Siyaset Haber Girişi : 12 Haziran 2018 16:22

AK Partili milletvekilinden 'FETÖ borsası' itirafı

AK Partili milletvekilinden 'FETÖ borsası' itirafı
AK Partili Şamil Tayyar’ın iddia ettiği ‘FETÖ borsası’nın seçim döneminde hız kazandığı söylendi. AKP'li bir milletvekili “İş zıvanadan çıktı. Tuhaf tuhaf tahliye kararları yazılmaya başladı” dedi.
Erzurumajans-15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ davalarının 171’i sonuçlanıp bin 478 kişi beraat ederken, gözaltına alınan ve tutuklanan örgütte kilit görevde olduğu iddia edilen bazı kişilerin tahliye edilmesi dikkat çekti. Bir yüzbaşının tahliye edildikten sonra gaybubet evinde yakalanması ise şüpheleri büyüttü.

Aydınlık’a konuşan AK Parti’li bir milletvekili, bazı FET֒cülerin tahliye edimelerini sağlamak için oluşturulan “borsa”nın halen aktif olduğunu belirtti.

FETÖ ve 15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi soruşturmaları ve davaları sürerken, FET֒nün siyasi ayağının üzerine gidilmemesi dikkat çekiyor. Buna, parası olanların ve AK Parti’de etkili tanıdıkları bulunanların tahliyesi eklendi. Birçok ilde AK Parti’ye yakınlıkları ile tanınan kişilerin devreye girerek, tutuklu FET֒cülerin hapisten çıkmalarına yardımcı oldukları iddia edildi. AK Parti kulislerinde bile “Tutuklu kişilerin ekonomik durumuna, örgütteki konumuna göre fatura kesildiği” tartışmaları sürerken, zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarıları da gündeme geldi. Erdoğan’ın birçok toplantıda AK Parti’lileri uyararak “Acırsanız acınacak hale gelirsiniz” dediğini hatırlatan bir AK Parti MKYK üyesi şunları söyledi:

İHBARLARIN ÇOĞU DOĞRU

“Son dönemlerde çok sayıda ihbar aldık. Ne yazık ki bu ihbarların birçoğu doğru. Bazı milletvekillerimizden bu işe karışanlar oldu. Bunları 24 Haziran seçimlerinde aday yapmadık. Cumhurbaşkanımız partimizin kapalı toplantılarında çok açık bir şekilde örgütleri uyardı. Bizlerle fotoğraf çektirip bunları bu tür işlerde kullananlar var. Çok sert tedbirler almayı kararlaştırdık. Ama seçim nedeniyle biraz gevşeklik olduğu anlaşılıyor.”

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar da 19 Mart’ta katıldığı bir televizyon programında “FET֒den tutuklu işadamları milyon dolarlar vererek itirafçı adı altında tahliye ediliyor” demişti. 2 Nisan’da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Şamil Tayyar’ı çağırarak ifadesine başvurdu. Tayyar, savcılık ifadesinden sonra “Savcı Bey’e iddialarımla ilgili olarak bilgi verdim. Gizlilik içeren bilgiler olduğu için bunları kamuoyu ile paylaşmam doğru olmaz. Bize ulaşan bilgileri savcımızla paylaştım” dedi.

‘TARİFESİ OLUŞTU’

Aydınlık’a konuşan bir başka AK Parti’li üst düzey yetkili “FETÖ borsası” sisteminin tıkır tıkır işlediğini belirterek, “Bir el devrede. Bir kısmı parayla işi yürütüyor, bunun baya baya tarifesi oluştu” dedi.

‘SEÇİM GELDİ İŞ ZIVANADAN ÇIKTI’

Birçok ilde FETÖ borsasının oluştuğunu, İstanbul’da da bu işleri AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen PKK ile “açılım” sürecine destek vermiş bir kadın avukatın organize ettiğini belirten yetkili, avukatın tüm Türkiye çapında örgütün davalarına dahil olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bunların para trafiğine baksalar ciddi miktarda dönüş olduğunu görürler. Bir de bunlar muhafazakar geçiniyor, dolayısıyla sisteme çok kolay girip çıkabiliyorlar. Bazıları ise dikkat çekmemek adına taşeron kullanıyor. Mesela bir ilde FETÖ davası görülecek, o ilde çalışan bir avukata meseleyi çözdürüyorlar. Kendisi, problemi İstanbul’da çözüyor, ama kağıt üzerinde başka bir avukat görünüyor. Bir de seçim sürecine girildi, iş zıvanadan çıktı. Tuhaf tuhaf tahliye kararları yazılmaya başladı. O yüzden sorun daha da büyüyor.”

Aydınlık
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.