ZP Gros
15.11.2012 00:18:48 clok font font font print

Türkiye'nin dershaneler gerçeği

Pervasız ÇELEBiMerhaba değerli Erzurumajans okurları...

Uzun bir süredir yazılarıma ara vermiştim.Bu uzun süreli sessizlikten sonra yeniden sizlerle beni buluşturan Başbakanımızın bir süredir dershanelerle ilgili yapmış olduğu açıklamalar oldu?

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin bugün Türkiye'de tabiri caizse karizmasının çizildiğini sanırım söylemeye gerek yok artık bunu herkes biliyor. Atanamayan gencecik öğretmenlerin tazecik beyin ve bilgileriyle dershanelerin elinde üç kuruşa maskara olduğunu da!...
Ama kapatılırlarsa bu işin kayıt dışı bir şekilde saati en az 100 liradan özel derse döküleceğini böylece garip gurebanın çocuğu için fırsat eşitliğinin ortadan kalkacağını da düşünmek lazım!...
Plansızca her yere açılan tabela üniversiteleri (yeterli akademik kadro olmadığından öyle diyorum) ve  yıllardır mevcut üniversitelerimizin birinci-ikinci öğretim demeden fen-edebiyat fakülteleri, eğitim fakülteleri ihtiyaçtan fazla öğrenciyle dolduruluyordu.

Peki Sonuç ne?

Sonuç işsiz kalan, hatta yıllarca atanamayıp  içlerinde bunalıma giren, intiharı dahi düşünen gençler? Çoğu düşük ve orta gelir seviyesinde ailelerin bir ümitle okutup "Bari o hayatını kurtarsın " dediği çocukları.

Ayşe, Merve, Elif, Hasan, Ali, Ahmet... İsmi her ne olursa olsun hikayeleri az çok birbirine benzeyen bir sürü gençten bahsediyorum.

KPSS ise tam bir ucube!

Kimi 50 puanla atanıyor, kimi ise 80-90 puanla evde oturuyor. Artık sabırlar tükenip gençler isyan etmeye başlayınca daha yeni üniversitelerin kontenjanlarını ihtiyaca göre ayarlamak akla geldi.

Söylenen ise devlet herkese iş vermek zorunda değil!

O zaman sevgili Başbakanımıza sormak lazım;  devletin iş vermediği öğretmenler iyi kötü bir dershane de iş bulmuşsa ne olacak!

Umarım dershanelere çözüm arayan başbakan gençlerin üniversite sınavından daha büyük bir stresle hazırlandıkları ve hatta kazanmak için yeniden dershanelere yazıldıkları bu KPSS sınavına da bir çözüm getirir.

Umarım memleketimin öğretmenleri eğitimini aldıkları mesleklerini dershanelerde asgari ücretle 46 saat ders ve etüde girerek değil , devlet kadrolarında insan gibi haklarını kazanarak (Dershane öğretmenleri hiçbir yerde öğretmen indiriminden faydalanamıyor indirimli tren yolculuğu bile yapamıyor) yapar.

İşte o zaman gerçekten dershanelere gerek kalmaz.
facebook twitter
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları