Türkiye Haber Girişi : 21 Temmuz 2018 16:15

'Akın İpek gözaltına alındı' iddiasına yalanlama!

'Akın İpek gözaltına alındı' iddiasına yalanlama!
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) “çatı davası”nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in İngiliz polisi tarafından öğlen saatlerinde gözaltına alındığı iddia edildi.
Erzurumajans-Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) “çatı davası”nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in İngiliz polisi tarafından öğlen saatlerinde gözaltına alındığı iddia edildi. TRT Haber'in gözaltı haberi sonrası İpek'in Twitter hesabından yalanlama geldi. Hesaptan, "Herşeyi bu konuşmamda tüm detayları ile açıkladım. Başka hiç bir yeni gelişme yok. Dinlerseniz çok mutlu olurum" tweet'i atıldı.

Akın İpek'ten gözaltına alındığı haberine yalanlama geldi.

TRT Haber'deki haberde "İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türkiye'nin iade talebi üzerine İpek'in gözaltına alındığını açıkladı" ifadeleri yer almıştı.

İpek hakkında 2 gün önce (19 Temmuz 2018) yakalama kararı çıkarılmış, mahkemeye sevk edilen İpek'in pasaportuna el konmuştu.

TRT Haber'deki haber şöyleydi:

Mahkeme bu kararı Türkiye'nin iade talebiyle aldı. Bu kez de İngiltere İçişleri Bakanlığı harekete geçti, İpek'in gözaltına alındığını açıkladı.

İngiliz Mahkemesi, Türkiye'nin talebini 26 Haziran'da incelemeye başladı. Firari İpek, polis nezaretinde mahkemeye götürüldü. Mahkeme firari FETÖ'cüyü 50 bin sterlin kefaletle serbest bıraktı.

Pasaportuna el konuldu

Ancak yurt dışına kaçmaması için pasaportuna el koydu. Firari İpek'in geceleri evi dışında konaklamasını yasaklayan mahkeme, cep telefonunu 24 saat açık tutmasını da zorunlu tuttu.

İade duruşması Eylül'de

Firari FETÖ'cünün iade edilip edilmeyeceğine ise, Eylül'de Westminster Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada karar verilecek. İngiltere'de iade talepleri Dışişleri Bakanının onayı ile mahkemeye sevk ediliyor.

Mahkemenin yakalama ve iade talebini yerinde bulması halinde karar yine Dışişleri Bakanının onayı ile uygulanıyor.

AKIN İPEK KİMDİR?

Tam adı Hamdi Akın İpek'dir. Akın İpek 3 Mart 1963'de Adana'da dünyaya geldi. Aslen Kahramanmaraş'lıdır.

Ankara TED Koleji'nden mezun oldu. Sonrasında ekonomi eğitimi almak için İngiltere'ye gitti. Eğitimini aldıktan sonra Türkiye'ye geri döndü ve Hacettepe Üniversitesi'nde İşletme eğitimi aldı.

2011'de İpek Üniversitesi'ni kurdu. Babasının kurduğu İpek Matbaacılık ve Koza İpek Holding'in yönetim kurulu başkanı oldu.

20 Milyon dolarını peşin ödedi ve 45 Milyon dolara Bergama'daki 'Ovacık Madeni'ni satın aldı.

2005'de Ciner Grubu'ndan Bugün Gazetesi'ni satın aldı.

2008'de Tuncay Özkan'ın kurduğu Kanaltürk Televizyonu radyosu ve internet sitesini satın aldı.

Daha sonra Bugün TV ve Kanaltürk Radyo'yu kurdu. 2014'de Millet Gazetesi'ni kurdu.

Akın İpek hakkında, FETÖ'ye mali yardım sağladığı için yakalama kararı çıkarıldı. Bu kararı önceden haber aldığı düşünülen İpek, gözaltına alınmadan yurt dışına kaçtı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.