Erzurum Haber Girişi : 04 Ağustos 2014 17:23

Biçerdöverle hasat kontrolleri devam ediyor

Biçerdöverle hasat kontrolleri devam ediyor
Biçerdöverle hasat kontrolleri devam ediyor...
Erzurumajans-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, çiftçilerin büyük emeklerle üretmiş olduğu buğdayların tarlaya dökülmesini engellemek amacıyla geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da il sınırları içerisinde hasat yapan biçerdöverlerin Bakanlığın ilgili talimatları doğrultusunda kontrol edilmekte olduğunu söyledi.

İl ve ilçelerde ekipler oluşturularak, teknik elemanlar ile kontroller yapılmaya başlandığını

ifade eden Akar, şöyle konuştu:
"Dane kaybının Bakanlığımızca belirlenen değerler %1.7'nin altında olmalı ve en aza düşürülmesi amacı ile 8 kontrolör ile rutin kontroller sıklık ile devam edecektir. İlimiz genelinde hasat yapan biçerdöverlerin dane ve sap kayıplarını kontrol eden ekiplerimiz, hububat hasadı döneminde çiftçilerimizin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için biçerdöver operatörlerinin belgeli olup olmadığı, yangın söndürme ekipmanlarının olup olmadığı, yardımcı eleman olup olmadığı, biçim yüksekliği, dane döküm durumu, elek ve elevatör, batör, kontrabatör vb. ayarlarının tam olup olmadığı denetlenerek, ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca muhtarlara biçerdöver sahibi ve köy halkı adına sözleşme yapmaları, herhangi bir sorun yaşanması halinde hukuken mağdur olmamaları için tavsiyede bulunulmaktadır. Yangın çıkma ihtimaline karşı gerek çiftçilerin gerekse operatörlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten kontrolörlerimiz, yangın tehlikesine karşı hazırlıklı olmalarını, yeterli yangın söndürme ekipmanlarının ve hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları gerektiği konusunda çiftçilerimiz bilinçlendirilmektedir. Dane kaybını en alt seviyeye indirebilmek için çiftçilerimizin, operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamaları, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup dane kaybına sebep olanları il/ilçe Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Kurallara uymayan ve 2014/1 sayılı Valilik Tebliğine aykırı davranan biçerdöver sahibi ve operatörleri hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre işlem yapılacaktır." 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.