Erzurum Haber Girişi : 27 Eylül 2017 17:09

Büyükşehir'in laboratuvarları akredite edildi

Büyükşehir'in laboratuvarları akredite edildi
Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü'nün laboratuvarları Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi.
Erzurumajans-Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü'nün laboratuvarları Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi.

ESKİ'nin Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı'na bağlı Su ve Atık Su Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü'nün yönetimindeki laboratuvarlar, ülke genelindeki belediyeler arasında İstanbul, İzmir ve Bursa'dan sonra 4. akredite olan kuruluş olma unvanına sahip oldu. ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, TÜRKAK tarafından yapılan akreditenin aynı zamanda yüksek kaliteyi de temsil ettiğini bildirdi.

Genel Müdür Vural, şunları kaydetti: "ESKİ'nin laboratuvarları 2011 yılında 5 parametre ile başladığı akreditasyon çalışmalarını 24 parametreye çıkartarak güvenirliğini taçlandırmıştır. Laboratuvarımız, kalite politikasının da gereği olan sürekli yenilenme ve gelişme esasını uygulamakta ve her yıl TÜRKAK tarafından yapılan denetimlerle akredite olunan deney sayısına yenileri de ekleyerek kapsamını genişletmektedir. Bu çalışmalarla laboratuvarda çalışan mühendisler akreditasyon gereği Kalite Yönetim Sistemi, Deney Metotları ve cihazlarla ilgili eğitim de almaktadır. Cihazların yıllık kalibrasyonu yaptırılmakta ve sertifikalandırılmaktadır. Kaliteyi ve güvenilirliği esas alan laboratuvarlarımız TÜBİTAK UME tarafından yapılan laboratuvarlar arası karşılaştırmalı deneylere her sene iştirak etmekte ve başarılı sonuçlar almaktadır. Son olarak 2017 yılında bulanıklık, serbest klor, bakiye klor, sodyum, amonyum, kalsiyum, potasyum parametreleri de TÜRKAK tarafından yapılan denetim sonucunda akredite parametreler arasına katılmış ve akredite olunan toplam parametre sayısını 24'e yükseltmiştir. Her gün yapmak zorunda olduğumuz klor ölçümleri için serbest klor ve bağlı klor parametrelerinden Doğu Anadolu'da tek olan laboratuvarımız, Türkiye genelinde belediyeler arasında İstanbul, İzmir ve Bursa'dan sonra 4. akreditede kuruluş olmayı başardı. Bu sayede laboratuvarlarımızda ve sahada yaptığımız ölçüm sonuçları uluslararası kabul kriterlerine de kavuştu."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.