Erzurum Haber Girişi : 19 Ocak 2022 14:33

Destekleme ödemelerinde yüzde 30 artış

Destekleme ödemelerinde yüzde 30 artış
Erzurum'da, destekleme ödeme miktarında bir önceki yıla göre yüzde 30 artış yaşandı.

ERZURUM AJANS - Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, tarımsal desteklemelerde rekor kırıldığını söyledi.


Akar, ülkemizde bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak, üretim maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca Tarımsal Destekleme Uygulamalarının yürütüldüğünü belirtti.


Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalı Erzurum’da tarımsal desteklemelerin önem arz ettiğini kaydeden Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar , Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Kırsal Kalkınma başta olmak üzere birçok başlıkta çiftçilere ve yetiştiricilere tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.


869 bin büyükbaş, 904 bin küçükbaş hayvan varlığı, 16 milyon dekar mera alanı ve 480 bin hektar tarım alanı ile Erzurum’un büyük bir tarımsal üretim potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Osman Akar, “İlimizin tarımsal üretim potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek, bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak için eğitim ve yayım çalışmaları yanı sıra desteklemem uygulamalarına devam edilmektedir. 2021 yılında; Mazot Gübre Desteklemesi kapsamında 36.692 çiftçimize 81milyon TL, Kuraklık Desteği kapsamında 18.544 çiftçimize 66 milyon TL, Yem Bitkileri Desteklemesi Kapsamında 9.609 çiftçimize 26 milyon TL, Buzağı Desteklemesi kapsamında 35.665 yetiştiricimize 120 milyon TL, Anaç Koyun-Keçi Desteklemesi kapsamında 2.956 yetiştiricimize 14 milyon TL, Arıcılık Desteklemesi kapsamında 1.230 yetiştiricimize 2 milyon TL, , Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında 343 proje için 23 milyon TL ve diğer destekler kapsamında 34 milyon TL olmak üzere toplamda Erzurum tarımına 366 milyon TL kaynak aktarıldı. Destekleme ödeme miktarında bir önceki yıla göre %30 artış sağlandı" diye konuştu. 

 

 

 

 

Tarımın yanı sıra şehrin ekonomisine de katkı sağlandı

 

Destekler sayesinde sadece tarıma değil, Erzurum ekonomisine de katkı sağlandığına dikkat çeken İl Müdürü Akar, "Tarımsal Destekleme ödemeleriyle çiftçilerimize tohum, gübre, mazot, kaba ve kesif yem alımı, tesis kurulumu ve hayvan alımı için finansman sağlandı. Destekleme ödemeleriyle çiftçi ve yetiştiricilerimizle bitlikle üreticilere, satıcılara, nakliyecilere, marketlere, kısacası tüm esnafa doğrudan veya dolaylı fayda sağlandı. Destekleme ödemeleriyle Erzurum’da tarımın yanı sıra ekonomiye de katkı sağlanmaktadır" dedi. İHA

 

 

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Hüseyin dadaoğlu 20 Ocak 2022 22:37

  Yalanınız batsın

 • Efendi köylü 20 Ocak 2022 22:36

  Sayın Tarım İl Müdürü destekleme priminden bahsediyor. Her halde bu bürokrat da siyasete yatırım yapıp acaba milletvekili adaylığına mı soyunuyor diye bir soru aklıma geliyor. Binlerce çiftçi dilekçelerini Maliyeye verdi hala ortada bir şey yok. Kime kaç kuruş destekleme primi vermişlerse çıkıp onu açıklasın. Yalancılığa, yalakalıga lüzum yok doğruyu konuşup şov yapmadan vazgeçsinler. Bu milletin efendisi olan kırsaldaki insanları aklıyla dalga geçmesinler.

 • Nihat ayyıldız 20 Ocak 2022 21:51

  Sayın müdür bende ERZ da yaşıyorum bu dediklerinde hiç bir tanesini göremedim bende hayvancılık| yapıyorum acaba başka ildemi bas ediyorsunuz LÜTFEN hiç alakası yok bu dedikleriniz saygılar sunarım

 • Nihat ayyıldız 20 Ocak 2022 21:49

  Sayın müdür bende ERZ da yaşıyorum bu dediklerinde hiç bir tanesini göremedim bende hayvancılık| yapıyorum acaba başka ildemi bas ediyorsunuz LÜTFEN hiç alakası yok bu dedikleriniz saygılar sunarım

 • Metin 20 Ocak 2022 19:40

  Yani tarım mi büyüdü yoksa destekleme tutarlarimi arttı ona bakmak lazım???

 • Hasan 20 Ocak 2022 10:52

  Müdürün maaşı iyi altına devlet arabası konuşuyor. Onu köylüye sormak lazım. Gubreye yüzde 500 mazota yüzde 100 yem fiyatları ona keza....desteklere yüzde 30 ağam bizle dalga geçiyor.