• BERARD HABER DETAY
Medya Haber Girişi : 29 Mayıs 2017 18:00

Çocuklar hayatı çizgi film ile öğreniyorlar

Dr. Mehmet Yavuz, televizyon programlarının yetişkinlerin yanı sıra çocukların hayatında da önemli rol oynadığını söyledi.
Erzurumajans-Dr. Mehmet Yavuz, televizyon programlarının yetişkinlerin yanı sıra çocukların hayatında da önemli rol oynadığını söyledi. 

Özellikle renkli sunumları ile ilgi çeken çizgi filmlerin miniklerin hayatına büyük ölçüde etki ettiğini kaydeden Dr. Mehmet Yavuz, günün önemli bir bölümünü çizgi film izleyerek geçiren çocuklara, bu alışkanlık neler katıyor? Çocuklar çizgi filmlerden ne kadar etkileniyor? konularında, çizgi filmin çocuklar üzerinde etkileri konusunda ebeveynlere önemli bilgiler aktardı.

Çizgi filmler, çocukların hayal dünyasını geliştiriyor..

Çizgi filmlerin çocukları eğlendirirken aynı zamanda eğitici bir rol üstlendiğini anlatan Dr. Mehmet Yavuz daha sonra şunları söyledi; "Özellikle hayal dünyalarının gelişmeye en açık olduğu bu çağlarda, çocuklar için katkısı büyüktür. Çocukların çevresindeki nesneleri tanımasında, diyalog gelişimlerinde olumlu etkide bulunabilir. Aynı zamanda, onların dünyalarında rahatlatma sağlayabilir. Ancak, tüm bu olumlu etkiler, belli konular göz önünde bulundurulmadığı takdirde olumsuza dönüşebilir ve çocuğu istenilmeyen şekilde etkileyebilir.

Çocuklar çizgi filmlerle ne zaman tanışırlar?

Çocuklar 18.aydan itibaren televizyondan gelen uyarılara, seslere ve görüntülere aşina olurlar.

Çocuklar, 2.5 yaşından itibaren gördükleri (izledikleri) olay ve davranışları taklit etme yetisine de sahip olurlar. Bu yaş grubunun ilgisini, hızla değişen sahnelere sahip çizgi filmler çeker.

3-6 yaş arası çocuklarda ise çizgi filmin önemi daha da artar. Çünkü bu yaş grubu çocuklarının televizyon ve dolayısıyla çizgi film izlerken artık anlam arayışı içinde oldukları dönemdir.

6-11 yaş grubu çocukları içinse, izledikleri programın içeriği ve programın onlar üstünde yaptığı etkileri daha da artar, çünkü bu yaş grubu çocuklarda dikkat, odaklanma ve süreç takiplerini sağlayan bilişsel fonksiyonlar oluşur. Bu da izlenen çizgi film içeriğini, o içerikle ilgili çocukların duygu durumlarını ve bu duyguların hayatlarına davranış olarak aktarımının önemini vurgulamaktadır.

12-17 yaş aralığında ise mantık ve karar yetileri gelişmeye başlayan çocuklar, bu program içeriklerinden daha önceki dönemlerden, daha az etkilenirler.

Şiddet içeren çizgi film izleyen çocuklar yaşıtlarından daha gergin oluyorlar..

Sürekli şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların, diğer yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri ve çok daha gergin oldukları gözlemlenmektedir. Bu çocukların anne-baba ve büyükleriyle ilişkilerinde daha gergin, sabırsız ve asi oldukları görülür. Şiddet içeren çizgi filmleri izleyen çocuklar acı ve üzüntülere daha az hassas olurlarken, gerçek hayatta çevrelerindeki şiddet unsurlarından hiç rahatsız olmadıkları, gözlenebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların, çevrelerine karşı saldırgan davranışlarda bulunmada, diğerlerine göre daha yatkın oldukları gözlenmiştir.

Aşırı çizgi film izlemek dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi tetikliyor!

Günde ortalama 3-4 saat, televizyon ve dolayısıyla çizgi film izleyen çocukların diğer çocuklara göre % 30 ile % 40 dikkat eksikliğine sahi olduğu ve hiperaktivite oluşumuna daha yatkın oldukları görülmektedir.

Çocukların aşırı çizgi film izlemelerine dikkat edilmez ve engel olunmaya çalışılmaz ise, izlenen çizgi film karakterlerinin her geçen gün çocuğun dünyasına yerleşmeye başlar ve çocuğu gerçeklikten koparıp ciddi adaptasyon sorunu yaşatır. Öyle ki, çok çizgi film izleyen ve o karakterlerle özdeşleşen çocukların, sosyal ilişki kurmada zorlandıkları ve yalnız olmayı seçtikleri saptanmıştır.

Özellikle 12 yaş öncesinde ve kavrayış yetisi henüz gelişmemiş çocuklar, gerçekle "hayal ürünü" arasındaki belirlemeyi yapmakta zorlanırlar. Ciddi güvenlik sorunları yaşayabilirler

Çizgi filmlerin içeriğinde olan uçma, kaçma davranışlarının gerçek hayatta da olabileceğini varsayıp bunları deneyebilir ve sağlıklarını riske atabilirler.

Çocuğunuzu çizgi filmlerin olumsuz etkilerinden korumak için..
Çocuklarınızın, televizyon ve çizgi film izledikleri saatlerini kontrol altında tutun.
İzledikleri çizgi filmleri, belli aralıklarla onlarla izleyebilirsiniz. İçerikleri hakkında, birkaç cümlelik de olsa yorumlar yapıp, tartışabilirsiniz.
Şiddet ve öfke içeren çizgi filmlerin izlenmesini engelleyin.
Çocuklarınızı, farklı hobi ve uğraşlara yönlendirin.
Böylece; televizyonun, çocuğun hayatında odak noktası olmasını, engelleyebilirsiniz."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.