Ekonomi Haber Girişi : 18 Haziran 2016 17:31

Karaca'dan esnaf ve sanatkârı rahatlatacak öneri...

Hikmet Karaca, esnafın nefes alabilmesi için acilen üç önemli maddenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, kefilsiz kredi, sicil affı ve sosyal güvence primlerinde indirimin uygulanmasını istedi.
Erzurumajans-Erzurum Matbaa, Kırtasiye ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, esnafın nefes alabilmesi için acilen üç önemli maddenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, kefilsiz kredi, sicil affı ve sosyal güvence primlerinde indirimin uygulanmasını istedi. 

Türkiye'nin birçok ilinde kredi kooperatiflerinin esnaf ve sanatkâra kredi kullandırırken ipotek ya da kefil istediğini anımsatan Başkan Karaca, "Bunların ikisinden birini temin eden esnaf ve sanatkâr düşük faizli esnaf kredisini kullanabiliyor. Bölgemizde ise, özellikle ilimizde esnaftan hem ipotek hem de iki tane kefil istenmekte, esnafımızın büyük bölümü ticari sicili temiz ve elinde ipoteği olduğu halde kefil bulamadığından devletin sağladığı düşük faizli kredilerden faydalanamıyor. Kredi Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli krediler, kooperatif yöneticilerinin keyfiyetine bırakılmamalı ve bu konuda mutlaka önlem alınmalıdır" diye konuştu.
Esnaf için sicil affı kanunu çıkmasına rağmen uygulanamadığını kaydeden Karaca, "Sicil affı kanunu mutlaka yeniden yürürlüğe girmeli ve esnafın önü bir an önce açılmalıdır.

2009'dan bu tarafa esnafı direk ilgilendiren ve rahatlatacak hiç bir bölgesel teşvik gelmedi. Bölgemizde özellikle SSK ve BAĞ-KUR primlerinde ve vergi dilimlerinde mutlaka indirime gidilmeli ya da bu yönde teşvikler çıkarılmalı ve acilen hayata geçirilmelidir. Bölgenin ekonomik şartları ve sorunları göz önünde bulundurularak yeni bir teşvik yasası çıkartılmalıdır. Eğer yeni bir teşvik yasası çıkacaksa da, mevcut esnaf mutlaka korunmalı, hatta küçük işletmelerde teşvikten faydalanan sigortalı sayısı 2'ye kadar indirilmelidir. Stopaj vergisiyle beraber bir asgari ücretlinin SSK primi 650 TL'yi, en düşük basamaklı BAĞ-KUR sigortalısının primi ise 600 TL'yi bulmaktadır, Bölgemizin ekonomik şartları göz önünde bulundurulduğunda SSK ve BAĞ-KUR primlerinde de mutlaka indirime gidilmeli ve en az yüzde 50'ye varan oranlarda aşağı çekilmelidir" şeklinde konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.