Bölge Haber Girişi : 10 Haziran 2010 13:02

20 Günlük çilek hasatını 5 aya yükselttiler!..

20 Günlük çilek hasatını 5 aya yükselttiler!..
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Kaledibi köyünde çilek üreticileri, 5 ay boyunca hasat yaparak ürettikleri çileği dünyaya ihraç etmeye hazırlanıyor.

Erzurum Ajans-Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Kaledibi köyünde çilek üreticileri, 5 ay boyunca hasat yaparak ürettikleri çileği dünyaya ihraç etmeye hazırlanıyor. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mehmet Balduk, Maraş'ı zenginleştirmek için katma değeri yüksek tarım ürünlerine geçilmesi gerektiğini söyledi.
25 yıldır çilek üreten Kaledibi köyünün talihi 2 yıl önce başlayan devlet desteği ile değişmeye başladı. Klasik çilek üretiminden endüstriyel üretime geçen köylüler, 20 günlük hasadı ise tam 5 aya yükselttiler. İşsizlik nedeniyle birçok vatandaşını göçle kaybeden Kaledibi, çilek üretiminin ardından göçü tersine çevirerek insanları çekmeyi başardı. Kaledibi köyünde sağlanan başarıyı yerinde görmek üzere köye gelen KMTSO ve Kahramanmaraş Ticaret Borsası (KTB) yönetimi, çilek bahçelerini gezdi. KMTSO Başkanı
Mehmet Balduk, yapılan faaliyetlerin KMTSO stratejik planlarına da uyduğunu belirterek, "Tarım İl Müdürlüğü doğru işler yapıyor, havza modeline geçiyor. Bu rekabetçiliği de olumlu yönden destekler bir şey. Bu açıdan burada oluşan potansiyeli görmek, desteklemek, artmasını sağlamak açısından ziyarete geldik" diye konuştu.
Kahramanmaraş'ı zenginleştirmek için katma değeri yüksek tarım ürünlerine geçilmesi gerektiğini belirten Balduk, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çilek 15 Kasım'a kadar meyve veriyor. Bu Türkiye için ihracat için bulunmaz bir şey. Buranın ölçek olarak büyümesi lazım. 100 dönümle bu iş olmaz. İhracatçıların buraya gelebilmesi için ölçeğin büyümesi lazım. Her gün bir TIR mal yüklemek lazım, o da asgari 20 ton. Her gün üretimin olması lazım, burası havza olarak ideal bir çilek üretim merkezi. Bu konunun Kahramanmaraş'ın gündemine girmesi lazım. Bunu gerçekleştirebilirsek, kent merkezi dahil turizmi geliştirebilirsek Kahramanmaraş hızla
zenginleşir."
Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan ise, 25 yıldır çilek ürettiklerini söyledi. Kendilerine yönelik devlet desteğinin artması halinde ihracata yönelmeyi hedeflediklerini belirten Kaplan, "1984'ten beri yerli çilek üretiyoruz ama onları yılda 20 gün hasat ederken devletimiz 2008 yılında yüz dönüm arazi için yüzde 50 hibe desteği sağladı. Bu destek köyümüzde hasadı 5 aya çıkardı, çevre köylerden işçiler gelmeye başladı. Çilek sayesinde göçler tekrar geri döndü. Devletimiz 500 dönüme
kadar destek sağlarsa biz ihracat şansını yakalamış oluruz. Şu anda yurt içinde Erzurum'a kadar çilek gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.
Tarım İl Müdürü Mehmet Gündoğdu, Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan, KTB Başkanı Mahmut Arıkan, KMTSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, Meclis Başkanvekili Sermet Çuhadar ve çok sayıda oda yöneticisinin katıldığı gezide, çileğin aşama aşama üretimi anlatıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.