• AKTAŞ
Bölge Haber Girişi : 12 Ekim 2009 14:37

Ahilik haftası kutlanıyor!..

Erzurum'da Ahilik Haftası şehir merkezinde yapılan törenlerle kutlanırken, çöpler arasında kalan ahi mezarları yine unutuldu.
Erzurum Ajans-Her yıl ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri Erzurum'da da başladı. Ancak kutlamalara, Ahi mezarlarına gösterilen ilgisizlik ve vefasızlık gölge düşürdü. Yıllardır yazılı ve görsel basında gündeme getirilen ahi mezarları çöplükler içerisinden hâlâ kurtarılamadı. Anadolu'da ticari ve kültürel faaliyetlerin öncüsü olan Ahilerin kabirlerine ne sivil toplum kuruluşları ne de kamu kurumları sahip çıkıyor. Yaklaşık 20 yıldır ulusal ve mahalli basın tarafından gündeme getirilen Ahi Tuman Baba'nın kabri definecilerce talan edilmiş durumda. Çöplükler içerisinde kalan tarihi mezarın kurtarılmasıyla ilgili bugüne kadar birşey yapılmadı. Yine Mehdi Efendi Mahallesi'nde apartmanlar arasında kalan Ahi Fahrettin'e ait kabir de Ahi Toman Baba mezarı ile aynı kaderi paylaşıyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rasim Fırat, Ahi Toman Baba'nın mezarı için Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçtiklerini ancak bir sonuç alınamadığını dile getirdi. Fırat, "Ahi Toman Baba'nın mezarının kurtarılması için 3-4 yıldır Büyükşehir Belediyemiz ile görüşüyoruz. Başkanımız Ahmet bey ile mezar yerine gittik. Apartmanın altında kaldığı için apartmanın istimlak edilmesi gerekiyor. Belediyenin imkanları mı kısıtlı bilmiyorum, şu ana kadar herhangi bir şey yapılmadı." dedi.

Kutlamalar kapsamında önümüzdeki günlerde Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ile 9. Kolordu Komutanlığı'nın ziyaret edileceği ve resim, kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödül verileceği öğrenildi.

Öte yandan bugünkü kutlamalar kapsamında tarihi Çifte Minareli Medrese önünden Havuzbaşı'na kadar mehteran takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Havuzbaşı'nda Vali Yardımcısı Gürkan Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Ahmet Küçükler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rasim Fırat ile öğrencilerin de yer aldığı tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Rasim Fırat, ahilik geleneğinin tarihi önemi üzerinde durdu.(Cihan)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.