Dezenformasyon (Sansür) Yasası...

 • BERARD HABER DETAY

 

'Yolsuzluk yoktur' yalanını söylemek veya TÜİK'in inandırıcı olmayan rakamlarının gerçekmiş gibi sunmak, savunmak suç değil. Ama yalanlara yalan demenin suç olduğu 'Dezenformasyon Yasası' denilen ucu açık bir Sansür Yasası geliyor. En iyisi hiç konuşmamak ve hep susmak veya hiç yazmamak. Nazım diyor ya:

 

"Biz düşünceyi kurşuna dizeriz/ Hiçbir şey dúşünmeyeceksin/ Hatta hiçbir şey düşünmediğini bile / Bir ilacımız var bizim/ Şırınga ettik mi insana / İstediğimizi söyletiriz"

 

Bir başka Ozan Mahzuni Şerif  ise: "Senin dilin benim dilim/ İnsana yakışmaz zulüm/ İnsanım hayvan değilim/ Bırak beni konuşayım/ Yine sana danışayım" diyor. 

 

Hemşehrim ve değerli bir büyük Ozan Reyhani de "Diyorsun ki anlat kara günleri/ Düşünmenin suç, doğruların aç olduğu yerdeyim" diyor.

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya ise : "Sessizce düşünsek duyacaklar bir gün/ Olmazları olmuş sayacaklar bir gün/ Onlar bu vehimle ellerinden gelse/ Rüyalara sansür koyacaklar bir gün" diyor.

 

Geçmişte çoğu kez ne yazık ki: "Dar ağacına giden baş değil, düşünce ve onun ürünü fikir olmuştur"

 

Hakaret edilmeden her türlú eleştirinin ve her türlü sorgulamaların yapılabildiği, haber alma ve  haber edinme özgürlüğünün dezenformasyon denilerek kısıtlanmadığı  bir ülke olmak ortak arzumuzdur.

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • paul 21 Ekim 2022 13:50

  ilginç bir konu.

 • Boran 12 Ekim 2022 10:34

  Eğer çıkan yasa sebebiyle üfürükçülük yapanların, ucuz ideoloji martavalı satanların, çıkar ilişkilerinden, eşdost kontenjanından dan gazetelerde köşe kapanlara şerefsizlik yapıyorsun, ucuz adamsın, ilmin yok amelden de yoksunsun diye yorum yazamayacaksak çıkmasın

 • adalet 10 Ekim 2022 11:36

  iftira ve yalan haber için çıkan sansür geç bile kalındı tabi sizi rahatsız edecek ama ne yapalım

 • Ömer 09 Ekim 2022 19:01

  Sosyal medyada inanılmaz yalan algı var bunu önlemek niye sansür olsun . Devlet ve ülke aleyhine yalan ve iftirayı önlemek devletin görevidir . Avrupa?da batıda deaşı Bırakın desdek olmak ima ile bile desdek olsa hapse atıyorlar. Dolar 40 olacak 60 olacak diye yalan pompalayanlar ekonomik suikast yapanlar yargılanmalı . Geç kalmış bir kanun bir an evvel çıkmalı teröre desdek Yunan?a desdek özgürlük değil hainliktir