• AKTAŞ
Türkiye Haber Girişi : 05 Temmuz 2017 14:30

ADAPTESK Strateji Belgesi tartışmaya açılıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yarın gerçekleştirilecek olan ADAPTESK Uluslararası Konferansı'na ilişkin, açıklamalarda bulundu.
Erzurumajans-Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yarın gerçekleştirilecek olan ADAPTESK Uluslararası Konferansı'na ilişkin, "Türkiye'de esnaf ve sanatkarların ağırlıklı olarak yer aldığı KOBİ'ler, çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99,9'unu, istihdamın yüzde 76'sını, katma değerin yüzde 54'ünü, yatırımların yüzde 50'sini ve üretimin yüzde 56'sını oluşturuyor" dedi.

"Güçlü Esnaf Sanatkar, Güçlü Teşkilat, Güçlü Türkiye" şiarıyla kurgulanan '2030 ADAPTESK Strateji Belgesi'nin yerel, ulusal ve uluslararası uzmanlar nezdinde tartışmaya açılacağı ADAPTESK Uluslararası Konferansı yarın düzenlenecek. Konferansa ilişkin yazılı bir açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken, "Türkiye'de esnaf ve sanatkarların ağırlıklı olarak yer aldığı KOBİ'ler, çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99,9'unu, istihdamın yüzde 76'sını, katma değerin yüzde 54'ünü, yatırımların yüzde 50'sini ve üretimin yüzde 56'sını oluşturuyor. Ülke genelinde kayıtlı 261 bin 259 kadın, 1 milyon 444 bin 663 erkek toplam 1 milyon 705 bin 922 esnaf ve sanatkar, 1 milyon 834 bin 799 iş yerinde mal ve hizmet üretiyor" dedi.

Esnaf ve sanatkarın ahilik kurumu aracılığıyla 900 senelik bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Palandöken, "Ülkenin ekonomik ve sosyal yaşamında üstlendiği rol, esnaf sanatkarların geleceğe hazırlanmasını ve problemlerinin ivedilikle çözümlenmesini zorunlu kılıyor. Bu süreçte politika yapıcılardan yöneticilere, kamu kurumları, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden büyük işletmelere, eğiticilerden ailelere ve tüketicilere kadar toplumun tüm kesimlerinin aktif ve samimi bir sorumluluk üstlenmesi gerektiriyor. Öte yandan pazarın küreselleşmesi, yeni teknolojiler ve değişen tüketici tercihleri de hem bireysel olarak esnaf ve sanatkârlar hem de bu süreçte aktif rol üstlenen TESK içinde yeniden yapılanmayı gündeme getiriyor" diye konuştu.

Her alanda yeniden yapılanan, güçlenmeye kararlı olan ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan esnaf ve sanatkarların dünya ekonomisi ile uyumlaştırılmasını hedefleyen, Temmuz 2015'ten bu yana 8 ilde (Ankara, Gaziantep, Erzurum, Manisa, Mersin, Şanlıurfa, Ordu ve Bursa) uygulanan ve sonuçları ülke genelinde yaygınlaştırılacak olan ADAPTESK Projesi kapsamındaki uluslararası konferansın açılış konuşmasını TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapacak. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde çalışma yaşamı, ekonomi, mesleki eğitim, girişimcilik, yenilikçilik gibi alanlarda söz sahibi olan uzmanların katılacağı konferansa ayrıca 7 ilin esnaf ve sanatkar odaları birliklerinin temsilcileri, yereldeki sosyal ortakların temsilcileri, TESK ve TESK'e bağlı federasyonların temsilcileri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, KOSGEB, İŞKUR, MYK, SGK, Türk-İş, Hak-İş, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, TOBB, YÖK, MEKSA ve akademi temsilcileri katılacak. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.