Cahilliğime verin lütfen!

  • AKTAŞ
İnsan  hata yapabilir.

Önemli olan yapılan hataların düzeltilmesi için gayret gösterilmesidir.

Şehir dışından gelen misafirlerimle beraber şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezerken gözüme ilişen birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cahilliğime verin,belki de benim hata olarak gördüklerim aslında hata değildir,bilemiyorum. Bu yazıyı sizlerle paylaşma amacım da bu zaten. Varsa hata düzeltilmesine katkıda bulunmak. 

Abdurrahman Gazi Türbesinden bir fotoğrafla başlayalım.Abdurrahman Gazi’yi tanıtan bu tabelanın hangi tarihte asıldığını bilmiyorum. Dolayısıyla o tarihte reklamcıların kesme işaretini , özel isimlerin baş harflerinin büyük yazılması gerektiğini, kısaltmaların nasıl yapılacağını…vb  bilip bilmedikleri hakkında bilgi sahibi değilim. Ama bu şehrin senede en az bir defa kaldırımları bile yenileniyorken bu tabeladaki yazım hatalarının düzeltilmemesine mana veremiyorum.
 
Sözgelimi ‘Marifetmame’ nedir? Allah aşkına!Erzurum’un Çanakkale’si Tabyalarda sıra…

Burada Aziziye Tabyası’nın bulunduğu yerde şehitler anıtı var.

Bu anıtın üzerinde 2.Abdülhamit Han’ın Erzurum Fermanı sergileniyor. Belki ilk bakışta gözden kaçan bir hata olarak görülebilir. Ama bu tür tarihi yerlerdeki dil hatalarının affı olmamalı bence. 

‘…meşru hükümetinize karşı adlarınızı lekelenir…’ cümlesindeki ifade bozukluğu hiç mi dikkat çekmedi şu vakte kadar?Yolculuğumuzun son durağı Kongre Binası…

Ülkenin kaderinin çizildiği ,bir milletin bağımsızlık ateşinin kayıt altına alınıp Dünya’ya haykırıldığı yer.

Toplantı salonunda kongreye katılanların isimleri oturdukları sıraların üzerine yazılmış. Ama yine özen gösterilmemiş.

Mesela Van’ın bir özel isim olduğu ve baş harfinin büyük yazılacağı göz ardı edilmiş. Hakkını yemeyelim başka bir temsilcide bu hata yapılmamış.‘Tartum’ diye bahsedilen yer acaba Tortum olmasın! 

Bu konuda çok araştırma yaptım ama Tortum’a tarihte Tartum denildiğine denk gelmedim.

Yanlış biliyor olabilirim,ya beni düzeltin lütfen ya da bu yazıyı!Ve  gelelim son fotoğrafa. 

Burada da cahil olabilirim. Vakfıkebir’in ismi o dönemde Vakfıbekir olabilir. Hadi bunu anlarım da ‘Vafkıbekir’ nedir Allah aşkına! Bari kelimeyi düzgün yazın. Yok eğer o dönemde bilinen isim Vakfıbekir değilse  bu yazı da düzeltilmeli!Amacım üzüm yemek.  Bağcıyla işim olmadığını belirteyim. Her yıl yüzlerce insanın ziyaret ettiği bu ve benzeri mekanlarda gelişigüzel şekilde yapılan tabelalar olmamalı. Gerekirse (ki gerekmeli) alanında uzman bir ekip oluşturularak bu ekibin vereceği rapor doğrultusunda yazılar yenilenmeli. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Davut 01 Ocak 1970 02:00

    Sayın Yazar Yakutiye Medresesinde bölümlerin isminde sorun var diye değerlendiriyorum. Kadın Giysi Seksiyonu-Erkek Giysi Seksiyonu...gibi Bölüm-kısım-alan denilemez mi? İyi günler.