Türkiye Haber Girişi : 10 Şubat 2018 10:52

ABD'den Türk firmasına ''DEAŞ'' yaptırımı

ABD hükümeti, bir Türk şirketine terör örgütü DEAŞ'a mali ve maddi kaynak ve teknolojik destek sağladığı gerekçesiyle yaptırım uygulamaya başladı.
Erzurumajans-ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'de Y.E.S. adlı iş adamının sahibi olduğu elektronik şirketine, DEAŞ'a insansız hava aracı parçaları tedarik etme suçlamasıyla yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filipinler'de de DEAŞ'a mali ve maddi destek sağlamak suçundan Abdulpatta Escalon Abubakar'a, Somali'de de yine DEAŞ'ı destekleyen faaliyetleri nedeniyle Mohamed Mire Ali Yusuf ve şirketleri Liibaan Trading ile Al Mutafaq Ticaret Şirketi'ne yaptırım uygulandığı belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Y.E.S.'nın sahibi olduğu şirketin DEAŞ'a mali ve maddi kaynak ve teknolojik destek sağladığı yazıyor.

Açıklamada firma ve iş adamı hakkında şu ifadeler kullanıldı: "Y.E.S., 2015'ten bu yana DEAŞ'a insansız hava aracı parçaları tedarik edilmesinde aracılık etti. Y.E.S. şirketi 2015'te kurdu ve DEAŞ'ın insansız hava aracıyla bağlantılı malzemelerin tedarik edilmesinde paravan şirket oldu. Özellikle 2016 yılı ortasında DEAŞ için toplam 500 bin dolarlık insansız hava aracı malzemesinin ulaştırılmasında rol oynadı."

CNN Türk
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.