ANTEP'İN ÖZEL HASTAHANELERİ

 • AKTAŞ

 

Geçen hafta, Gazi Yarı Maratonu’na katılmak üzere Palandöken Masterler Koşu Grubu olarak Gaziantep’deydik.

 

Yıllar önce gittiğim Gaziantep’teki değişim ve hareketlilik gıpta edilecek düzeydeydi.

 

Modernite ile geleneğin ahenk içinde sergilendiği Gaziantep’te, çağdaş belediyecilik anlayışı her yerde kendini gösteriyordu.

 

Çarşı ve pazarlardaki canlılık, zenginliğin en somut ifadesi olarak kendini hissettiriyordu. Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı ve Kale civarı geçmişi hatırlatırken, görkemli AVM’ler ve modern yapılar günümüzden örnekler veriyordu.

 

İki milyon nüfusuyla Gaziantep, ülkenin parlayan yıldızlarından biri olarak iller liginde daha yukarılara tırmanmanın gayretini her alanda gösteriyordu.

 

Beş Organize Sanayi Bölgesinde 240 000 kişinin çalışıyor olması fazla söze mahal bırakmıyordu.

 

300 000 civarında mültecinin yaşadığı söylenen Gaziantep’te bu nüfusun varlığını neredeyse hiç hissetmedik.

 

Gaziantep’in yılda 10 milyar dolar civarında ihracat yaptığını öğrenince, yedi ayda 19 milyon dolarlık ihracatı olan şehrimiz Erzurum aklımıza geldi.

 

Zeugma Mozaik Müzesi başta olmak üzere diğer müzeler turizm açısından şehre değer kazandırırken, dünyada dördüncü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesini de şehrin önemli kazanımlarından biri olarak gördük.

 

Şahinbey ilçesinde kaldığımız otelin civarında üç tane özel hastane vardı. Gaziantep’teki özel hastane sayısının 15 olduğunu öğrenince Doğu’nun Paris’i dediğimiz Erzurum’da tek bir özel hastane olmasını sorgulamaya başladık.

 

Erzurum, sağlık hizmetleri açısından çok uzun yıllardan beri bölgenin yükünü çektiği gibi Azerbaycan, İran ve Gürcistan gibi yakın ülkelere de bu hizmeti sunmaktadır.

 

Bu potansiyel ortadayken ve Erzurum’da ihtiyaç olduğu halde neden özel hastanelerin açılmadığının izahını aramızda aramaya çalıştık.

 

Yemekleriyle ünlü Gaziantep’in Unesco tarafından Dünya Gastronomi Şehri olarak ilan edilmesi şehrin tüm dinamiklerinin hayata geçirildiğini vurgulaması açısından önemli bir göstergeydi.

 

Dünya Gastronomi Şehri olan Gaziantep’in bu başarısını alkışlarken, cağ kebap ve kadayıf dolması ile bu yarışta ne kadar başarılı olabileceğimizi de sorguladık.

 

Bu ziyaretimizde, Milli Mücadele’de şanlı bir direniş gösteren Gaziantep’in, ekonomisi ve sanayisi ile ülkenin en gözde şehirleri arasında olduğunu yakından görmüş olduk.

 

Başarıyı, ortak akıl kullanarak elde ettiklerini söyleyen Gaziantepliler, zafere giden yolda Gaziantepspor ’un önemli bir etken olduğunu da asla inkâr etmiyorlar.

 

Ahde vefanın göz ardı edilmediği Gaziantep’te, Erzurum’un eniştesi olan milli futbolcu ve Galatasaray’ın efsane ismi Talat Özkarslı’nın isminin bir spor salonuna verilmiş olması da çok anlamlıydı.

 

Yağmur altında gerçekleştirdiğimiz 10 km’lik maratonda etrafı yakından gözlemledik ve şehrin gelişmişliğine yakından tanık olduk.

 

Yerel yönetimlerin çalışkanlığı, siyasetin olumlu desteği ve halkın müteşebbis gücü ile başarıyı yakalayan Gaziantep’i alkışlarken darısı Erzurum’un başına dedik.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Behice Çekiç 07 Ocak 2022 12:09

  Erzuruma özel hastane yapılmasını engelleyen kim varsa Allah cezalandırsın. Erzurum doğunun Paris?i diyorlar, hizmete gelince eksik hizmet veriyorlar, Erzurumun insanı Özel hastanelerde muayene olmaya hakkı yok mu illa da başka illere gidip orada mı muayene olacaklar? Erzurum?dan daha küçük illerde ve ilçelerde dahi çok sayıda olan adı duyulmuş özel hastaneler var iken Neden Erzurum?da bir tane özel hastane var, 2.si neden açılamıyor, Erzurumlu siyasiler duyarlı olsa kimin buna engel olduğunu araştırır hesabını sorar!

 • Komiksiniz.... 02 Ocak 2022 01:35

  neden malum hastanenın erzurumda tek el olduğunu sağır sultan bile biliyor. Artık özel hastaneler illeri bırakın ilçelerde bile varlar. Ancak erzurum a gelince gerek millet vekilleri gerek başkanlar gerek medya herkes suspus. 3 maymun oynamaya devam edin. Bu dünya 3 günlük...

 • Bir dadaş gibi 01 Ocak 2022 23:55

  Recep Akdağa sormak lazim.Acaba eski bir saglik bakani olarak insan sagliginimi dusunuyor yoksa kendi cikarinimi.Erzurumu o kadar mi cok degersiz goruyorlar bu milletvekilleri.Erzurumu saglik ocagi gibi calisan insanlari soyan bir hastaneye mecbur birakiyorlar.

 • Mehmet 31 Aralık 2021 08:30

  Antep?i Erzurum dan ayıran diğer bir özellikte tramvayın olması yıllardır bekliyoruz sondaj yapıldı dendi neden hala başlamadı neden Erzurum da herşey erteleniyor bu konunun da üzerine gitmenizi istiyorum

 • Sorgulayan 30 Aralık 2021 18:59

  Biz daha var olan stadyumun hakkını veremiyoruz? O yüzden bir çok şehre yeni stadyum yapılırken bize yeni stadyum çok görülüyor. Belki devleti yönetenler bizim özel hastanenin de hakkını veremeyecegimizi düşünüyor olabilir sahi ne dersiniz bu fikre?

 • Mümtaz İSLAM 30 Aralık 2021 11:57

  Güzel Abim; İlimizde özel hastane maalesef sizin de belirttiğiniz gibi bir tane; eskiden FETÖ' cülerin hastanesi ile beraber iki tane vardı ve rekabetten dolayımı idi her ikisinde de kalite vardı. Şimdi maalesef bir tane özel hastane var yoğunluktan dolayı her halde olsa gerek bu özel hastanede kalite düşmüş durumda hastane çalışanları eskiden gelen hastalara çok iyi davranırlardı şimdi o duyarlılığı göremediğimi belirtmek isterim. İkinci hatta üçüncü bir özel hastanenin Şehrimizde olması için Milletvekillerimizin bu konu üzerinde çaba göstermeli gerektiğini de söylemek isterim.

 • Bir Vatandaş 30 Aralık 2021 11:55

  Neden açılmadığını halktan öğrenebiliriz. Söylenenler doğru ise bu şehre yazık ediliyor.