Ekonomi Haber Girişi : 27 Aralık 2022 14:05

Cağ Kebabı Dünya Lezzetleri Listesinde Türkiye'nin en iyisi seçildi

Dünya yemek sektörünün ansiklopedisi olan tasteatlas tarafından 2022 Dünya'nın en iyi 100 lezzeti açıklandı. TasteAtlas, lezzetler sıralamasında bu yıl listenin 9. sırasına Coğrafi İşaret Tescili bulunan Cağ Kebaba yer verdi.

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, ülkelerin yöresel lezzetlerinin ele alındığı ve kullanıcılarının oylarına sunulan yemekler içerisinde Cağ Kebabının yer almasını değerlendirdi. 

 

Başkan Oral, "Şehrimizin tüm yöresel lezzetlerini Coğrafi İşaret Tescili ile kayıt altına alıyoruz. Bu lezzetler şehrimizin Gastronomi Kenti olma yolunda çok önem arzetmektedir. Yıllardır üzerinde durduğumuz çalışmalarımız nihayet meyve vermeye başladı. Dünya tarafından takip edilen tasteatlas araştırma şirketinin bu açıklamayı yapmış olması, çabalarımızın dünya tarafından kabul gördüğünün en önemli işaretidir, dedi. Oltu Cağ Kebabının sadece Türkiye de değil tüm dünyada kabul görmesi işletmelerimiz için büyük önem taşımakta, şehrimize gelen turistlerin belkide en önemli ziyaret sebeplerinden biriside tescilli yöresel ürünlerimiz olacak. Kış turizminin göz bebeği Erzurum, gastronominin de göz bebeği olacaktır" dedi.

 

 

Listenin başında dünya mutfaklarından Japonya bulunuyor

 

Açıklanan verilerde Dünya mutfaklarından Japonya, Kare adlı yemekle birinci olurken, Türkiye den Erzurum Oltu Cağ Kebabı 9. Sırada, Şiş Kebap 14. Sırada, Mantı 22. Sırada, İskender Kebap 39. Sırada, Alinazik Kebabı 45. Sırada ve Döner 48. Sırada yer aldı. Erzurum Oltu Cağ Kebap, Dünya Lezzetleri sıralamasında Dünyanın en iyi 10 markası arasına girerken, Türkiye’nin en iyi lezzeti olarak ipi göğüsledi. 

 

 

ETB Başkanı Hakan Oral yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Coğrafi İşaret Tescillemesinde ilk 5 te olduklarına dikkat çekerek, şu ana kadar toplamda 40 ürünün Coğrafi İşaret Tescilini alarak rekor bir sayıya ulaştıklarına vurgu yaptı. Oral, "Bu başarı kişisel değildir, bu başarı Erzurum’un, üreticinin, üyelerimizindir. Onların bizlere duyduğu güvenle yolunuza devam edecek, şehrimizin Gastronomi şehri olması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. 

 

 

Erzurum’un 2025 EIT Turizm Başkenti olması ile bu başarı daha büyük bir anlam kazandı

 

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral açıklamada, Özbekistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 4. Turizm Bakanları Toplantısı sonrası Kültür ve Turizm Bakanımız Sn Mehmet Nuri ERSOY; "Erzurum 2025 EİT Turizm Başkenti olarak seçildi açıklamasıyla bugün gelen bu başarı bir birini tamamlayan bir sürecin başlangıcı oldu. Ben inanıyorum ki; Tescilli Yöresel lezzetlerimiz 2025’e kadar dünya markası niteliği taşıyacak ve 2025 Turizm Başkenti ünvanımız taçlanmış olacak. Oral, Bu başarıda emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi. TasteAtlas tarafından yapılan açıklamada, Oltu Cağ kebabının tarifide Web sitesinde yer aldı. HABER MERKEZİ

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Halis demir 29 Aralık 2022 23:53

    Çağ kebap diyorsunuz ama bir yerde 30 TL bir yerde 14 TL bsşka yerde daha farklı. Fiyatlar bile standart değil ama bir çağa 30 TL verende ne bileyim sanki biraz emnesildir

  • Halis demir 28 Aralık 2022 15:15

    Çağ kebabı aslında pek makbul bir şey de değil ama zaten artık insanlar pöç bagırsak şiirden gibi eskiden çöpe atlan şeylere merak saldılar. Yakında akciğerde makbul olacak bu gidişle. Çağ kebap sadece yağ yükü pişmemiş et altı üstü bu.

  • Ahmet Demir 28 Aralık 2022 04:45

    Oltu kelimesi yok. Boşuna sonradan ekleme yapmayın. Cağ Kebabının hangi ilçeye ait olduğunu herkes biliyor. Son 30 yılda Erzurumda isminde oltu kelimesi geçen cağ kebabı işletme sayısı sadece 2!! Tortum cağ kebabı ise 50 nin üzerinde. Oltulu olup da cağ kebabı ustası sayısı toplam kaç tane var Erzurum da acaba?