Ekonomi Haber Girişi : 26 Aralık 2020 12:37

2. el otomobil piyasası stop etti

Samsun'da galerici esnafı, son 1-2 ayda 2. el otomobil satışlarının neredeyse tamamen durduğunu söyledi.

Erzurumajans-Pandeminin ilk aylarının ardından oldukça hareketli olan 2. el otomobil piyasası, son 2 aydır adeta stop etti. Satışın durması ve yılbaşı dolayısıyla fiyatlarda yüzde 10 kadar bir gerileme oldu. Her yılsonu piyasada durgunluk yaşandığını ifade eden galericiler, bu sene ise durgunluğun daha fazla olduğunu söylediler.

 

“Fiyatlar yüzde 10 düştü”

 

Fiyatların yüzde 10 civarında düştüğünü belirten 20 yıldır Samsun'da galericilik yapan Abdullah Çelik, “Piyasa bugünlerde çok durgun. Her yıl son günlerde bu durgunluk yaşanıyor. Pandeminin de etkisiyle bu yıl geçen yılsonuna göre daha durgun geçiyor. Bundan 2 ay önceki süreçte piyasa çok hareketliydi. Haliyle fiyatlar çok şişmişti. 2. el otomobilde piyasa durdu. Bunda çeşitli etkenler var. Araba fiyatları piyasa değerinin çok üzerinde seyrediyor. Kayıt dışı oto alım-satım yapanların da bunda etkisi çok. Şu an beklemedeyiz. Fiyatlarda ufak da olsa bir geri gelme oldu. Yüzde 10 civarında fiyatlarda düşüş oldu. Oto pazarının ortadan kalkmasının bize bir etkisi olmadı” dedi.

 

‘Opsiyonlandı' oyunu

 

50 bin TL altı arabalardan randıman alınamayacağını dile getiren 30 yıldır galericilik yapan Rıfat Bilgili, “Pandemi ve sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı satış potansiyelimiz düştü. Her yıl yılın son günleri işler zaten azalır. Bu sene daha fazla azalma oldu. 50 bin TL'lik araba zaten 100 bin TL olmuştu. Yüzde 100 prim yapan arabalarda yüzde 10-20 civarında bir gerileme oldu. Bundan sonraki süreçte 100 bin TL'lik arabayı 75'e alıp, 80 bin TL'ye satmanın yoluna bakacağız. Bizim için değişen veya kötü bir durum yok. Son 2 aya kadar araç piyasası çok hareketli geçti ve ciddi bir kar eldi edildi. Son zamanda galericilerden çok, memur galericiler ortaya çıkmıştı. 'Memurdan, doktordan, öğretmenden araba' diye ilanlar çoğaldı. '1 milyon 700 bin TL'lik araba doktordan satılık', 'polisten 600 bin TL'lik satılık' ve 'imamdan da 400 bin TL'lik satılık' araba ilanları görebilirsiniz. Bunlar şu anda bitti. Şu anda gerçek alım-satımcılar ortaya çıktı. Bazı satıcılar da ‘opsiyonlandı' oyunu var. İlanda daha düşük fiyata satılan arabalara yüksek fiyata opsiyonlandı gösterip, piyasayı yükseltiyorlar. Şu anda 50 bin TL altında araba alan sanayiden çıkamaz. Ortalama bir araba için de 100 bin TL'nin gözden çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

 

“Yeni yılda 2. el otomobil fiyatları yeniden zamlanabilir"

 

Sıfır otomobil üretimine bağlı olarak yeni yılda 2. el otomobillerin zamlanabileceğini vurgulayan 10 yıldır galericilik yapan Cihat Keskin, “Pandeminin başında ilk 2 ay durgunluk yaşandı. Daha sonra piyasada 6 aylık bir hareketlilik oldu. Son 2 aydır durgunluk sürüyor. 1 aydır da tamamen durdu. Kış ve pandemi bir araya gelince böyle oldu. Vatandaşın fiyatların düşmesi beklentisi var ama sıfır araçlarda fiyat düşmedi. 2. el otomobillerin fiyatının yükselmesi, piyasada gayri resmi olarak araba satılmaya çalışılmasıdır. Bunlar kafalarına göre internet sitelerine fiyat yazıyorlar. Bu da suni bir piyasa oluşturuyor. Devletimizin bunun önüne geçmesi lazım. İnsanlar istediği fiyata istediği siteye ilan verdiği sürece piyasa yükselir. Yeni yılda fiyatların tekrardan yükseleceğini düşünüyorum. Fabrikalar hala yarım çalışıyor ve sıfır araç üretimi pek yapılamıyor. En çok rağbet gören araçlar ise kadınların da erkekler kadar araç sürmeye başlamasıyla hatchback otomatik vites araçlar oluyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Gökhan 28 Aralık 2020 10:28

  Faizler düşünce fiyatları artiranlar ,faizler yükseldi fiyatlariduzenleyin 300.000 km ölmüş motorlu araçları asgari ücret 3.000 TL onagore 60.000 liraya cekin

 • Anadolu 28 Aralık 2020 07:16

  koyunların durumu kurta sorulur mu biliyoruz ki çoğu galerici Lee fiyatı yüksek göstermek için asılsız rakamları yazarak şu araba bu kişiye bu rakama satıldı diye yüksek meblalalarda göstermelik fiyatlar la algı olsun diye Paylaşım yapıldığı ni biliyoruz yersen..

 • Altered 27 Aralık 2020 18:25

  Bazı uyanık lar iyice fiyatı yüksek yazıp sonra fiyatı biraz düşürüyorlar fiyatı düştü ilanları zaten şişirilmiş fiyatlar maalesef beklenen düşüş yok halen ve her türlü cakalligi yapıyolar

 • O bir son ütücü 27 Aralık 2020 11:27

  Biz her türlü öpmenin yolunu biliriz diyor adam(!)50 lik araç 100 oldu.indirimde 10 ve 20 diyor.50 binin altı sanayiden çıkmaz gel sana 75 e aldığım aracı 100 nasıl veririm onun derdinde.yani biz her türlü öperiz diyo.kepceyle aldılar göz damlası ile veriyorlar binbir yeminle.sahtekarlıgın daniskası.ögretmenden doktordan vs opsiyondan bu yalanı halk sizin gibi kan emici galericilerden öğrendi.1...2 aya hareket başlarmış.çok beklersiniz siz hele pandemik hayat endemik hayata dönsün o gizli stoklarınız elinizde bir patlasın ozaman feryatlar 100 /100 olacak.sahibinden.com eşittir kan emici.com a dönmüştür.galericilerde adeta vampire....