Teknoloji Haber Girişi : 17 Ağustos 2015 16:32

Bakan Zeybekci: Cep telefonunda vergi artışı olmayacak

Türkiye-Irak İş Konseyi toplantısına ve imza törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci son günlerde yaşanan cep telefonu vergilerine ilişkin konuya açıklık getirdi.
Erzurumajans-Türkiye-Irak İş Konseyi toplantısına ve imza törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci son günlerde yaşanan cep telefonu vergilerine ilişkin konuya açıklık getirdi.

Türkiye'de elektronik eşya üretimini desteklediklerini ifade eden Bakan Zeybekci, "Elektrik elektronikte de bilişim ürünlerinde, cep telefonu tablet gibi konularda da bakanlık olarak çok önemli bir çalışmayı yaptık. Haksız rekabeti engelleyici, Türkiye'de böyle bir teknolojinin çıkmasını imkansız hale getiren ithalat politikalarını da masaya yatırdık.

Bununla ilgili de tabii ki özel sektörümüz ile işbirliği ile yaptık bunu. İlgili tarafların bu konu ilgili tüm rahatsızlıklarını en ince detayına kadar çalışarak yaptık. Gördük ki Türkiye'de bu sektörün canlanması gördük ki Türkiye'de cep telefonu ve tabletin üretilmesinin önünde en önemli engel başka ülkelerin aşırı derece verdikleri desteklerle üretilen ürünlerin Türkiye'ye hormonlu bir şekilde girmesi. Bu böyle olduğu sürece Türkiye'de bu teknolojinin gelişmesinin önünde büyük zorluklar vardı.

B
u çalışmaları yaptığımızı 1 Ocak 2015'te resmi gazetede yayınladık. Karar aldığımızı bununla ilgili çalışmalar yaptığımızı, soruşturmalar yayınladığımızı. Türkiye'de cep telefonuna ek vergiler geliyor gibi bir algı oluştu. Tekrar tekrar söyledim dedim ki bizim uygulamalarımız ile cep telefonu fiyatları artmayacaktır. Aksine Türkiye'de cep telefonu ve ya tablet dediğimiz teknoloji üretilmeye belirli bir kapasiteye geldiği andan itibaren bu tam tersine düşmeye başlayacaktır. Türkiye'de cep telefonu fiyatlarını arttıracak ek vergi ve ilave asla olamayacaktır. Tablet ve bu tarz şeylerle ilgili asla maliyet ya da fiyat arttırıcı hükumetimizin böyle bir kararı olmadı olmayacak da. Bu bilgiyi kamuoyuna sizlerin vasıtasıyla paylaşmak isterim" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.