• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 20 Ocak 2017 13:00

Başkan Bulutlar: Milletin parasını millete harcamaktan korkmam!

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ile oldukça uzun ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Genel siyasetten ve dedikoduna uzak sohbetimizin konusu Palandöken ilçesi ve bu ilçedeki belediye çalışmalarıydı. Biz sorduk Başkan Bulutlar anlattı.
Erzurumajans-Orhan Bulutlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok ilden büyük Palandöken ilçesinin, iki dönemdir belediye başkanlığını başarıyla sürdüren bir isim. Başkan Bulutlar'ı, yaklaşık 20 yıldır tanıyanlardan biriyim. 'Milli Görüş' çizgisinden gelen Bulutlar, sözünü esirgemeyen, inandığını konuşan adamlardandır. 

Başkan Bulutlar, bildik siyasilerden değil. Tam bir hesap-kitap adamı. Kesinleşmemiş hiç bir projeden ve uçuk vaadlerden bahsetmiyor. Ya yaptıklarını anlatıyor, ya da yapımına bizzat başlanmış, bütçesi hazırlanmış projelerden söz ediyor. Ancak ısrarlarımız sonucu Erzurum için iki prestij proje üzerinde çalıştığını söyledi. Hadi bu projelerin tüyosunu da biz verelim. Başkan Bulutlar, bugünlerde ilçede dev bir ticaret merkezi ve ciddi bir mesire alanı projesi gerçekleştirmek için kolları sıvamış bile...

''Milletin parasını millete harcamaktan korkmam!'' diyen Başkan Bulutlar, belediyenin mali işlerini her gün kontrol ettiğini söylüyor. ''Benden habersiz bu belediyeden kuruş çıkmaz. Ancak ne girerse girsin'' diye de oldukça iddialı konuşan Bulutlar ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Genel siyasetten ve dedikodudan uzak sohbetimizin konusu Palandöken ilçesi ve bu ilçedeki belediye çalışmalarıydı. Biz sorduk Başkan Bulutlar anlattı.

BİR YILDA  70 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bulutlar 2016 yılında ilçede adeta yatırım seferberliği ilan etmiş... Geçtiğimiz dönem hizmete giren  Kapalı Spor Salonu, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi ve yeşil alan çalışmalarının sonra yeni hizmet binası, ikinci kültür merkezi, ilçe emniyet müdürlüğü binası, nikah sarayı ve daha bir çok proje bitme aşamasına gelmiş.

Başkan Bulutlar, üzerine basa basa, 2023 hedefini anlatıyor ve bu doğrultuda  plan ve program yaptıklarını belirtiyor. Palandöken Belediyesi'nin, kısmen tamamlanan, yeni başlanan ve projelendirilen yatırımlarının toplam tutarının 70 milyon lira civarında olduğunu belirten Başkan Bulutlar, "İlçemizde kısa vadede eksikliğini giderdiğimiz hizmetlerle sınırlı kalmıyoruz. Biz vatandaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda uzun vadeli yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz" diye konuşuyor. 

YENİ HİZMET BİNASI TAMAMLANMAK ÜZERE

Nüfusu itibariyle birçok ilden büyük olan Palandöken ilçesinin mevcut kullanılan hizmet binasının deprem acısın dan riskli olduğunun rapor edilmesinin ardından inşaatına başlanan yeni hizmet binasının tamalandığını belirten Başkan Orhan Bulutlar, vatandaşlara çok daha süratli ve kaliteli hizmet verebilmek için her türlü ayrıntının düşünüldüğü hizmet binasının, maliyetinin yaklaşık 20 milyon lirayı bulduğunu anlatıyor. 

Palandöken Belediyesi'nin yine ilçede çok büyük bir eksikliği ortadan kaldırma adına kolları sıvadığını vurgulayan Başkan Bulutlar, "İlçemizin kendi sınırları dahilinde bir Emniyet Müdürlüğü binasının olmayışı, bize göre çok büyük bir eksiklikti. Biz bu eksikliği ortadan kaldırıyoruz. Palandöken İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu yıl Haziran ayında Yıldızkent'te halkımıza hizmet vermeye başlayacak" diye müjde veriyor.

6 BİN METRE KARA KAPALI ALANI OLAN NİKAH SARAYI 

Vatandaşların istek ve beklentileri doğrultusunda oluşturdukları yatırım yol haritasına uygun bir biçimde sadece Palandöken İlçesi'ne değil tüm Erzurum'a hizmet verecek olan 'Nikah Sarayı Projesi'ni ise çok önemsiyor. Başkan Bulutlar, nikah sarayı projesinin özelliklerini ise şöyle sıralıyor: "Bu projemiz 6 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak. Şu anda Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü olarak hizmet verilen alanda bu yatırımı yapacağız. Oradaki yapıyı kaldıracak ve içerisinde vatandaşımızın her türlü ihtiyacının düşünüldüğü devasa bir nikah sarayı yapacağız. Evlenecek çiftlerimizin bütün ihtiyaçları bu mekanda karşılanacak ve yine konuklar nezih bir ortamda dünya evine giren kardeşlerimizin bu mutlu anına şahitlik edecekler." 

İKİNCİ KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN SONA DOĞRU

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Spor Merkezi'ni hatırlatarak, bu merkezin tam kapasite çalıştığını ve adeta bir eğitim yuvasına dönüştüğünün vurguluyor.  Yunus Emre semtindeki bu merkezin bir benzerini ise Yıldızkent için projelendirdiklerini anlatan Bulutlar, bu yatırımın sadece kültür merkezi niteliğinde olmayacağını belirtiyor. Aynı zamanda sosyal bir yaşam alanı olacak bu merkezde bayanlara yönelik olarak hizmet verecek özel bir hamam, yarı olimpik yüzme havuzu, sauna, spor ve güzellik merkezinin de bulunacağını belirtiyor. Merkezin,  8 bin metrekare kapalı alan üzerinde kurulacağını belirten Başkan Bulutlar,  2017 yılının sonunda hizmet vermeye başlayacak olan tesisin  maliyetinin ise yaklaşık 20 milyon lira olacağını vurguluyor.

10 YENİ PARK İÇİN START VERİLDİ

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, geçmiş dönemlerde Palandöken'in yeşil alan konusunda çok fakir bırakıldığını söylüyor. İlçede 1994 ile 2009 yılları arasında yeşil alan miktarının 123 bin metrekare olduğunu hatırlatan Başkan Bulutlar, ''Bizim göreve geldiğimiz 2009 yılından bu zamana kadar ilçeye kazandırdığımız yeşil alan miktarı ise 150 bin metrekare... Şu an itibariyle ilçemizde toplam yeşil alan miktarı 273 bin metrekareye ulaştı. İlçeye onlarca park ve sosyal donatı kazandırdık. İnsanımızın gönüllerince vakit geçirebilecekleri mekanlar ihdas ettik, dinlenme ve mesire alanları oluşturduk. Yatırım programımızda yeni park projelerimiz var. İnşallah Palandöken ilçemizde 10 yeni parkı daha hizmete sokacağız" diye konuşuyor.

DÜĞÜNÜNDE DE VARIZ TAZİYEDE DE...

Belediye hizmetlerinin insan hayatının her alanında olması gerektiğini vurgulayan Başkan Bulutlar, "Biz, belediye olarak mutluluklarında da hüzünlerinde de vatandaşımızın yanında olmayı hedefliyoruz. Bu bakımdan nikah sarayı inşa ederek insanımıza sevinçlerini dolayısıyla yaşayabilecekleri mekanlar oluşturmayı hedeflediğimiz gibi onların kederlerine de ortak olmaya çalıştık. Bu manada ilçe genelinde tam 30 konuk evi (taziye evi) inşa ettik ve insanımızın istifadesine sunduk. Bu mekanlar, emin olunuz çok büyük bir ihtiyaca cevap veriyor ve vatandaşlarımızdan da büyük takdir görüyor" diyerek sosoyal belediyeciliğe verdikleri önemi anlattı.

EĞİTİM ÖĞRETİME HER ZAMAN DESTEK VERECEĞİZ

Kendiside bir eğitimci olan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, özellikle okul çağında olan çocuklar ve gençleri çok önemsediklerini vurguluyor. Başkan Bulutlar,  yaşanabilir bir ilçe oluşturma gayretinin yanı sıra  çocukların ve gençlerin de hep yanında olduğunu belirterek bu anlamdaki çalışmalarını şöyle özetliyor: "Üniversiteye hazırlanan gençlerimizden tutunuz da, lise hazırlık sınavlarına hazırlanan yavrularımıza varıncaya kadar öğrencilerimizin hep yol arkadaşı olduk. ihtiyaç duydukları materyaller ve eğitim setlerini kendilerine ulaştırıyoruz. İlçemizde on binlerce öğrenciye sınavlara hazırlık setleri dağıttık. İlaveten okula yeni başlayan minik yavrularımıza da eğitim setleri hediye ettik. Dar gelirli ailelerin çocuklarına ihtiyaç duyulan giyim desteğin de bulunuyoruz. Okul bahçelerinin asfaltlanması, çevre düzenlemeleri, bahçe duvarlarının onarımı ve ağaçlandırmalar yaptık, bu anlamda her zaman desteğimiz devam edecek. " 

CAMİ MİNARELERİ VE TUVALETLER YENİLENDİ

İlçede görselliğe de önem verdiklerinin altını çizen Başkan Bulutlar, "İlçedeki camilerimizin çevre düzenlemesi ihtiyaçlarını giderdik. Köy mahallelerinde 7 adet Cami minaresi yapıldı. Tuvaletlerini sil baştan yeniden yaptık. Çünkü bu mekanlar hakikaten de temiz kalması ve göz kamaştırması gereken mekanlar. Bu anlayış doğrultusunda camilerimizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduk uzman ekiplerle yılda en az iki defa tepeden tırnağa temizliklerini yapıyoruz" diye konuşuyor.

SPORTİF FAALİYETLER ARTARAK DEVAM EDECEK

Palandöken Belediyesi'nin sporda da artık bir marka olduğunu vurgulayan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, profesyonel ligde mücadele eden ve adından söz ettiren voleybol takımının yanında kış sporlarına da büyük önem verdiklerini anlatıyor. Erzurum'u ve Türkiye'yi temsil edecek yeni marka sporcular yetiştirme adına çeşitli branşlar da kurslar açtıklarını vurgulayan Başkan Bulutlar, Palandöken Belediye Spor Kulübü olarak şu anda 10'nun üzerin de branş ve 1000'in üzerinde sporcularının bulunduğunu belirtiyor.

YENİ KAMULAŞTIRMALAR, YENİ YOLLAR VE CADDELER...

Palandöken'de ulaşım ağlarını genişletme ve alternatif yollar ve caddeler oluşturma çalışmalarıda devam ediyor. Yunus Emre Mahallesi'nde yol çalışması için hak sahipleri mağdur edilmeden 1 milyon 500 bin liralık kamulaştırma gerçekleştirilmiş. Bu arada, Yeni Valilik hizmet binasının bulunduğu noktadan Köşk Mahallesi'ni de içerisine alarak Yenişehir Altyol'a bağlanan yeni cadde de tamamlanmış. Söz konusu projeyle bölgedeki trafik yükünün önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor. Palandöken ilçesi, trafik akışı ve yoğunluğu itibariyle Erzurum'un en hareketli yerleşim merkezi. Bu yoğunluğu hissedilebilir düzeyde azaltacak olan bu caddenin genişliğinin 15, uzunluğunun ise 685 metre olduğunu vurgulayan Başkan Bulutlar,  Bağlantı yolu için ayrıca 250 metre uzunluğunda ve 5,5 metre yüksekliğinde ise istinat duvarı yaptıklarını anlatıyor.

KÖY MAHALLELERİN SOKAKLARI KİLİT TAŞ İLE DÖŞENDİ...

Öte yandan ilçe merkezinin yanı sıra mahalle statüsüne dönüştürülen köyleri de gözardı etmediklerini belirten Başkan Bulutlar, "İlçe merkezimizde belediye olarak hangi hizmetler var ise köy mahallelerimize de aynı hizmeti götürmeyi hedefliyoruz. Söz konusu 25 mahallelerimizin ve mezramızın tamamının sokaklarını kilitli taşlarla kapladık. Bugün mahalle köylerimizde sokakların da ulaşım artık çok daha rahatlıkla yapılabiliyor. Kışın çamurdan yazın tozdan kurtardık. Amacımız bu yerleşim birimlerimizi bir an önce modernize etmek ve kent merkezinde üretilen hizmetlerden oralarda yaşayan insanımızın da eşit bir biçimde istifade etmesini sağlamaktır" diye konuşuyor. Orhan BOZKURT/ Erzurumajans
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • CAVİT 01 Ocak 1970 02:00

    BAŞKAN YESİL ALANDAN PARKTAN BAHSEDİYOR SİTENIN YANINDAKİ ARSAYI BİZE PARK YESİL ALAN YAPMAMIZA KARSI GELİP KIRKINCI CEMAAATİNE SOSYAL TESIS OLARAK VERİP BİZLERİ MAGDUR ETME HAKKI VARMI SORUYOM

  • ismail 01 Ocak 1970 02:00

    orhan bulutlar ortaya bir eser çıkardınız size ve ekibinize teşekkür ediyorum çok yerinde çok güzel ulaşımı kolay övüneceğimiz bir eser olmuş tebriklerrrr