Erzurum Haber Girişi : 09 Kasım 2022 17:14

Anadolu'nun destanlaşan mücadelesi bir kez daha dualarla anıldı

Anadolu'nun destanlaşan mücadelesi bir kez daha dualarla anıldı
Osmanlı-Rus Savaşında, başta Nene Hatun olmak üzere Erzurumluların kahramanlık destanı yazdıkları Aziziye Müdafaasının 145. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Son yıllarda Erzurumluların ve öğrencilerin yoğun katılımıyla geleneksel hale gelen Aziziye Destanı, birçok etkinlikle kutlandı. 

 

 

Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği etkinlikte hep birlikte dualar edildi ve bayraklar dalgalandırıldı.

 

 

Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum- Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağına yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyasında halkın yazdığı kahramanlık destanının 145. yıl dönümü programına şehrin mülki, idari, bürokrasi, yargı ve askeri erkânı ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

 

Ayazpaşa Camiinden Salâ okunması ve ardından tarihi çağrının yapılması ile başlayan programda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Sultan II. Abdülhamit'in fermanı okunurken, Sultan II. Abdülhamit'in Erzurum halkına teşekkür yazısı seslendirildi. 

 

 

Nenehatun’un kabrinin ziyaret edilmesi ve karanfillerin bırakılmasıyla duygu dolu anların yaşandığı program, Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisi ile sona erdi. İHA


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Adnan Pehlivan 10 Kasım 2022 09:17

    İlk başlandığı dönemde halkın, özellikle gençlerin yoğun katılımıyla gerçekten duygu dolu ve unutulmayacak yürüyüşler olmuştu fakat son yıllarda protokol şovundan ibaret hale geldi. Gençler ve öğrenciler uzaklaştırıldı. Korteje katılan halkın yanından makam arabasıyla geçen protokol üyeleri de bu güzel anma töreninin yanan son meşalesini de söndürdüler. Özellikle orada mikrofonu ellerine alıp insanları etkileyecek konuşmalar yapmak yerine siyasi gösteri yapmaları kalitelerini gösterdi. YAZIKLAR OLSUN