12 Eylül Darbesi...

12 Eylül 1980 Darbesi'nden payıma düşenler:


Sıkıyönetim Komutanlığı'nın teklifi ile Erzurum Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı gòrevimden alınarak Erzincan'ın bir köyüne sürgün edilmıştım.Yurtdışı sınavlarını kazanmış; İstanbul Türk Alman Kültür Merkezi'nde 3.5 ay süren Almanca dil kursunu başarıyla tamamlamış; ancak sakıncalı personel denilerek yurt dışında görev yapmama engel konulmuştu. Arkadaşlarımla birlikte Ağrı ilinde 4 yıl süren ve beraatla sonuçlanan bir yargılama süreci yaşamıştım. Kars İl Milli Eğitim Müdürü olarak asaleten atanma kararnamem Kenan Evren tarafından sakıncalı denilerek imzalamamış ve üç kez iade edilmişti. Kayıtlarda sakıncalı olmuştum. 1960  İhtilâli'nde ise rahmetli babam yargılanmış, berat etmiş; ama bir  kış günü sürgün yemişti. 20 yıl sonra oğlu olarak aynı akıbeti yaşamıştım.

 

Daha özgürlükçü 1961 Anayasası'na bir tepki olarak referanduma sunulan 1982 Anayasa'sı % 92 gibi rekor sayılacak bir oy oranı ile kabul edilmışti. Erzurum % 94.3 oranında en yüksek oyu veren illerden biri olmuştu.15 Temmuz akşamında meş'um ve hain bir darbeye kalkışan FETÖ;  o gün o darbeye de methiyeler düzmüştü. Kenan Evren'in cennete gireceğine dair uçuk demeçler ve fetvalar bile vermişti. 

 

Rahmetli Demirel, Ecevit, Erbakan, Türkeş ve birçok partili siyasetten men edilmiş, partileri kapatılmış; haklarında siyasi yasaklar getirilmış, ama gelin görün ki, sağ-sol hemen her kesim ve her her partili bu Darbe Anayasası'na evet oyu vetmişti. Tüm tarikat ve cemaatler bu oylamada hep birlikte İhtilâl Anayasası'ndan yana açık tavır koymuşlardı. Oy vermeyen % 8'lık tepkili küçük bir azınlığın içinde, o günün mağdurlarından biri olarak; demokratik olmayan Kenan Evren'nin Darbe Anayasası'na hayır oyu vermiştim. Şimdilerde ise, bakıyorsunuz ağzı olan herkes konuşuyor. 

 

Darbeyi tel'in edelim. Ama sağ ve sol demeden hepimizin ve her kesimin payımıza düşen bir öz eleştiri ve sorgulama yapmamızda, 12 Eylül ve öncesinin acılarını yaşamayan gençler ile gelecek kuşaklar açısından çıkarılacak önemli dersler olur sanırım.

 

Günü özetleyen söz:

 

"Bir nar ağacı var, bir de dar ağacı
 Nâmerde nar düştü; yığıde dar ağacı"

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • S.Tazegul 13 Eylül 2021 09:06

    BİZİM GİDENE HİCVİYE,GELENE METHİYE YAZMA GİBİ BİR CİKMAZİMİZ VAR.DİK DURMAYI BİR OGRENEBİLSEK.SAYGİLAR