• AKTAŞ
Erzurum Düzenleme Tarihi : 15 Kasım 2020 17:30 Haber Girişi : 15 Kasım 2020 13:59

Bakın Büyükşehir'in borcu ne kadar

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kanal 7 ekranlarında yayınlanan 'Başkent Kulisi' programının canlı yayın konuğu oldu ve ilk kez Büyükşehir Belediyesi'nin borcunu açıkladı.

Erzurumajans-Onur SAĞSÖZ-Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in hazırlayıp sunduğu ‘Başkent Kulisi’ programının canlı yayın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kente yapılan çalışmaları anlattı.

 

Erzurum'da görevi devralınca çöküntü olan, gecekondu mahallelerini tespit ettiklerini belirten Başkan Sekmen, “Kentsel dönüşümü hızlıca başlatacağız dedik. TOKİ ile iki yandan depreme dayanıksız evlerle mücadeleye başladık. Vatandaşla anlaşarak, onları ikna ederek; depreme dayanıklı bina ve ısı yalıtımı daha iyi olan bina yapılması gerektiğini anlattık. Vatandaşlarımız da bu anlayışla ikna oldu.”

 

 

TÜM BİNALARIN YENİLENMESİ GEREKİYOR

 

“Benim dönemimde Erzurum'da 3 bin civarında konut yaptık. Şu anda konut yapımımız devam ediyor. TOKİ 5 bin konut yapmış. Toplam 8 bin konut yapılmış ama yetmiyor, 15 bin tane daha yapılması lazım. 99 depreminden sonra tüm binaların yenilenmesi gerekiyor. Özel müteahhitler tepki gösterdi. ‘Belediyeler bu işi yapar mı’ dediler. Biz çöküntü yerlerde yapacağız, bizim yaptığımız yerler güzelleştikçe siz de bunlardan istifade edeceksiniz dedik” diye konuştu.

 

İLK KEZ BORCU AÇIKLADI

 

Mehmet Acet’in, “Belediyenin ne kadar borcu var?” sorusuna da cevap veren Başkan Sekmen, “1 milyar 250 milyon lira” dedi.

 

 

2016-2017 yıllarından söz eden Başkan Sekmen, “O tarihlerde fevkalade gelir elde ediyorduk. Tabi ekonomik sıkıntılar devreye girince ve Pandemi döneminde azalma oldu ve bize de yansıdı. Hamdolsun Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en çok yatırım yapan belediyelerinden biri. Bütçesinden yatırıma en çok pay ayıran belediyeyiz. Bakın 81 belediye içerisinde söylüyorum. Yüzde 65-70 arasında gelirimizi yatırıma ayırıyoruz. Bu fevkalade bir hadise ve bu rakamı biz açıklamıyoruz. Bunu İçişleri Bakanlığı, şimdide Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayınlıyor” dedi.

 

“CHP’Lİ BELEDİYELERDE ÇALIŞMALAR DURMUŞ”

 

Başkan Sekmen ayrıca “’CHP’li belediyeleri nasıl buluyorsunuz?’ sorusuna da şöyle cevap verdi.

 

“Mesleğimiz olması nedeniyle etrafımızdaki belediyeleri yakinen takip ediyoruz. Şunu söyleyeyim Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bu belediyelerle kıyaslanmayacak şekilde hizmetlerine devam ediyor. İstanbul’a Ankara’ya sık sık geliyorum. Bu iki vilayette de gördüğüm şu; maalesef çalışmalar durmuş vaziyette. Sadece algı yaparak belediyeleri yürütmeye gayret ediyorlar. Yatırım yok, hizmet yok hatta yapılmış hizmetlerin bakım, onarımını dahi yapamıyorlar. Belediyeciliği bilmedikleri için bu işleri yapamıyorlar, vatandaşımız yoksun kalıyor. Sadece algıyla yönetilmez, hizmette gerekiyor. Bugün İstanbul’un çok büyük hizmetlere ihtiyacı var. Başta ulaşım olmak üzere bir adım atılmıyor. Atılması da mümkün değil. Çünkü kendilerini şuna vermişler, ‘efendim hangi makamlara nasıl gelebiliriz’ derdindeler. Başka siyasi makamlara kaymak istiyorlar.”

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Gökhan Gözüm 16 Kasım 2020 13:51

  tabi hizmet yapamazlar o kadar borç var ki söylemeye dilleri varmıyor. adamların masa sandalyelerini alıp toplumu cezalandırma biz olmadığımız için size hizmet edecek durumda değiller algısını kendileri yapıyor ama onlara oy verenler de kendileri gb. olduğu için kendi sazlarıyla türkü çalıp söylüyorlar başka ne beklenir 15 yıl sonra geldik gördük 15 katlı tabutlardan başka bir şey yok

 • Cem V Kara 15 Kasım 2020 22:22

  Üç bin konut yapmış mış. Yahu yılda 300 konut ederki o rakamı iş bilmeyen müteahhit bile yapar. Sonuca bakıyorsun bi milyar küsür borç. Al milletten verme parasını ondan sonra şu kadar ev yaptım. Aynı şartlarla babaannem bile konut yapar. Ne güzel memleket ooooh. Ye kürküm ye. Şehir merkezi depremden çıkmış gibi bu adam gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor.

 • Keramettin 15 Kasım 2020 20:37

  Sayın sekmen sayende 600 bin TL den aşağıya ev kalmadı Erzurum da , belediye işini gücünü bırakıp ev yapıyor , müteahhit misiniz belediye başkanımısın belli değil. 1,5 katrilyon borç var siz Yatırım yaptık diyorsunuz. Belediyede çalışan amirin de memurun da altında kiralık araba var ,biraz israftan kaçarsanız bu millete yaptığınız en büyük iylik bu olur..

 • Hekim Erzurumlu 15 Kasım 2020 16:11

  Meslek gereği diğer illeri inceliyormuş. Kendinizi hizmet olarak Mansur Yavaş' tan üstün mü görüyorsunuz. Siz bina yapmak dışında ne yaptınız şehre. Bir şey söyleyince de hep Chp engel oluyor. Burs vercez dedik, CHP engel oluyor CHP böyle şöyle. Bir ihtimal olabilir mi acaba "bina yapmak dışında bir şey yapmıyorsunuzdur belki".

 • HAS ADAM 15 Kasım 2020 14:58

  BU PARAYLA ŞİMDİ ERZURUMA YATIRIMMI YAPILMIŞ.ZİYAAAAA .

 • Daha mantıklı 15 Kasım 2020 14:22

  Geçen sene 1 milyon turist gelmiş. Ha bir de kar biriktirmişiz üstünü kapatmışız. Erimeyen bir yerde muhafaza ediyormuşuz... Kar kalkınca onu serecekmişiz