• BERARD HABER DETAY
İlçeler Haber Girişi : 12 Nisan 2016 16:13

Büyükşehir, kırsala çelik borularla sulama suyu götürüyor

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, sulama yapılmayan arazilere kapalı sistem projeyle sulama suyu götürüyor.
Erzurumajans-Erzurum Büyükşehir Belediyesi, sulama yapılmayan arazilere kapalı sistem projeyle sulama suyu götürüyor.

Belediyenin Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü ekipleri, 2015-2016 yılı yatırım programı kapsamında İspir Petekli Mahallesi'nde sulama tesisi yaptı. Büyükşehir belediyesi, araziyi sulama imkanlarının bulunmadığını, bölge ikliminin meyve ve sebze üretimine uygun olduğu ancak sulama suyu olmaması nedeniyle arazilerden yeterince verim alamadıklarını ifade eden Petekli Mahallesi sakinlerinin su talebini sessiz kalmadı. Kurumun mühendisleri, proje alanının kayalık olması nedeniyle boruların taş ve diğer afetlerden zarar görmemesi için sulama güzergahındaki 2700 metrelik su koridorunu çelik boru kullanarak sifon ile kapalı sistemle döşedi.

Söz konusu sulama tesisinin tamamlanmasıyla yerleşim yerindeki 100 dekarlık arazinin sulanması hedefleniyor. 120 haneye sahip mahallede geçimini çiftçilik yaparak sağlayan 35 çiftçi aile, "Arazilerimiz sulanması durumunda toprağımız daha verimli hale gelecek. Tarım ve hayvancılığın gelişimi nitelikli göçü tersine çevirecektir. Sadece tarım değil bize her konuda yardımcı olan isteklerimize kalıcı çözümler bulan Başkanımız Mehmet Sekmen'e çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.