Erzurum Haber Girişi : 13 Mayıs 2015 18:51

Başkan Sekmen: Esnaf ve sanatkarlarımızın her daim yanındayız

Ahilik Haftası Erzurum'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Erzurumajans-Ahilik Haftası Erzurum'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Yakutiye Kent Meydanı'nda düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarında konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Esnaf ve sanatkârlarımızın, Türkiye'nin her bölgesinde kurdukları mesleki örgütlerle günümüzde de Ahilik geleneğini yaşattığını vurgulayarak, esnafımızın ekonomimizin belkemiği ve kalkınmamızın temel unsuru olduğunu kaydetti.

Esnafsız bir kalkınmanın asla düşünülemeyeceğini ifade eden Başkan Sekmen, "Kalkınmamızın lokomotifi esnaf ve sanatkârlarımızın çeşitli sorunlarının olduğunu biliyoruz. Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin problemlerinizin çözümü konusunda her zaman hassas olduğunu bilmenizi isterim. Her daim sizin yanınızdayız. Kapım, bu şehrin geleceği için emek harcayan, üretime destek olan, fikirleriyle ticarette 'Ben de varım' diyen, bir taş üstüne taş koyan Erzurum sevdalısı bütün esnaf ve sanatkârlara her zaman açıktır" diyerek, esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası'nı kutladı.

Konuşmasında, toplumumuzdaki birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi özellikleri en güzel şekilde hayata geçiren Ahilik kurumunun, bu büyük coğrafya üzerinde farklı medeniyet ve uygarlıkların oluşmasına katkıda bulunduğuna dikkat çeken Başkan Sekmen, "Ahilik; Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in sünnetine dayanan, tasavvufi boyutları olan bir yaşam biçimidir. Ahilik; dayandığı güçlü değerler sisteminin yanında, yeniliğe açık yanıyla da, milletimizin gelecekteki özlem, ilerleme ve kalkınma ideallerini temsil etmiştir. Toplumsal uzlaşıyı esas alarak Anadolu'ya asırlardır ışık saçan Ahilik, ortaya koyduğu prensiplerle de milletimizin bu topraklar üzerinde huzur ve barış içerisinde yaşamasını sağlamıştır" dedi.

Büyük Bilge Ahi Evran'ın "Elini, belini, dilini, gözünü kapalı; alnını, kalbini, kapını ve sofranı açık tut" sözünün, esnaf ve lonca teşkilatına sürekli ilham verdiğini hatırlatan Başkan Sekmen, "Kardeşlik ve dayanışma kültürünün yapıtaşı olan Ahiler, ticaret yapanları manevi bir terbiye ile eğiterek, kazanç hırsı yerine ticarette kanaatkâr olmayı, dürüstlüğü ve doğruluğu öğütlemişlerdir. Yaşadığımız bu yüzyılda maddi kazançların pek çok manevi değerin önünde tutulduğu gerçeği karşısında, Ahilerin toplumsal hafızamıza nakşettiği anlayış ve düşünce biçimi, aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın da temelini oluşturmuştur. Millet olarak çok zor dönemlerde bile ayakta kalmamızı, güçlükleri yenmemizi, birlik ve beraberliğimizi korumamızı, kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelen toplumsal değerlerimiz sayesinde başarmaktayız" şeklinde konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.