ZP Gros
clok font font font print

Selami Altınok`un özel çabası...

Mehmet ŞENERYeni yapılanmayla birlikte, birkaç yıl önce İl Genel Sekreterliği olan eski özel idare, lağvedilen Köy Hizmetleri`ni de bünyesine alınca, hem hacim olarak çok güçlendi, hem de hizmet alanı genişledi. Bu sebeple, İl Genel Sekreterliği oldukça göz önünde olan bir kurumdur.

Köy yollarının yapımı, köylere su ve kanalizasyon altyapısının götürülmesi ve kışın da karla mücadele işi gibi, temel hizmetleri olan İl Genel Sekreterliği, son birkaç yıldan beri Erzurum`da en göz dolduran birimlerin başında yer alıyor.Bir zamanlar adı, vurgun, yolsuzluk ve alengirli işlerle anılan bu kurum, son zamanlarda yaptığı düzgün işlerle takdir topluyorsa, bunun baş mimarı kuşkusuz ki İl Genel Sekreteri Selami Altınok`tur.

İsmi lazım değil; başka kurumların da başlarında öz be öz Erzurumlu müdürler olmasına karşın, hiç biri Selami Altınok kadar kalıcı ve ciddi hizmetlere imza atamıyor. Hatta bir iki müdür var ki, vatandaşa zulmetmek için adeta özel bir çaba sergiliyor.

Eskiden basında saptantı haline gelen bir anlayış vardı: Her hangi bir kuruma müdür atanacağı zaman şövenist duygularla, "illa da Erzurumlu biri olsun" diye tuttururduk. Neden sonra fark ettik ki, bu talep çok da doğru değilmiş. Zira, adam gibi adam olması, meselesine vakıf olması, başında bulunduğu kurumu insanlara eziyet yeri değil de hizmet aracı olarak gören bir anlayışta olsun da nereli olursa olsun.

Şayet her Erzurumlu müdür İl Genel Sekreteri gibi, dürüst, çalışkan, memleket sevdalısı, dünyadan haberdar ve cesur biri olacaksa eyvallah, illa da Erzurumlu olsun.

Lakin şu süreçte gördük ki, adının önünde Erzurumlu yazmasına karşın, şehre zerre kadar katkı vermeyen bazı müdürler, siyaseten yüksek katlarda itibar ve izzet görüyor.

Bunu anlamak mümkün değil...

Selami Altınok`u şu birkaç aydan beri yakından tanıdım. Yaptığı işler, yapmayı planladığı hizmetler ve şehre dair geliştirdiği perspektif beni heyecanlandırıyor.

Selami Bey, mülkiyeli bir hemşerimiz. Uzun yıllar çok büyük ilçelerde kaymakamlık yapmış ve davet üzerine Erzurum İl Genel Sekreterliği görevine gelmiş. Sınıf arkadaşlarının pek çoğu valilik yapıyor. Kendisi de vali olacak potansiyelde biri. Ama O, Erzurum`da kalıp, memleketine yararlı olmak istiyor.

Çünkü inanıyor ki, Erzurum önemli bir kent ve ciddi hizmetlere ihtiyacı var.

İl Genel Sekreterliği, sanıldığından büyük bir kurum. Eğer bu kurumun kaynakları, bütçesi ve yetkileri iyi yönetilirse, Erzurum ciddi bir sıçrama yapabilir.

Selami Altınok`un bütün gayreti de, işte bu sıçramada rol üstlenmektir.

Erzurumlu olması ve de bazı Erzurumlu müdürlerden farklı olarak, şehir adına sancı çekmesi büyük bir avantaj...

Erzurum`un yaklaşık bin dolayında köy ve mezrası bulunuyor.

Yani hizmet alanı çok büyük… Ve de bu alan içerisinde kalan köyler uzun yılların ağır ihmali sonucu pek çok hizmetten mahrum bırakılmış.

Selami Altınok ve çok güvendiği kadrosu, hizmete susamış köylere medeniyet ulaştırmak için fasılasız çalışıp duruyorlar. Tabii ki en büyük destekçileri de hükümet ve hükümet adına karar veren Vali Sebehattin Öztürk...

"Amacımız kanalizasyonsuz ve içme suyu olmayan köy kalmamasıdır" diyen Selami Altınok, kurumun personel yükünün önemli oranda hafiflemesi sebebiyle, belki on yılda yapılacak işleri bir iki yıla sığdırmaya çalışıyor.

İl Genel Sekreterliği`nin, önemli işlerinden biri de karla mücadele etmektir. Kendisine sorduk, bu konuda vaziyetimiz nedir?

Hiç düşünmeden cevap verdi:

"Karla mücadele için ekiplerimiz de hazır, kaynağımız da."

Bu kendinden emin tavır insana güven veriyor.

Demek ki şehir bu manada emin ellerde. Yani eskiden olduğu gibi yarım metre kar yağdığında kimi köylerimiz aylarca dış dünyayla irtibatsız kalmayacak.

İstedik ki, bu durumun altını kalınca çizelim ve bu güven duygusunu bize aşılayan Genel Sekreter Selami Altınok`un da hakkını teslim edelim.

Yani yol yapanla rol yapanları ayıralım ki, testiyi kıran da taşıyan da bir olmasın...
facebook twitter
Yorumlar
 • mustafa sahin17.01.2014 21:19

  Yaptigi is Allah katinda hicbir deger görmeyecek Insaallah. Hirsizlara yaltakcilik yapip su kis ortasinda sucsuz vatanevlatlarini ordan oraya sürmek bir Evliyalar Diyarinin evladina yakismiyor. Dadas dan Godos olmamasi lazimdi. Ama bir Türk bir Gürcünün mevkii icin kölesi oldu. Selamlar Yozgatli Mustafa Sahin

 • AYHAN ÇELİK26.12.2011 17:15

  SELAMİ BEY İNSANLIĞI HİZMETİ YARDIMSEVERLİĞİ İLE SAMSUN TERME HALKININ GÖNLÜNDE TAHT KURMUŞTUR.HEMŞEHRİNİZİN DEĞERİNİ BİLİN.TERME HALKI ONU ASLA UNUTMADI VE UNUTMAYACAK.ONU İLERİDE SAMSUN VALİSİ OLARAK GÖRMEK İSTİYOR.SLM..

 • yücel özçelik26.10.2011 07:36

  Selami bey bir Narmanlı olarak gurur duyduğumuz bir bürokratımızdır. çalışmalarını İstanbuldan yakından takip ediyor ve başarılarının devamını diler tebrik ediyorum. Esenlerden Yücel Özçelik

 • Bayram Arıcı24.10.2011 20:16

  Erzurum`a hakkıyla hizmet eden herkese teşekkür ediyoruz, Allah onlardan razı olsun.

Yazarın Diğer Yazıları