Kültür-Sanat Haber Girişi : 02 Mart 2021 17:45

Bu albüm için stüdyoda yattı, kalktı!

Bu albüm için stüdyoda yattı, kalktı!
Kuşkusuz Erzurum'un son yıllarda yetiştirdiği en önemli ses ve saz sanatçısıdır Nurullah Akçayır.

Erzurumajans-Vedat Refayeli-1982 yılında TRT kadrosuna dahil olan ve geçtiğimiz yıl kurumdan emekli olan Nurullah Akçayır, Türk Halk Müziğinde sazı ve sesi ile önemli bir yer edinmiş isimdir. Adını daha çok bestesini yaptığı Yazın Yağar Kar başıma türküsü ile duyuran Akçayır, bugünlerde köşesine çekilmek yerine kendi adına kurduğu Ankara’da ki Name Müzik kayıt Stüdyosunda müzik uğraşını sürdürüyor.

 

Kendisi gibi sanatçı arkadaşlarının da albüm çalışmasını bu stüdyoda gerçekleştiren usta sanatçı,  burayı adeta ikinci evi yaptı.  Bütün gününü burada geçiriyor, görüşmelerini burada yapıyor. Yemek ihtiyacını da eşinin gönderdiği yemekler ile gideriyor. Bazen 24 saatini stüdyosunda geçiren Akçayır’ın, gümbür gümbür bir albüm ile gelmekte olduğunu da burada öğrendim. Kendi albümünün hazırlığı içindeyken ziyaret ettiğim Akçayır, yeni parçalarından bazılarını dinletme ayrıcalığı yaşattı bana, teşekkür ederim.

 

Çok türkü var ama hele bir türküsü var ki, Erzurum’da herkesin dilinden düşmeyecek gibi görünüyor. Bakın şuraya yazıyorum, bu parça kesin patlayacak. Kendisine söz verdim, albüm çıkmadan bu parçanın bilgisini kimselerle paylaşmayacağım. Bu arada, stüdyo diyorum ama öyle böyle bir stüdyo değil. Tam teçhizatlı bir stüdyo. Enstümanlarını da burada muhafaza ediyor, albüm çalışmalarını bizatihi burada yürütüyor. Albümüm diyor başka bir şey demiyor tecrübeli sanatçı. 12 Mart gibi Erzurum için büyük anlam ifade eden o gün açıklamayı düşünen Nurullah Akçayır, çıkaracağı türkü albümünün sıradışı bir albüm olacağından adı kadar da emin. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.