• BERARD HABER DETAY
Siyaset Haber Girişi : 14 Nisan 2014 16:47

Bakan Yıldız'dan Kışanak'a sert petrol cevabı

Bakan Yıldız: 'Devlet hakkı içerisinde ayrı bir devlet hakkı söz konusu olmaz.
Erzurumajans-Bakan Yıldız: 'Devlet hakkı içerisinde ayrı bir devlet hakkı söz konusu olmaz. Böyle bir şeye sıcak bakmamız mümkün değil' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır Belediye Başkanı seçilen BDP'li Gültan Kışanak'ın "petrolden pay istiyoruz" açıklamasına ilişkin, "Devlet hakkı içerisinde ayrı bir devlet hakkı söz konusu olmaz. Böyle bir şeye sıcak bakmamız mümkün değil" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) üyelerini kabul etti. Bakan Yıldız, kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. BDP'li Gültan Kışanak'ın 'Petrol başta olmak üzere bölgede üretilen enerjiden yerel yönetimlere pay verilmesi gerektiği' görüşünü değerlendiren Bakan Yıldız, "Kışanak'ın açıklamalarını izledik. Türkiye, Antalya il turizm gelirleri ile Dilovası'ndaki sanayi gelirleri ile Marmara Bölgesi ticareti ile Karadeniz'deki fındığı ile her bir yanı ile beraber. Bu yüzden devlet hakkı içerisinde ayrı bir devlet hakkı söz konusu olmaz. Böyle bir şeye sıcak bakmamız mümkün değil. O zaman Antalya'ya da turizm gelirlerinden ayrı bir uygulama yapmamız lazım. Böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye, Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar bir ülke. O bölgede petrolün çıkarıldığı bölgede yolları ile alakalı, işçilikleri ile alakalı, ağaçlandırma ile alakalı birçok sosyal proje geliştiriyoruz. Ama bunun o proje çerçevesinde olduğunu bilmemiz lazım. Buradan farklı mesajlar çıkartmaya çalışanların da farklı bir yaklaşımlarının doğru olmadığını açıkça söylememiz lazım. Her birimiz kazandığımızı ortak havuza koyuyoruz ve hep beraber oradan paylaşıyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, 'Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem Luaibi ile görüşmelerin ardından iki tarafta da problemler vardı. Ne oldu? Sorunlar çözüme ulaşacak mı? Yeni anlaşmalar yolda mı?' sorusu üzerine Bakan Yıldız, "Irak Petrol Bakanı Sayın Abdul Kareem Luaibi gelmişti. Bir proje kurulduğundan bahsetmişti. Bağdat ve Erbil arasında komitenin yaptığı çalışmalarda bir sonuca varabileceklerini kendisi söylemişti. Şuana kadar bize bu manada bir haber ulaşmış değil. Bağdat ve Erbil'in bu konudaki uzlaşı yolları Irak açısından ciddi bir artı getirecektir. Irak'ın normalleşmesini hızlandıracaktır. Petrol gelirlerini arttıracaktır. Günlük 1,5 milyon varillik petrol üretimini Irak'ta ister kuzeyde, ister güneyi ile beraber gerçekleştiriyor olmak çok önemli bir avantajdır. Ama şuanda Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının önemli ölçüde kapasitesinin boş olarak kullanıldığını üzülerek söylemem lazım. Biz ürettikleri takdirde iletmeye hazır olduğumuzu bu vesile ile tekrar söylüyoruz" şeklinde konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.