Kültür-Sanat Düzenleme Tarihi : 28 Temmuz 2020 13:30 Haber Girişi : 28 Temmuz 2020 16:45

'Baki' kalan bu dünyada sinema bir hoş sada imiş!

'Baki' kalan bu dünyada sinema bir hoş sada imiş!
Her yerde olduğu gibi Erzurum'da da artık sinemalar sinek avlar duruma geldi. Koronavirüs salgınının bunda kuşkusuz etkisi çok ama galiba bizim kuşak için esasında sinema çoktan bitmiş bile.

Erzurumajans-Vedat Refayeli-Öteden beri Lumiere kardeşlerin 125 yıl önce başlattıkları sinemanın bittiği söylenir durur. İki dünya savaşı görmesine rağmen bitmemiş sinemanın artık günümüzde bitmeye başladığını söylemek sanırım en net ve kestirme görüş olur. Sayıları binleri geçen sinemalar, özellikle televizyonunun yaygın kullanılması ile bitiş sürecine girdi.

 

Her yerde olduğu gibi Erzurum’da da artık sinemalar sinek avlar duruma geldi. Koronavirüs salgınının bunda kuşkusuz etkisi çok ama galiba bizim kuşak için esasında sinema çoktan bitmiş bile. Yapanlar, gösterenler ve de seyredenler olarak üç ayaklı sinemanın bir ayağı da vardı, o da film satıcıları. Baki Pardeli, Erzurum’da en az 30 yıl sinemalara film satan bir adamdır.

 

Yaşı 70’e gelen Baki ağabey, tıpkı Gürpınar, Doğu, Arı, Güneş gibi kapanan sinemalar gibi o da kepenkleri indirmiş. Ne o sinemalar var ne de Baki ağabeyinin elinde afişleri ile birlikte yeni filmler. Dün gördüm, lafladık biraz. Demirören Haber Ajansı’nın muhabirlerinden sevgili Hümeyra’nın babası olan Baki ağabey, yorgun yüzüyle adeta sinemanın bittiğini haber vermiyor mu sizce de.. ..Ve ve galiba baki kalan bu gökkubbede bir hoş sada imiş Baki ağabey de..

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.