Siyaset Haber Girişi : 02 Ocak 2024 12:04

31 Mart yerel seçimlerine girecek partiler belli oldu

31 Mart yerel seçimlerine girecek partiler belli oldu
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, AK Parti, CHP, MHP, ve İYİ Parti'nin de içinde bulunduğu 36 siyasi partinin 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılmaya hak kazandığını açıkladı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan 90 günlük seçim takvimi 1 Ocak itibarıyla işlemeye başladı.

 

Yeni yıla girilmesiyle çalışmalarına hız veren YSK, seçimlerde yer alacak siyasi partilerin belirlenmesi adına toplandı. Saat 10.00’da başlayan ve yaklaşık 1 saat süren toplantıda kurul tarafından partilerin seçime girebilmesi için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına bakıldı.

 

2820 sayılı siyasi partiler kanunu kapsamında siyasi partilerin seçime girebilmesi için seçimlerden en az 6 ay önce illerin yarısında teşkilat kurmaları, büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının olması gibi şartlara bakan Kurul, bu çerçevede seçimlere yer alacak partileri belirledi.

 

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Ahmet Yener, ilan edilen seçim takvimi çerçevesinde YSK’nın gerçekleştirdiği toplantıda, 31 Mart seçimlerine girebilecek partilerin belirlendiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

 

"31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde katılacak olan siyasi partiler 298 sayılı kanunun ilgili maddeleri uyarınca tespit edilmiştir" İHA

 

İşte alfabetik sıralamaya göre, 31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılmaya hak kazan siyasi partiler;

 

1. Adalet Birlik Partisi
2. Adalet Partisi
3. Adalet ve Kalkınma Partisi
4. Anadolu Birliği Partisi
5. Anavatan Partisi
6. Aydınlık Demokrasi Partisi
7. Bağımsız Türkiye Partisi
8. Büyük Birlik Partisi
9. Büyük Türkiye Partisi
10. Cumhuriyet Halk Partisi
11. Demokrasi ve Atılım Partisi
12. Demokratik Sol Parti
13. Demokrat Parti
14. Emek Partisi
15. Gelecek Partisi
16. Genç Parti
17. Güç Birliği Partisi
18. Hak ve Özgürlükler Partisi
19. Halkın Kurtuluşu Partisi
20. Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi
21. Hür Dava Partisi
22. İyi Parti
23. Memleket Partisi
24. Millet Partisi
25. Milliyetçi Hareket Partisi
26. Milli Yol Partisi
27. Saadet Partisi
28. Sol Parti
29. Türkiye İşçi Partisi
30. Türkiye Kominist Hareketi
31. Türkiye Kominist Partisi
32. Vatan Partisi
33. Yeniden Refah Partisi
34. Yenilik Partisi
35.Yeni Türkiye Partisi
36. Zafer Partisi

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.