27 Mayıs Darbesi'nin bana hatırlattıkları...

 

27 Mayıs 1960 Darbesi yıllarında rahmetli babam Horasan Aras Nahiyesi'nde nüfus memuru ve Nahiye Müdürü görevinde idi. İşin tuhaf tarafı Demokrat Partili, hem de demokrat partili üç kişinin iftirasına uğramış; darbenin aleyhinde bulunmakla, konuşmakla suçlanmıştı.

 

Rahmetli babam darbeyi içten tasvip etmezse de hâzâ bir devlet memuruydu. Görevi ve sorumluluğu gereği bu tür kunuşmalar yapması zaten mümkün değildi. Bir yıldan fazla yargılandı. Ben o tarihte ilkokul 5.sınıfta idim. Rahmetli dedemle Horasan adliyesi kapısında beklediğimiz o tedirgin edici kaygı verici günleri hiç unutmadım. Babam berat etmiş; ama bir kış günü Narman ilçesinin Kışlaköy nahiyesine sürgün edilmişti.

 

O yıl Yavuz Selim İlköğretmen okulu kazanmıştım. Babam sürgün edildiğini bana mektupla iletmiş ve 11 yaşında bir çocuk olarak berat etmiş olmasına sevınmış, ama yine de ağlamıştım. Bir garip tecelliye bakın ki,  babamdan 20 yıl sonra onun oğlu olarak aynı ve benzer akibete uğramıştım. 1980 Askeri Darbesi sonucu Erzurum Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevimden alınarak Erzinan'ın bir köy ortaokuluna Türkçe òğretmeni olarak sürgün edilmiş ve arkadaşlarım ile dört yıl gibi uzun  bir yargılama süreci geçirmiştim. Nihayetinde berat etmiştim. Ama devletin arşivinde de sakıncalı kişi olarak yer almıştım. Bu ?önemde de keyfi 14 ve meslek hayatımda toplam 21 sürgün yemiş ve yine bu dönemde hapse atılmış ve yargılanmış biri olarak alnımın akı ile çok şükür hâlâ ayaktayım. Rahmetli babam dahil acı çekseler de namuslular her zaman, ama her zaman kazanırlar. 

 

27 Mayıs darbesi gününde birçok içi boş beylik siyasî açıklamaları görünce o günleri hatırladım. Darbeler ne adına yapılırsa yapılsın; asla tasvip edilemez. Siyaseten gerçekleştirilen idamların içimize sinmesi mümkün değildir.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Ömer 30 Mayıs 2022 00:37

    60 darbesi CHP zihniyetinin bir tezahürüdür açık gizli darbeyi desteklemiş hatta içinde olmuşlardır . Darbeye karışanların çoğu sonra CHP de ya milletvekili ya da yargıda bulunmuşlar . Ve ne acıdır ki bayram yapıp ismi de acayip anayasa ve hürriyet bayramı . Yazıklar olsun . Menderes ve arkadaşları suçsuz yere idam edildiler . En büyük sebep de ezanın Türkçeden aslına döndürmesi idi . Koruma kanunu çıkarması Menderes?i ne yazık ki idamdan kurtaramadı .

  • baki atici 28 Mayıs 2022 12:06

    kıymetli hocam, yazıda yavuz selim ortaokulu, demişsiniz. bugün ılıca da Yatılı bölge okulunda mı okudunuz..