DÜZGÜN
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Vedat REFAYELİ > Söz, bir daha yapmayacağız dünya!
Vedat REFAYELİ

Söz, bir daha yapmayacağız dünya!

08.04.2020 22:15 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Vedat REFAYELİ
Evde kalmanın güzel yanlarını da keşfediyor insan elbette. Hem bol bol kitap okuma şansı buluyor hem de dijital ortamın alabildiğine cömert davrandığı anları yaşıyor, radyo televizyon daha çok dinliyor, izliyor oluyorsunuz. Ben daha çok kitap ve gazete okuyanlardanım. İlla ki 4-5 gazete günlük olarak alır ve okurum. Hürriyet Gazetesi de elbette ki okuduğum gazetelerin başında gelir. Koronavirüs belası zaten her gazetenin manşeti, televizyonun ilk ana haberi. Şarkıcılığınınyanısıra kalemini de beğendiğim bir isimdir Nil Karaibrahimgil. O’nun koronavirüs ile ilgili 23 Mart tarihinde bir yazısı vardı, o yazının üzerine daha güzel bir yazı görmedim diyebilirim. Duygularımıza adeta tercüman olmuş. Meraklılar internetten girip o yazıyı okursa bana da hak verirler sanırım. ‘‘Belki de dünya hepimizin annesi’’ başlığıyla kaleme alınan yazı ‘‘Ne olur yaza kalmadan bitsin bu ceza. Söz bir daha yapmayacağız dünya’’ diye bitiyor.

***

İşte bahsettiğim o yazıdan bazı alıntılar: Ve 2020 baharında bize çok sinirlendi. Çok ama çok sinirlendi. Bize iyi bir ders vermeyi kafasına koydu ve durdurdu her şeyi. Oturun oturduğunuz yerde ve biraz düşünün bakalım yaptıklarınızı, biraz kendinizle ve gerçek olan her şeyle baş başa kalın dedi. Hep daha fazla istiyorsunuz, merak ediyorum neden doymuyorsunuz: Koşuşturmanı, işini gücünü aldı korona. Şimdi bir bak bakalım, işin yokken sen kimsin? Yaşanılır biri misin? Sadece kendinizi değil, mesela tek başına yaşayan yaşlı komşunuzu düşünün. Çocuklarınızı okullara, rutinlere, bakıcılara bıraktınız. Biraz oturup oynayın, biraz kimlermiş tanışın. Önce şaşırdılar, aaa okul yok mu, sonra alıştılar yaşasın okul yok. Sonra bizi yanlarından buldular, çok ama çok sevindiler, onlarla oynayalım. Şu anda, biz hastalanırsak iyileşelim diye, kendi hayatı pahasına hastanelerde, eczanelerde iş başında olan sağlık görevlileri bugünün asıl kahramanları. “Bu illeti üzerinizden çekeceğim merak etmeyin, ama bunları öğrenmiş olarak hayata devam edin” dedi dünya. Tamam söz, emin olabilirsin ki, taşlar kıpırdadı, nefesler hatırlandı, insanlık canlandı. Ne olur yaza kalmadan bitsin bu ceza. Söz bir daha yapmayacağız dünya.

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Aslındaherşey, tükenen bir kaleme tükenmez dedikleri kadar yalan! (Sunay Akın)
DUVARIN DİLİ: Yapabildiğim tek spor bu: Çay karıştırmak!
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.