• AKTAŞ
Erzurum Haber Girişi : 28 Ocak 2015 22:08

DEG Derneği'nden engelliye hukuki destek

Erzurum'da engelli vatandaşların haklarını sonuna kadar koruyan ve gerekli duyarlılığı gösteren Dünya Engelliler Gelişim Derneği bir ilke imza attı.
Erzurumajans-Erzurum'da engelli vatandaşların haklarını sonuna kadar koruyan ve gerekli duyarlılığı gösteren Dünya Engelliler Gelişim Derneği bir ilke imza attı.

Genel Başkan İslam Meral'in girişimleri ile engelli vatandaşların hukuki, ekonomik, siyasi, sosyal gibi alanlarda yaşadıkları sorunlara derman olabilmek için gönüllü Avukat Mustafa Polat ile anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre engelli vatandaşlara düşük ücretli, uygun fiyatlardan hukuk desteği verilecek.

Yapılan anlaşma sonrası konuşan Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral, Erzurum'da ki engelli vatandaşların haklarını sonuna kadar korumaya yemin ettiğini, bu yolda önüne çıkan tüm engelleri aştığını söyledi. Daha önce kimsenin aklına getiremediği ve ilk niteliği taşıyan anlaşmanın engelliler için bulunmaz bir nimet olduğunu ifade eden Meral, yapılan anlaşma ile birlikte Erzurum'da bulunan tüm engellilere uygun ve düşük fiyatlardan her konuda hukuki destek verileceğini ifade etti. Bu imkandan yararlanmak isteyen engelli vatandaşların www.degdernegi.org.tr adresinden ya da bizzat başvurmaları ile hukuki süreçlerinin başlatılacağını aktaran Meral, engellilere yönelik çalışmalara devam edeceğini sözlerine ekledi.

"ENGELLİYE ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERİYORUZ"


Erzurum'da ki engellilere kendi imkanları ile çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Meral, diğer kurumların da bu yönde aktif olması için çağrıda bulundu. Meral, "Erzurum'da 60 bine yakın engelli bulunuyor. Bu insanların haklarını savunmak tabi ki biz STK'lara ve yerel yönetimlere düşüyor. Anayasada bazı haklarımız garanti altına alınmış olabilir ama bunu pratikte gerçekleştirecek olan yine bizleriz. Bu kapsamda Erzurum'da ki engelli vatandaşlar için çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız projeler sonrası sosyal sorumluluk açısından Sayın Avukat Mustafa Polat ile bir anlaşma imzalayarak engelli kişilerin hukuki dava ve şikayetlerine çok uygun ve düşük fiyatlar ile işlem yapılacak. Bazı kişiler "Erzurum'da kaç engelli var ki proje çalışma yapalım" diyor. Bunu bizzat cevaplıyorum. Bende dahil olmak üzere 60'bin engelli var. "Biz dışarıda engelli göremiyoruz" diyorlar. Bunu da cevaplayayım. Dışarıda ki imkanlar engelliye uygun hale getirilmedi. Engelli kaldırıma çıkamıyor, otobüse binemiyor. Otobüs şoförü engelliyi aracına almıyor, ya da durmuyor. Erişilebilirlik, ulaşılabilirlik imkanları yok. Bu insanlar bu yüzden dışarı çıkamıyor, sizde bu yüzden bu insanları dışarıda göremiyorsunuz. Tek bir kişi yada dernek ile olacak bir iş değil. Herkesin elini taşın altına sokması gerek. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bu yola başımızı koyduk" şeklinde konuştu.

Avukat Mustafa Polat da, Dünya Engelliler Gelişim Derneği ile yapılan anlaşma ile hayırlı bir işe imza attıklarını ve engellilerin her türlü hukuki sorunlarına gereken destekleri vereceğini ifade etti. Polat, "Engellilerimizin dertlerine derman ve ortak olmak istiyoruz. İnşallah İslam Bey ile yaptığım anlaşma şehrimize ve engellilerimize hayırlara vesile olur" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.