• AKTAŞ
Erzurum Haber Girişi : 15 Temmuz 2021 10:11

Çifte Minareli Medrese, müze oldu

Türkiye'nin en önemli vakıf eserleri arasında gösterilen 750 yıllık Erzurum Çifte Minareli Medrese, Vakfı Eserleri Müzesi haline dönüştürüldü.

ERZURUM AJANS - Dönemin en büyük bilim ve ilim yuvalarından olarak gösterilen, içinde astronomi, kimya, tıp, fizik gibi derslerin işlendiği 750 yıllık Çifte Minarelii Medrese, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müzeye çevrildi. Medrese 500 eser sergilenecek.

 


Çifte Minareli Medrese, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011-2016'da yapılan restorasyon sonrasında, 2019'da Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun kararı ile teşhir ve tanzimi yapılarak, "müze" statüsüne alındı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla 2 Temmuz’da kapılarını müze olarak açan Erzurum Çifte Minareli Vakıf Müzesinde, el yazması, hat levha, şamdan, halı, kilim, saat, cami sancağı, imaret kazanı, buhurdan, gülabdan gibi restorasyonu ve konservasyonu yapılarak müzede teşhire hazır hale getirilen 90 adet tarihi eser sergileniyor.

 


Erzurum’un Anadolu’nun en önemli Selçuklu kentlerinden birisi olduğunu ifade eden Erzurum Valisi Okay Memiş, “Türk-İslam Medeniyetinin bin yıllık eserlerinden birisinin içerisindeyiz. Çifte Minareli Medrese, bizi Anadolu’da ki varlığımızın tapu senedi. Daha önceden odalarımız boştu, Vakıf Eserleri Müzesi haline getirildi. Şuanda 90 tane eser sergiliyoruz. Ama sergilenecek 500 tane eserimiz var, onları da sergiye açık hale getireceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Burası milyonlarca insanı ağırladığımız bir merkez” şeklinde konuştu.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.