• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 11 Kasım 2013 12:10

AK Parti Aday Adayı Korkmaz, Pusula'ya konuştu

2009 yerel seçimlerinde beni tanımadıkları için ithal aday diyenler oldu. Ben kendimi anlatana kadar seçim maratonu geldi geçti. İthal değil, yerliyim.

Erzurumajans-Her ne kadar adını Türkiye'deki oyunlarla duymuş olsak da kendisinden öğrendik ki Bekir Korkmaz ismi 28 Şubat döneminde Türkiye'nin gündemine girmiş. İkinci kez Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Bekir Korkmaz ile merak edilen her şeyi konuştuk.


Biz sizin isminizi önce 2011 Erzurum Kış Oyunları sonra Akdeniz Oyunları Koordinatörü olduğunuzda duyduk, kimdir Bekir Korkmaz?

Ben 1966 yılında Erzurum'un Çat ilçesinde dünyaya geldim. Bir yaşında iken Erzurum'un Gavurboğan mahallesinde bir ev alıp yaşamaya başladık. Liseye kadar Erzurum'da yaşadım, daha sonra üniversite okumak için ayrıldık. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldum. Yüksek ihtisas yaptım. Maliye Bakanlığı, Başbakanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önemli birimlerinde görev aldım. Refah Yol Hükümeti döneminde Erbakan Hoca'nın danışmanlığı görevini yürüttüm. O yıllarda bende 28 Şubat mağdurları arasına girdim. Sürgün edildim. Uzmanlık titrimi elimden aldılar. Bağ-Kur'a düz memur yaptılar.


Başbakan Erdoğan ile nasıl tanıştınız?

Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile kendisi İstanbul Belediye Başkanı olduğu yıllarda sayın Necmettin Erbakan'ın yanında tanıştık. Memur olduğum için İstanbul Belediyesine geçişim kolay oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Personel Daire Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundum. AK Parti iktidar olduktan sonra Sayın Başbakan bir gün beni çağırdı ve o günlerde Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Ali Şahin'in danışmanlığı görevini yürütmemi istedi.


Koordinatörlük görevi nasıl oldu?

Devletin birçok kademesinde görev aldım, personel idame ettim, ihaleler yaptım. İşte bu deneyimle yola çıkarak hükümetin önemli kanadı benim bu işleri yürütecek isim olmama karar verdi. Dediler ki; " İhale, yatırım, istihdam ve koordine işlerinde uzmansın, bir tek spor tarafın eksik onu da biz hallederiz."  Hiç düşünmeden görevimden istifa ettim ve Erzurum'a geldim. Erzurum'da gerçekten inanılmaz işler yaptık. Ben öncelikle sayın Mehmet Atalay'a ve Erzurum Spor İl Müdürü Fatih Çimtimar'a çok teşekkür ederim. Emeklerini asla unutamam. Kış oyunları Türkiye'nin bilmediği bir işti. Düşünün ki TRT gibi köklü bir kuruluş yayını istendiği gibi götüremedi. Biz burada önemli başarılara imza attık. Dünya Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) bize yüksek not verdi. Akdeniz Oyunlarına ben ve ekibim geç dahil olduk ama buna rağmen oyunları tam bir uyum ve başarı ile tamamladık.


Yani hükümet sizi oyunlarda tanımadı.

Tabi ki hayır, ben belki memur olduğum için AK Parti'nin kuruluşunda fiziksel olarak yer almadım ama fikren vardım. Sayın Erdoğan ile Milli Görüşten buyana beraberdik. Çeşitli alanlarda da çalıştık. Sadece ismimi değil fikrimi, neşriyatımı ve ayniyatımı kendileri zaten biliyordu.

Siyasete girme arzusu nerden?

(Gülüyor) Çok ilginçtir ama imam hatip okuyan her genç mutlaka siyasetçi olmak ister. Bu nasıl bir güdü bilmiyorum ama eskiden beri bu hep böyledir. Okul yıllarında zihnimde olan bir şeydi siyaset ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görev almaya başlayıp çok şey öğrenince tamamdır dedim. Ve ilk olarak 2009 yerel seçimlerinde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığına müracaat ettim.

2011 Oyunlarındaki görevimi, bir Erzurum olduğu için, iki siyaset için kabul ettim.

AK Parti sizi tanıyordu ama aday etmedi neden?

Ben birazda 2011 Kış Oyunları Koordinatörlüğü görevini siyaset için kabul ettim. Ben kendi şehrimde siyaset yapmak istiyorum. Oyunlar sırasında şehri daha iyi analiz etme fırsatım oldu. 2009 yılında beni tanıyan bu şehirde az insan vardı, hatta bana ithal aday dediler. Oysa bu şehrin öz çocuğuydum. O yıllarda siyasette karışıktı, o karışıklık Ahmet Küçükler ismini ön plana çıkardı. Başbakan 'bir dönem daha Ahmet Küçükler devam etsin' dedi. Ama şimdi durumlar değişti.

Peki, AK Parti bu dönem neden sizi tercih etsin?

Siyasetin ve siyasetin içinde partilerin tercihleri vardır. Benim geçmişim belli, yaptığım işler belli, siyasi görüşüm belli. Toplumdaki yerim de belli. Parti hangi kriterlere göre bakarsa baksın her türlü açıdan donanımlı bir yanım var.  Bunları söylerken asla diğer aday arkadaşlarımı kötülemek istemem. Onlar da iyi isimler ama sonuçta bu bir siyasi mücadeledir. Bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olarak önümüze çıkacaktır. Ayrıca şu anekdotu da aktarmak isterim. İmam hatipte çok iyi bir hocamız vardı. Bize derdi ki 'siyasete 40 yaşından önce girmeyin' bende 40 yaşımı geçtim, ciddi tecrübeler edindim, artık toy değilim.


Diyelim ki partiniz aday olarak sizi gösterdi. Nasıl bir propaganda yürüteceksiniz?

Ben esasen kişilik olarak sert kırıcı biri değilim. Sert bir üslupla siyaset yapmayacağım çok açık. Şimdi mevcut belediye başkanı benimle aynı partiye mensup. Yapılan iyi işleri anlatacağımız gibi, eksik gördüğümüz alanları da elbette gündeme getireceğim. Şehirde yapılacak çok iş var. Şimdi kentsel dönüşüm yapılıyor. Kimse kusura bakmasın. Şehrin en güzel yerlerini TOKİ'ye teslim etmenin, tek tip ev yapmanın adı kentsel dönüşüm olamaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görev alırken daha Türkiye'de kentsel dönüşüm konuşulmazken, biz bu işleri yaptık. Şimdi Eskişehir Odunpazarı bölgesi kötü proje midir, asla. Türkiye'de model olacak çok sayıda proje var. Şimdi çıkın Cumhuriyet Caddesi'nden Narmanlı Camiye doğru yürüyün, o yol beni niye oraya götürsün, o bölgede hiçbir şey yok. İşte böyle projeler bu kente lazım. Kültür, turizm, sağlık ve ekonomik alanlarda çalışma yapacağımı söyleyebilirim.

Yeni moda ortak akıl söylemleri. Siz ortak akla önem verir misiniz, yoksa benim aklım iyi kimsenin aklına ihtiyacım yok mu dersiniz?

Ben büyük işlerin adamıyım. Bir anda devasa projeleri bir arada götürüp nihaiyi hedeflerine ulaştırırım, bu konuda iddialıyım. Ama benim her zaman arkamı toplayacak ve beni yönlendirecek kişilere hep ihtiyaç duyarım. İstişareyi severim ama ikna edilmeyi de hiç ikna edilememeyi de tehlikeli bulurum. Hiç ikna olmamak 'ben yaptım oldu' olur. İkna edilmekte yanlış yönlendirilmenize neden olur. Sürekli bana bir şeyler danışan inisiyatif almayan ekiple de çalışamam. İşin ehlini göreve getirirseniz hesap almak ve hesap vermek zorunda kalmazsınız.


Erzurum'da nerede yaşamak istersiniz?

Benim hep bir hayalim vardı, yaşadığım evden Yakutiye Medresesini izlemek isterim derdim. İlerde böyle bir şans olursa orda yaşamak isterim. Ama yapacağım bir diğer yer çocukluğumun geçtiği eski adı ile Gavurboğan, yeni adı ile Palandöken Caddesi'ndeki evimi Erzurum'un eski evleri gibi tamir ettirip orada yaşamak isterim.


Bekir Korkmaz ile iki saate yakın görüştük. Sürekli gözlerini kapatarak sorulara cevap veren Korkmaz'ın resimlerini de çekmekte bu açıdan çok zorlandık. 
Bu konudan çok muzdarip olduğunu anlatan Bekir Bey, "Bu hafızlıktan kalma bir sorun, tüm hafızlar gözü kapalı Kuran-ı Kerim okuduğu için o öyle üzerimizde kaldı" diyerek durumu özetledi. Bekir Korkmaz da diğer adaylar gibi Erzurum'a dair projelerini anlatmadı, 'önce aday edilelim sonra projelerimizi hem anlatır hem yaparız' dedi. Bu sohbet için kendisine teşekkür eder siyasi hayatında başarılar dilerim.
Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • hüseyin korkmaz 01 Ocak 1970 02:00

  her erzurum gazeteleri atıp tutuyo anket birincisi fısıltılar koltuk sevdalıları reklam yapar bilmem farkındamısınız BEKİR KORKMAZ reklam yapmaz biliriz çünkü O bir marka sayın korkmaz seni canı gönülden destekliyoruz adı geçenlerden çok üstünsün sen erzurumu marka yaparsın yaptıklarını unutmadık neler yapacagınıda biliriz ALLAH YARDIMCIN OLSUN

 • Beyler YILDIZ 01 Ocak 1970 02:00

  Bekir beyi tebrik ediyor, Başarılar diliyoruz.

 • erkan güney 01 Ocak 1970 02:00

  sayın başkanım ALLŞAH seni utandırmasın inş başımıza gelirsin bir gavur boğanlı olarak canı gönülden seni destakliyoruz ALLAH utandırmasın.

 • Selçuk Mustafaoğlu 01 Ocak 1970 02:00

  Bekir Bey canı gönülden destekçinizim. Ben sizi iyi bilirim. Erzurum sizinle farklı modern bir havaya bürünecek. Rabbim yardımcınız olsun.

 • MEHMET 01 Ocak 1970 02:00

  Bu şehirde yaşayan ve Erzurumludan çok Erzurumu seven bürokratik 2 insan adam gibi adam Valimiz sayın Ahmet ALTIPARMAK ve sayın Lütfü YÜCELİK beylerdir.saygılarımı sunuyorum.

 • müge 01 Ocak 1970 02:00

  Ak Parti Erzurum teşkilatı kendi yandaşları ile anket yapıyor ve yaptırıyor.Neden bana veya çevreme anket ile tek bir soru gelmedi merak ediyorum.Bu şehirde emlak fiyatlarını fezaya uçuran Ak Parti ve mevcut Büyükşehir belediye başkanıdır. .Uyan ey Erzurum halkı uyan 400bin tlye evmi olurmuş erzurum da....

 • cihan alıcı 01 Ocak 1970 02:00

  Şayet birileri bu yorumları ulaştırıyorlarsa şunu bilsin ve öğrensin sayın Başbakan.Bu şehirde araştırmalarda sanal basında facebook ve twitterda dahil hep kendi yandaşlarına mikrofonlar uzatılıyor.ERZURUM için en güzel ve başarılı aday akdağ ve Bekir bey olması gerek diğerleri vallahi billahi tallahi sadece kendi yandaşlarına ve ceplerine odaklanmışlar...

 • bekir çamur 01 Ocak 1970 02:00

  çankırılı bir vatandaş olarak İSTANBULDA YAPTIGI HİZMETLERDEN ÖTÜRÜ KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİM. İNANIYORUM Kİ ERZURUMLU BEKİR BEY ERZURUMA ÇOK KATKISI HİZMETİ OLACAKTIR. ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN.

 • ahmet 01 Ocak 1970 02:00

  ya sorsanıza 2011 olimpiyatlarında caddedeki kılıç pastahanesinde başka hangi esnaf para kazanmış bu şehirde ne getirisi olmuş bekir beyin dün gibi aklımda ihalenin bütün pastalarını istanbuldaki büyük holdinglere verdiler taşıma içini bile Diyarbakırlılara verdiler şimdi bu memleketin çocuğuyum dediler git diyarbakırdan aday ol onlara faydan çok oldu

 • iftira 01 Ocak 1970 02:00

  ömer taş kardeş diyerlerinin ceplerini dolduracaklarını nerden biliyorsun

 • ÖMER TAŞ 01 Ocak 1970 02:00

  SY BEKİR KORKMAZ IN ADAY SEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ RECEP AKDAĞ IN DIŞINDAKİ ADAYLAR YANLIZ MAKAM MEVKİ VE CEPLERİNİ DOLDURMAK İÇİN GELMEYE ÇALIŞIYORLAR AMA BEKİR BEY İSTANBUL BÜYÜK şehir BLD deki BAŞARILARINI VE KIŞ OLPİYATDAN ÇOK İYİ BİLİYORUZ ERZURUMA ÇOK FAYDASI OLACAKTIR İNŞALLAH SEÇİLİR