar, halk 
üzerinde dini kullanıp etkin baskı oluşturarak, on binlerce insanı sömürüyor. Zaman zaman devlet veya politikacı desteğini de arkalarına alan bu odaklar, özellikle üniversite ve kamu kurumlarında her şeyin kendilerinden sorulduğu algısını oluşturup, adeta insanları esir alıyorlar. Aslında ülke geneli için de geçerli olan bu garabet, paralel yapıyla mücadele vesilesiyle tümüyle temizlenmelidir.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.