• AKTAŞ
Siyaset Haber Girişi : 01 Ocak 1970 02:00

BDP`li Baydemir`den Bahçeli`ye övgü

MHP liderinin ırkçılık karşıtı sözlerine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`den tam destek geldi

ErzurumAjans- MHP liderinin ırkçılık karşıtı sözlerine Diyarbakır`dan tam destek geldi.

Van`daki depremzelere yardım gönderen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Diyarbakır halkının da bir evladı olarak Sayın Devlet Bahçeli`nin yapmış olduğu açıklamayı yeterli ve değerli buluyorum" dedi.
 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van`daki depremzelere Diyarbakır merkez belediyelerle birlikte topladıkları yardımları gönderdi. Baydemir, halkın deprem sonrası ellerinden gelen her şeyi, yardımı esirgemediğini belirtti. Baydemir, şöyle konuştu:
 

"Çok kısa sürede organize olduk ve yine memnuniyetle ifade edebilirim ki halkımız büyük bir duyarlılık ve vicdani dayanışma gösterdi. Burada halkımızın kadirşinaslığı ve dayanışma çabalarını takdirle ve hürmetle anmak istiyor ve teşekkür ediyorum. Gece yarılarına kadar kimin evinde bir battaniye varsa, kimin evinde bir torba erzak varsa herkes yüreğinden kopanı Van`daki kardeşleri ile paylaştı.
 

Bugüne kadar üye olan 55 belediyemizden, 43 TIR, 358 kamyon, 23 kamyonet,16 iş makinesi, 2 su tankeri, 4 pikap, 7 transit, 4 toplu taşıma otobüsü, 2 kurtarma aracı, 15 kişilik arama kurtarma ekibi, 26 hemşire Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaye Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde 12 kişilik arama kurtarma ekibi, günlük 9 bin kişiye yemek çıkaracak şekilde seyyar mutfak, sağlık ekibi ile birlikte bir ambulans deprem bölgesinde hizmet ediyor."

ÇADIR SIKINTISI VAR DİYARBAKIR`DAN 1000 ÇADIR YOLLAYACAĞIZ

Baydemir, deprem bölgesinde çadır sıkıntısı olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bizim bu sadece iki günlük performansımız yeterli olmayacaktır. Önümüz karakış en az 3 ayda bu dayanışmayı sürdürmemiz gerekiyor. Kimin ne eksiği var tartışmasına ben girmeyeceğim. Ama bir eksiklik var ki o da çadır sıkıntısıdır. Kendi gözlerimle gördüğüm için söylüyorum. Şu anda Erciş`te tek bir ev oturulacak durumda değildir. 80 bine yakın nüfus yaşıyor. Ortalama nüfusu hesaplarsak neresinden bakarsanız bakın sadece Erciş ilçemizde 10 bin çadıra ihtiyacımız var. Dün Kızılay başkanının vermiş olduğu rakam sanırım 10 bin küsurdur. Sadece Erciş ilçemizin ihtiyacı budur. Dolayısıyla malzeme çabamızın dayanışmasını bu saatten sonra belli bir periyot çadır üzerine kuracağız. Sadece Diyarbakır belediyelerimizin hedefi en kısa zaman dilimi içerisinde bin çadıra ulaşmaktır. Bunu kendi imkanlarımızla satın alma yoluyla tedarik edeceğiz. En kısa zaman da bin çadırı Erciş`e ulaştıracağız. Halkımıza da çağrımız gücü oranın da 3-5 ailemiz bir araya gelip 1 çadır satın almalarıdır. Böyle bir şey yapalım ki bu kara kışta çadırı olmayan tek bir evimiz Van`da olmasın."

Baydemir, deprem bölgesine hızlı bir şekilde çadır göndermeleri gerektiğini belirterek, Kızılay Başkanı`nın ifadesine göre toplam çadır stokunun 45 bin olduğunu, bütün çadırların buraya gönderilmesi halinde bile yetmeyeceğini söyledi. Baydemir, şöyle devam etti:
 

"Şayet Kızılay bütün çadırları Van`a yığsa bile bu ihtiyaca yetmediğinin çok açık göstergesidir. ve bütününü zaten veremiyorum diyor. Bundan sonra da göndermeyeceğim diyor. Dolayısıyla yapılması gereken tek şey; bizlerin bu çadırları temin konusunda çaba sarf etmeleri gerekiyor. Bu çağrımı diğer bütün belediye başkanlarıma da yaptım. Diyarbakır bin tane çıkaracaksa Batman`da Siirt`te diğer illerimiz de çadır çabasını sürdürecekler. Şuan da Diyarbakır`da 5 belediyemizin, sivil toplum örgütleri ve halkımızın çabasıyla koordinasyonuyla elde birikmiş olan malzeme toplamı yaklaşık 50 kamyonluk bir malzemede Diyarbakır`dadır. Peyderpey deprem bölgesine intikal ettirilecektir. Dayanışma gösteren herkese kim olursa olsun her insan teşekkür ve şükranlarımızı ifade etmek istiyorum."

DEPREMDE HEPİMİZ ENKAZ ALTINDA KALDIK

Van`ın Erciş İlçesi`ne gittiğini söyleyen Baydemir, şunları anlattı:

"Biz ilk binaya müdahale ettiğimizde hemen hemen 10–15 yakın binadan talep geldi, canlı sesi geliyor, insana sesi, Bebek sesi geliyor . Sizin bir ekibiniz var ama 15`e yakın talep var, çaresizliğin ne demek olduğunu ben birkez daha Erciş`te o akşam anladım. Çaresizlik öyle bir şey herhalde. Bu itibarla da bir kez daha galiba enkaz altında kaldık. Herkes enkaz altında kaldı. Başta mesul olanlar olmak üzere bir kez daha çaresizliği yaşadık. Aslında çare var. Hakikaten çare var. Bugün yerimi zamanımı bilmiyorum ama çare var. Bunlar olmayabilirdi. Bu kadar yıkım olmayabilirdi. Bu kadar büyük bir tahribat olmayabilirdi. Bu kadar insan yaşamını yitirmeyebilirdi. Unutulmamalı bunlar Marmara Depremi`nden bir müddet geçti yine aynı şeyleri yaşadık."

GÜN, DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

Bazı ülkelerden yardım gelmesinin kabul edilmediği iddiaları sorulan Baydemir şöyle konuştu:
 
"Eğer dayanışma talebini kabul etmiyorsanız o zaman eksiksiz ve kusursuz olmalısınız. Eksiğiniz varsa ki bu doğaldır. O zaman dayanışmayı kabul edeceksiniz. Kibir yapmak, gurur yapmak, düşmanlık örgütleme dönemi değildir. Gün sadece ve sadece vicdanları harekete geçirmek, vicdanları sınamak, yaraları sarmak günüdür. Eğer vatandaşlar sokakta ise gelen yardımı reddetme gibi bir lüksüm yok, olmamalı"
 

SAYIN BAHÇELİ`NİN YAPTIĞI AÇIKLAMA YETERLİ VE DEĞERLİDİR

 

Gazeteciler, Baydemir`e bazı televizyon kanallarında deprem sonrası yapılan olumsuz açıklama ve yorumları sorması üzerine, "Müsaade ederseniz ben bu konulara girmeyeceğim. Sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Diyarbakır halkının da bir evladı olarak Sayın Devlet Bahçeli`nin yapmış olduğu açıklamayı yeterli ve değerli buluyorum" karşılığını verdi.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.