Türkiye Haber Girişi : 20 Ocak 2024 13:09

Bakan Tunç: 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın istiyoruz

Bakan Tunç: 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın istiyoruz
Yılmaz Tunç yeni yargı paketiyle ilgili konuştu: Cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemeler var!

Yeni pakete göre 2 yıl ceza almış birinin en az 5 ay cezaevinde kalabileceğini söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "1 yıllık denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz. 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın istiyoruz. Ceza ile oranlı denetimli serbestlik getirilsin istiyoruz. 3 yılı da geçmesin" dedi.

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında merak edilenleri yanıtladı. 

 

8. Yargı paketinden bahseden Bakan Tunç henüz taslak halinde olduğunu ifade ederek yakın zamanda vekillere sunulacağını belirtti.

 

Toplumda cezasızlık algısı yaygın: Bunu ortadan kaldıracak düzenlemeler var

Yeni yargı paketinin şubat sonu gibi Meclis'te görüşülebileceğini ifade eden Yılmaz Tunç, "Çok sayıda kanunda değişiklik yapılıyor. Uyum düzenlemeleri var. Toplumda cezasızlık algısı yaygın. Bunu ortadan kaldıracak düzenlemeler var. İki yıl ceza alan biri bunun koşullu salı verilmesi bunun yarısıdır. Bazı suçlarda dörtte üçtür. 2 yıl ceza alan biri 1 yıl sonra koşullu salıverilme süresi dolar. Denetimli serbestlik de 1 yıl. Öyle olunca hiç cezaevinde kalmamış olur." şeklinde konuştu.

 

 

"1 yıllık denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz: 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın"

Yeni pakete göre 2 yıl ceza almış birinin en az 5 ay cezaevinde kalabileceğini söyleyen Tunç, "1 yıllık denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz. 2 yıl ceza almışsa en az 5 ay cezaevinde kalsın istiyoruz. Ceza ile oranlı denetimli serbestlik getirilsin istiyoruz. 3 yılı da geçmesin." dedi.

 

Bakan Tunç konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizimki taslak çalışması. Meclis'e gidince meclis grubu da muhalefet ile görüşüyor. Toplumun genelini ilgilendiren siyasi tarafı olmayan konular bunlar. Meclis'e gidince komisyonlarda tartışılıyor. Parti temsilcileri ile tartışılıyor ve karara bağlanıyor. Bir takım değişiklikler olabiliyor. En doğru kararı verebilmek en önemlisi. Başka düzenlemeler de var. 70'e yakın madde. Temyiz süreleri bunlardan biri. Farklılık arz ediyor bu süreler. Tamamını standarda bağlıyoruz. 2 hafta diyoruz. Sadeleşme olmuş olacak. Hukuk profesörleri ile çalıştık. Bir kısmı tebliğden bir kısmı yüze karşı okunmadan başlıyor bu ayrımı da kaldırdık." Kaynak: Ensonhaber

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Vatandaş 21 Ocak 2024 13:41

    Torpil yapan yardimcin ceza alırsa o da yatacakmi.

  • Halis demir 21 Ocak 2024 11:49

    2 yıl ceza almışsa 2 yıl yatsın niçin 5 ay yatacakmış böyle adaletsizlik kalkınmasızlık Partisi olmaz olsun. Devlete karşı işlemen suça karışmam ama şahsi karşı yapılan suçu hapis cezasını azaltma yetkisi yoktur o haldedevlet MTV cezasını trafik para cezasını azaltın göreyim sizi

  • Cemil cem 20 Ocak 2024 15:15

    Yanlış bir uygulama heleki Erzurum için bu memlekette zaten yeterince sahte kabadayı çok eğer uygulama hayata girerse 5 ay yatan iyice rollenip milletin canına düşecek