DÜZGÜN
04 Nisan 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Onur SAĞSÖZ > Sorar sorar durursunuz!
Onur SAĞSÖZ

Sorar sorar durursunuz!

07.02.2020 13:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Onur SAĞSÖZ
İddialar yenilir, yutulur türden değil.

2015 yılında 15 milyon liralık fidan, 6 milyon liralık çalı almış Büyükşehir.

Nereden almış? Yalova’dan. 

Firmanın adı da Göksu Fidancılık.

Yine aynı yıl basın toplantısı organizasyonu için yapılan ihalede artık hangi firmaya bilmiyorum, bir milyon liranın üzerinde para ödenmiş.

Bu ve bunun gibi daha bir çok iddia meslektaşım Güven Uşun’a ait.

TV Erzurum’da gazeteci Naci Ergen ile yaptığı ‘Erzurum İçin Konuşma Vakti’ programını izlerken, yine 2015 yılında yapılan kültür sanat etkinlikleri ihalesi aklıma geldi. Yanlış hatırlamıyorsam 6 milyon liranın üzerinde bir rakam ödemişti Büyükşehir Belediyesi… O zaman Pusula Gazetesi’nde kaleme almıştım hikayeyi. Tabi Başkan Mehmet Sekmen, “yalan” diyemediği haber için katıldığı yandaş televizyonda, “Basit şeyler” demişti. Tek kelime açıklama da yapmamıştı.

Yayın sırasında Güven de, Naci de, “En kısa zamanda bu iddialara cevap verilmesi lazım” diyorlardı.

Arkadaşlar çok beklersiniz. Günlerce yayın yapsanız, ortaya çarşaf çarşaf belge de koysanız tek kelime açıklama alamazsınız! Neden mi?

Çünkü, Başkan Mehmet Sekmen, “Ben yaptım, oldu” anlayışında bir isim. Öyle, ‘şeffaf olayım’, ‘hesap vereyim’ gibi dertleri yok başkanımızın.

O yüzden beklemeyin.

Ağacı, çalıyı niye Yalova’dan almış, Erzurumlu firma yok muymuş, niye bu kadar para harcanmış, 21 milyonu niye tek kalemde bu firmaya vermiş, o ki aldınız nerede bu fidanlar, ağaçlar gibi sorular sormayın!

Başkan’a soracağınız sorular belli! Hatta şu üslupla soracaksınız.

“Sayın Başkanım, muazzam bir iş yapmış, zaten güzelleştirdiğiniz kente renk katmak için Yalova’dan fidan ve çalı alınmasını sağlamışsınız. Kent kamuoyu bunun yetmeyeceğini düşünüyor, acaba yine Yalova’dan ya da İstanbul’dan ağaç, çalı siparişi verecek misiniz?”

İşte bu şekilde sorarsanız hem ’kıymetli gazeteci arkadaşı’ olur, hem de sorunuza cevap alırsınız.

Yoksa benim gibi sorar sorar durursunuz.


Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.