Spor Haber Girişi : 01 Nisan 2016 12:19

'Özel ikizler' imkansızı başarıyor

'Özel ikizler' imkansızı başarıyor
Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ve mühendis eşi Nesrin Kaya Bingül'ün, 'Meleklerimiz' diyerek büyüttükleri 12 yaşındaki otistik ikizleri Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül, imkansızı başarıyorlar...
Erzurumajans-Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ve mühendis eşi Nesrin Kaya Bingül'ün, 'Meleklerimiz' diyerek büyüttükleri 12 yaşındaki otistik ikizleri Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun düzenlediği yarışlarda kışın kayakta elde ettikleri başarıyı, cimnastikte yakalamak için çalışıyor. İkizlerinin eğitim ve diğer tüm günlük ihtiyaçları için yardımcılar tutan aile, bu sayede onları hayata sporla bağlamayı başardı.

Henüz 2 yaşındayken otistik oldukları anlaşılan Aliye Zeynep ile Muhsin Murat için büyük çaba harcayan Ünal çifti, çocuklarının fiziki gelişimlerini tamamlamaları için cimnastik ve kayakla tanışmalarını sağladı. Daha sonra Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası şampiyonalara katılan otistik ikizler, en son olarak geçen Ocak ayında Erzincan'da düzenlenen Özel Sporcular Alp Disiplini Türkiye Şampiyonasında altın madalya kazandılar. 

MÜZİKTE ANKARA HAVALARINI SEVİYORLAR

Yaşamlarnın büyük bir bölümünü kışın Palandöken'de, yazın da cimnastik salonlarında geçiren Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül, Türkiye'nin ikiz tek otistik çocukları. Bingül kardeşler cimnastik antrenmanlarında birbirinden zor hareketleri ise Türk müziği eşliğinde yapıyorlar. Diğer müzikleri sevmeyen ikizlerin en çok sevdiği tür ise Ankara havaları.

Bingül kardeşlerin 3 ile 5 Haziran'da İzmir'de düzenlenecek olan Özel Sporcular Cimnastik müsabakasına hazırlandığını söyleyen cimnastik özel sporcular antrenörü Arif İlhan şöyle konuştu:

"Aliye Zeynep ve Muhsin Murat kardeşler büyük bir yetenek. 2011'de Türkiye şampiyonu, geçen yılda Türkiye ikincisi oldular. Şu anda dolu dolu bir antrenman dönemi yaşıyoruz. İlerisinİN de daha iyi yerlere geleceklerine inanıyorum. Çünkü ikizlerimiz Erzurum'da ve ülkemizde bulunan otistik bireylere karşı insanların kafalarındaki ön yargıları yıkmış sporculardır. İnsanlar otistik down sendromlu mental bireyleri evlerinde bulundurmaktansa daha çok spor salonlarında onları topluma kazandırmaya ve sosyalleştirmeye çalışmalı. Biz de bunda bir vesile ve kaynak oluyoruz. Son derece mutluyum. Türkiye'de otistik olarak aktif cimnastik ve kayak sporunu yapan Murat ve Zeynep dışında başka sporcu yok. Türkiye şampiyonu olan ikiz sporcular 2 ay önce de ülkemizi Polonya'da yapılan kayak müsabakalarında en iyi şekilde temsil ettiler. Özel Sporcular Dünya Kayak Şampiyonasında gelecek vadeden sporcu seçildi ve madalya aldılar. "

Turgay İPEK/DHA
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.