Kültür-Sanat Haber Girişi : 11 Aralık 2017 14:05

Büyükşehir Aşık Reyhani'yi andı

Büyükşehir Aşık Reyhani'yi andı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Âşık Yaşar Reyhani'yi vefatının 11. yıldönümünde düzenlediği programla andı.
Erzurumajans-Bursa'da 10 Aralık 2006 da hayata veda eden Halk Ozanı Reyhani, ölümünün  11. yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği anma programıyla sevenleri eşliğinde anıldı. 

Aşık Yaşar Reyhani'nin hayatını ve yaşam öyküsünü anlatan  TRT tarafından hazırlanan belgesel gösterisinden sonra saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından da "Ölümünden Sonra Aşık Reyhani" kitabını hazırlayan Erzurum Kültür ve Turizm  İl Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Muhsin Koç, Reyhani'nin hayatı ve sanatı hakkında bilgi verdi.  Folklor Araştırmacısı Koç'un, Reyhani hakkında yaptığı etkili konuşma ve şiirlerinden sunduğu örnekler izleyiciler tarafından beğeniyle alkışlandı. 

İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa Âşık Reyhani'nin kızı Yasemin Şahbaz Reyhani ve oğlu Ozan Reyhani ile halk ozanları Nuri Çırağı, Fuat Çerkezoğlu, Sıtkı Eminoğlu, Erzade Kapan, Cemal Divani, Ahmet Poyrazoğlu, Orhan Üstündağ, İhsan Öksüz, Erol Şahiner, Mevlüt Merdoğlu, Aşık Süphani, Yıldırım Burhani ve Tahsin Duygulu katıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan, burada yaptığı konuşmada, Âşıklık geleneğinin önemini anlattı.

Başkan Vekili Doğan, şunları kaydetti: "Âşıklık geleneği, Türk kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Âşık, bulunduğu toplumun sözcüsüdür. 74 yıllık ömrünü Anadolu'ya adayan Büyük Usta Reyhani, sözlü geleneğimizi sazıyla, sesiyle ve unutulmaz mısralarıyla nesilden nesile aktarmıştır. Michigan Üniversitesi bünyesindeki Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölümünce 1992 yılında fahri öğretmenlik belgesi alan Aşık Reyhani, uluslararası alanda tanınan ve bulunduğu çağa yön veren emsalsiz bir sanatkârdır. Erzurum'un ruh ve gönül dünyasını Yunus'ça dile getiren bu tefekkür adamı, Köroğlu, Karacaoğlan ve Pir Sultan Abdal gelenekleriyle yoğrulan Anadolu yurdunda kendine has geliştirdiği yöntemle aziz milletimizin bağrında büyük bir yer edinmiştir."

Konuşmaların ardından halk ozanları, Âşık Reyhani'nin eserlerini seslendirdi. Daha sonra halk ozanlarına günün anısına başta Reyhani olmak üzere tüm âşıklar için toprakla buluşturulan fidanların sertifikası hediye edildi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.