Sağlık Haber Girişi : 28 Aralık 2021 17:10

Çocuğunuz sigara içiyorsa sebebi siz olabilirsiniz!

'Sigara içen ebeveynlerin çocukları, içmeyenlere kıyasla 4 kat daha fazla sigara kullanıyor'

ERZURUM AJANS - İngiltere Ulusal Sağlık Kurumu (NHS), ebeveynleri sigara içeren çocukların, diğer çocuklara kıyasla sigaraya içme oranının 4 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

 

Dünya genelinde sigara içme oranlarının giderek arttığı gözlemlenirken, sigara içme yaşı ise düşüyor. İngiltere Ulusal Sağlık Kurumu'nun son yaptığı araştırma ebeveynleri sigara için çocukların sigaraya başlama oranının daha fazla olduğunu gözler önüne serdi.

 

Araştırma gençlerin sigaraya başlamasıyla ebeveynlerinin sigara kullanımı arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya koydu.

 

Araştırmaya göre, sigara kullanan ebeveynlerin çocukları yüzde 4,9 oranında sigaraya başlarken, sigara içmeyen ailelerin çocukları ise yüzde 1,2 oranında sigara kullanıyor.

 

Sağlık görevlileri, sigaranın bırakılması konusunda kampanyalar düzenleyip bu sayede sigara kullanımının ortadan kalkması için çağrıda bulunuyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.