Siyaset Haber Girişi : 06 Mayıs 2015 14:46

Bakan İslam'dan annelere doğum yardımı açıklaması

Bakan İslam'dan annelere doğum yardımı açıklaması
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, doğum yapan annelere yardım sisteminin tamamlandığını 15 Mayıs'tan itibaren başvuruların alınacağını açıkladı.
Erzurumajans-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, doğum yapan annelere yardım sisteminin tamamlandığını 15 Mayıs'tan itibaren başvuruların alınacağını açıkladı.

İslam ayrıca yetim, öksüz ve muhtaç asker çocuklarına bağlanacak olan aylığın Haziran'dan itibaren verilmeye başlanacağının müjdesini verdi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Sakarya'da Erenler Belediyesi ziyaretinin ardından 'Aile Paketi' kapsamında yasalaşan doğum yapan anneye devletten altın yardımı ve Yurtdışında 'aile ateşelikleri' kurulması hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ayrıca yetim ve öksüz çocuklara yardım ödemelerinin Haziran'da başlayacağının müjdesini verdi.

15 MAYIS'TAN İTİBAREN BAŞVURULAR ALINACAK


Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından usul ve esaslarla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 1 Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar bitti. Artık hazırız, sistemi girebiliyoruz. 15 Mayıs'tan itibaren başvuruları alacağız. İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve sonraki çocuklar için 600 TL bir doğum hediyesi ödememiz olacak. 15 Mayıs'tan önce doğanlarda 15 Mayıs'tan sonra kaçıncı çocuk olduğunu belirlemede göz önünde bulundurulacak" dedi.

GURBETÇİ ANNELER KONSOLOSLUKLARA MÜRACAAT EDECEK

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerinde bu hediyeden faydalanacağını belirten İslam, "Yurtdışında konsolosluklarımıza müracaat edebilecek annelerimiz. Yurt içinde de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler merkezlerimize müracaat edebilecekler. İlerleyen zamanda sistemlerimiz geliştikçe bu ödemeleri hastanelerde yapmak için bir takım planlar yapıyoruz" diye konuştu.

"TEK KRİTER TÜRK VATANDAŞI OLMAK"

Doğum yardımı almanın tek kriterinin Türk vatandaşı olmak olduğunun altını çizen Bakan İslam, "Annelere yapılan bir yardım, başka hiçbir kriteri yok. Tüm Türk vatandaşı anneler doğum yardımına 15 Mayıs'tan sonra hak kazanmış olacaklar" ifadelerini kullandı.

YURTDIŞINDA 20 AİLE ATEŞELİĞİ

Yurtdışında 'aile ateşelikleri' kurulması konusunda açıklamalarda bulunan Bakan İslam, "Çalışmalarımızı tamamladık. Yurtdışında 20 adet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkezleri kuruyoruz. İlk merkezimizi Düsseldorf'ta kuracağız ve tüm Almanya'ya buradan hizmet vermeye çalışacağız. Bu merkezimizde sosyal hizmet görevlilerimiz, psikologlarımız çeşitli hizmet elemanlarımız bulunacak. Onlar bize doğrudan yapılan müracaatları gerekse bizim tespit ettiğimiz sorun alanlarını iyileştirmeye ve Türk annelerine rehberlik etmeye çalışacağız" dedi.

YURTDIŞINDA TÜRK VATANDAŞLARINDAN ALINAN ÇOCUKLARIN AİLELERE VERİLMESİ

Yurtdışında yaşayan vatandaşların en çok şikayetlerinden birinin de ailelerinden alınan çocuklarla ilgili olduğunu ifade eden Bakan İslam, "Şuanda planımız, bizim vatandaşlarımızdan alınan çocukların Türk veya Müslüman koruyucu ailelere verilmesini sağlayabilmek noktasında destek ve rehberlik yapmak olacak. Ama ilerleyen süreçte ülkelerin makamları ile birlikte çalışarak Türkiye'de ki gibi çocuk evleri sistemini, sevgi evleri sistemini bu ülkelerde de Sivil Toplum Kuruluşları marifetiyle başlatabilir miyiz ve orada ailesiz kalmış çocuklarımızı bu tür evlerde bakıp büyütebilir miyiz diye çalışmalar sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

YETİM, ÖKSÜZ VE MUHTAÇ ASKERLERE AYLIK 100 TL

Bakan İslam, Türkiye'de muhtaç ve yoksul durumda olan tüm yetimlere, öksüzlere ve yine muhtaç durumda olan tüm asker çocuklara aylık maaş bağlanması konusunda müjde verdi. Programın çok yeni olduğunu belirten Bakan İslam, "Sayın Başbakanımızın talimatı doğrultusunda yaklaşık 7-8 ayda çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta inşallah bu hizmetten faydalanacak olan vatandaşlarımızla irtibata geçmeye, onlardan müracaatları almayı planlıyoruz. Haziran'da ise ilk ödemelerimize başlamayı planlıyoruz. Yetim, öksüz ve muhtaç asker çocuklarına aylık 100 TL maaş bağlayacağız" dedi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • alper sahin 01 Ocak 1970 02:00

    Mrb benim gecen ay bir kızım oldu bende bu yardımdan yararlanabilirmiyim

  • arastirmaci 01 Ocak 1970 02:00

    sevgili erzurum ajans bu konuyu kose yazinizda duyurmanizi istiyorum dogum ucreti alinacak evet ama kim faydalaniyor diye bakmak lazim sahsen gidip ogrendim sigortali olmak mecburiymis fakir yoksulsan issizsen alamiyorsun e zaten adamin isi varsa parasida vardir en azindan asgari ucret aliyor eger isin yoksa sanki bu ulkede issiz zengin calisan fakirmis gibi birde yardim yapiyorlar bu nasil bir dengedir cikarilan yardim yasalari hep geliri olana veriliyor ayni sey gibi asgari ucret 949 tl otobus ucreti 1.75 tl ogretmen maasi vb : 2000 ve 3000 tl arasi otobuse 1.25 tl veriyor anlayacaginiz turkiyede zengine yardim yapiliyor :)