Ekonomi Haber Girişi : 11 Ocak 2022 16:35

Doğalgaz desteğinde tarih netleşti!

Bakan Derya Yanık: "Doğalgaz yardımları mart ayında yapılacak"

ERZURUM AJANS - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz yardımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Doğalgaz yardımları için başvuruların Şubat ayında başlayacağını söyleyen Yanık, doğalgaz yardımı ödemelerinin Mart ayında yapılacağını duyurdu.


Kadın hijyen ürünlerine ve çocuk bezlerine yapılan zamma ilişkin de konuşan Bakan Yanık, “Bugüne kadar bununla ilgili bir çalışma yapılmadı. Ama bir çalışma yapabiliriz. KDV düştüğünde maalesef bunu ürünlere yansıtılmıyor. Ama bunun dışında bir üst sınır gibi başlıkları çalışabiliriz" dedi.

 

DOĞALGAZDA KADEMELİ TARİFE DÖNEMİ BAŞLIYOR

 

Öte yandan 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle uygulamaya geçen kademeli elektrik faturası sisteminden sonra doğalgaz faturalarında da kademeli tarife sistemine geçilecek. TBMM'ye sunulan kanun teklifi ile bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak kademli doğalgaz satış fiyatı uygulanacak.

 

İL BAZINDA FARK FATURALARA YANSIYACAK

 

Düzenleme ile il bazında iklim şartları ve tüketim miktarına uygun olacak bir kademe belirlenecek. Oluşan tüketim maliyetleri bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak. Yapılan çalışma ile Türkiye'nin Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerde geçerli olacak kademeli tarife farklı olacak. 

 

KAYNAK: www.turkiyegazetesi.com.tr

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Cıggız 12 Ocak 2022 11:57

    Yazın versinler daha mantıklı:))