Erzurum Haber Girişi : 25 Aralık 2015 15:38

Büyükşehir ve TOKİ, Erzurumluları ev sahibi yapıyor

Büyükşehir ve TOKİ, Erzurumluları ev sahibi yapıyor
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın Erzurum'da ortaklaşa gerçekleştirdiği Palandöken 1. Etap Konutları'nın (579 Daire) kura çekimi yapıldı.

Erzurumajans-Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın Erzurum'da ortaklaşa gerçekleştirdiği Palandöken 1. Etap Konutları'nın (579 Daire) kura çekimi yapıldı. 


Necip Fazıl Kısa Kürek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konut kura çekimine Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Selami Keskin ve Zafer Aynalı, TOKİ Proje Uzmanı Hüseyin Ayhan, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Başkan Sekmen, burada yaptığı konuşmada, "Seçim öncesi Erzurum'a bir vaadimiz vardı. Şehrimize 5 bin civarında konut yaptırarak sizlere takdim etmeyi hedefliyoruz. Bunun ilk etabı olan 2 bin konutun inşaatı Eski Mal Meydanı'nda ve Ilıca'da devam ediyor. Palandöken Konutları'nın ilk etabı olan 579 dairenin kura çekimi hayırlara vesile olsun. Öncelikle bu vaadimizin başlangıcının yerine gelmesinden dolayı duyduğum mutluluğu ifade ediyor, Cenab-ı Hak'a hamd ediyorum" dedi. Sekmen, şöyle devam etti: "Biz, TOKİ ile bu konutları konuşurken, TOKİ'nin şöyle bir sıkıntısı vardı: 'Acaba bu konutlara talip olan olur mu' Ben de, 'Çok talipli olacağını, büyük bir beklenti olduğunu' ifade etmiştim. Hamdolsun projelerimize her zaman yoğun ilgi var. Kurada çıkmayanlar rahat olsun. İnşaatlarımız devam ediyor. İkinci etap inşaatımız başladı, üçüncü etabı da başlatıyoruz. Dört ve beşinci etapları da yapacağız. Sadece Eski Mal Meydanı'nda değil Yıldızkent'te de konut yapacağız. Onun dışında Veyis Efendi'de, Gölbaşı'nda, Şükrüpaşa'da, Evrenpaşa'da, Hasan-i Basri'de ve şehrimizin muhtelif yerlerinde bol miktarda konut yapacağız. Benim arzum, siz hemşerilerimi kira öder gibi konut sahibi yapmak. Bugünkü konutların en önemli yanı, içerisine girmeden ödeme başlamayacak. Sadece bir peşinat kısmı var. Onun dışında içine girmeden ödeme yok. Taşındığınız andan itibaren de taksitler başlayacak ve 180 aya kadar da vade yapılabilecek. Bu, bizim girişimimizin neticesinde olan bir çalışmadır ve ilk kez Erzurum'da oluyor."


"ERZURUM BÜYÜKŞEHİR, ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ BELEDİYELERİ ARASINDADIR"


Başkan Sekmen, Erzurum Büyükşehir'in Türkiye'nin en önemli belediyeleri arasında yer aldığını ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunulan bu projeyle, en uygun ödeme imkânını halkımızla buluşturuyoruz. En düşük konut 119 bin 826, en yüksek konut fiyatı ise 151 bin 941 liradır. Yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 25 peşinat ve 120, 156 ve 180 ay vade imkânlarıyla, yaklaşık 500 ile 1.140 lira arasında aylık taksit imkânları bulunmaktadır. Bu konutların alt tarafında Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü binası yapılacak. İhalesi gerçekleştirildi. 50 dönüm üzerine İl Emniyet Müdürlüğü binasını da oraya yapıyoruz. Bunu da ayrıca buradan duyuruyorum. Vatandaşlarımızın uygun fiyatta ev sahibi olmaları için, aynı şekilde 'Gölbaşı Mavi Şehir' diye bir proje başlattık, inşaatı devam ediyor. İnşallah Veyis Efendi ve Kevelciler'de de konut inşaatlarımız başlayacak. Ayrıca, Dağ Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Lisesi'nin karşısından dağa doğru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızın inşaatları başlayacak. Bunun için evvelsi gün Ankara'da görüşmelerimizi yaptık. Bundan sonra Erzurum'da ev sahibi olmayan hemşerimiz kalmayacak." Herkesin ev sahibi olacağını ifade eden Başkan Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: "Ev sahibi olmak isteyenler ve özellikle de emeklilere gerek şuan kuraların çekildiği Mal Meydanı'nda yeni yapılacak konutlarda gerekse de Yıldızkent'te inşallah güzel binalar yapılacak. Karadayı mağdurlarına da orada inşallah bina yapılacak. Şehrimizin muhtelif yerlerinde bunları devam ettireceğiz. Biz de Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak oraların ulaşımını, çevre düzenlemesini, camisini ve okullarını yaparak çok farklı konuma taşıyacağız. İnşallah dört dörtlük konutlar olacak. Ben, sizlere verdiğimiz bu vaadimizin ilk etabının yerine gelmesinde emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mühim olan halkımızın yüzünü güldürmek ve vatandaşlarımızın duasını almaktır." Daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Selami Keskin ve Zafer Aynalı, Emlak ve İstimlâk Daire Başkanı Burhan Salın ile TOKİ Proje Uzmanı Hüseyin Ayhan tarafından konutların kura çekimleri yapıldı. Bu arada birinci etapta yapımı tamamlanan 579 konuttan 357'si B tipi 3+1, 222 ise C tipi 3+1 konuttan oluşuyor. Konut kuralarında şehit aileleri ve engelli vatandaşlara öncelik tanındı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.